Polskie Radio
Section05
Lwów

Tadeusz Zagajewski. Pionier polskiej elektroniki

109 lat temu, 16 grudnia 1912 roku, urodził się we Lwowie Tadeusz Zagajewski, wybitny naukowiec w dziedzinie elektroniki, radiotechniki i komunikacji. Był osobą silnego charakteru, niezłomnych zasad, ale też wybitnym pedagogiem, który wychował rzesze inżynierów i położył podwaliny pod automatykę i elektronikę przemysłową.
Zobacz więcej na temat:  elektronika technika przemysł automatyka Lwów Śląsk Gliwice odkrycia i ciekawostki

Ukraina: w Mościskach otwarto Dom Polski. "Będzie służył lokalnej, polskiej społeczności"

W Mościskach w obwodzie lwowskim, gdzie ponad 30 procent ludności stanowią Polacy, uroczyście otwarto Dom Polski. - Teraz mamy gdzie się spotkać - mówi 85-letni Michał Wiącek, Polak mieszkający na Ukrainie. W inauguracji wzięli udział m.in. Michał Dworczyk, szef KPRM oraz konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Polonia Michał Dworczyk Lwów

Agnieszka Kordowicz: we Lwowie radio cieszyło się ogromną popularnością

- W archiwum we Lwowie jest zachowany zespół liczący 80 jednostek archiwalnych. Jest to ogrom informacji dla historyka, radiofonii, osób zajmujących się instytucjami kultury. Udało się nam zeskanować 6000 stron, w tym dokumentację programową, nieliczne zdjęcia spikerów, studia i korespondencję techniczną rozgłośni regionalnej z centralą. Dzięki archiwom ze Lwowa możemy zobaczyć jak funkcjonowało radio w Warszawie - mówiła w Dwójce Agnieszka Kordowicz, zastępca dyrektora Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  radio Lwów Paweł Siwek Jakub Jamrozek Dwójka historia radiofonii

Lwów: Zaduszki na Cmentarzu Janowskim

W Dniu Zadusznym, 2 listopada, Polacy ze Lwowa zrzeszeni w różnych organizacjach i towarzystwach jak co roku zgromadzili się na Cmentarzu Janowskim, aby pomodlić się oraz zapalić znicze na grobach rodzin i bliskich. W tym roku dzięki Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie, katowickiemu oddziałowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz dziennikarzom TVP Rzeszów około pięciu tysięcy zniczy zapłonęło także na wielu zapomnianych grobach tej lwowskiej nekropolii.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Ukraina Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Kresy

We Lwowie po raz 18. zapłonęło „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”

W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie po raz 18. odbyła się akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”. W tym roku na jednej z największych polskich nekropolii zapłonęło około 20 tysięcy zniczy, zakupionych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Z powodu pandemii koronawirusa Konsulat Generalny RP zorganizował akcję w ścisłym reżimie sanitarnym.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Ukraina Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Grób Nieznanego Żołnierza - hołd wszystkim poległym za wolność Polski

Przedstawiciele władz, wojskowi oraz warszawiacy uczcili we wtorek (2.11) 96. rocznicę ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza. Odbyła się uroczysta zmiana posterunku, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty przed grobem symbolizującym wszystkich poległych za wolność i niepodległość Polski.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski rocznica Mariusz Błaszczak kombatanci Lwów Grób Nieznanego Żołnierza żołnierze

Lwowska młodzież porządkuje polski cmentarz w Wołkowie

Lwowski Klub „Strefa Młodzieży”, zrzeszający młodych Polaków, zorganizował akcję sprzątania dawnego polskiego cmentarza w miejscowości Wołków w obwodzie lwowskim. Dzięki wspólnemu wysiłkowi 15-osobowej grupy młodzieży udało się uporządkować zapomniane polskie groby. Akcję wsparła Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie i Konsulat Generalny RP we Lwowie.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Polacy za granicą Ukraina młodzież