Polskie Radio
Section05

Mafia

Kulisy handlu narkotykami w Polsce w latach 90.

- W latach 90. w Polsce znalazła się heroina, którą grupa pruszkowska ukradła Albańczykom. Trzeba było ją sprzedać i dlatego dużo ludzi w Polsce się uzależniło. W pierwszych etapach działalności zaopatrywano się od grup międzynarodowych, Polska była tylko krajem tranzytowym – powiedział w audycji Kulisy Spraw Jarosław Maringe, były przestępca, ps. „Chińczyk”.
Zobacz więcej na temat:  lata 90 Kulisy Spraw narkotyki przestępczość

Akademia szubrawców - kryminalna przeszłość naszych przodków

- Międzywojnie wyobrażałam sobie jak ze starych filmów. Jak zaczęłam je badać, okazało się, że w Polsce królowali kasiarze, oszuści, włamywacze i prostytutki, z którymi walczyli oficerowie Policji Państwowej - opowiada Monika Piątkowska, autorka książki "Życie przestępcze w przedwojennej Polsce. Grandesy, kasiarze, brylanty".
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Czwórka STYL ŻYCIA historia Polski Jakub Jamrozek Anna Hardej

Jak "Masa" oszukał wymiar sprawiedliwości?

Pod koniec lat 90. XX wieku do polskiego kodeksu karnego, wzorując się na anglosaskich modelach prawnych, wprowadzono instytucję "świadka koronnego". Osobą taką mógł zostać skruszony przestępca, który za złożenie zeznań obciążających swoich kompanów, stawał się chroniony przez specjalną komórkę policji. Status taki uzyskał m.in. Jarosław Sokołowski "Masa" w procesie gangu pruszkowskiego. O "Masie" w audycji Kulisy Spraw mówili Aleksander Majewski (publicysta, dziennikarz "wPolityce.pl"), Jarosław Maringe (ps. "Chińczyk", były przemytnik).
Zobacz więcej na temat:  policja przestępczość

O wyzwaniach podatkowych stojących przed Polską

System podatkowy musi się zmienić, a jedną z możliwości jest opodatkowanie pracy robotów. Tak uważają uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Eksperci wskazują, że z powodu zmian gospodarczych, w przyszłości państwa będą musiały szukać nowych źródeł pieniędzy. O obecnych i przyszłych wyzwaniach podatkowych mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor generalny Global Compact w Polsce, Kamil Wyszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europejski Kongres Gospodarczy podatki urząd skarbowy szara strefa

Paweł Biedziak o instytucji świadka koronnego: dała efekty

W 1997 roku w polskim prawodawstwie pojawiła się instytucja świadka koronnego. Jej celem jest ujawnienie wszelkich przestępstw łapówkarskich lub popełnionych m.in. w zorganizowanej grupie przestępczej. Świadek koronny nie podlega karze za przestępstwa, w których uczestniczył i które ujawnił. – Ponad 1200 osób skazanych prawomocnie wskazuje, że to skuteczna instytucja – mówił w audycji Kulisy Spraw Paweł Biedziak, były rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  policja sądownictwo prawo Paweł Biedziak przestępczość Marek Papała