Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Ciągłość wojny i wynikające z niej traumy. "Czarny hetman" Barbary Sadurskiej

W "Czarnym hetmanie" poznajemy samotnego czterdziestoparoletniego Serba, który po latach wraca do Krakowa, gdzie studiował. Niedługo ma do niego dołączyć czternastoletni syn. Poznajemy przeszłość bohatera i jego ojca, związaną z wojną w byłej Jugosławii. A tak naprawdę czytamy o wszystkich wojnach tego świata i wynikających z niej traumach.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Sadurska literatura książki

Czy miłość jest możliwa w piekle obozu koncentracyjnego?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że piekło obozu koncentracyjnego to przestrzeń, w której nie ma miejsca na miłość. A jednak. Miłość w strasznych warunkach istniała, rozkwitała, a przede wszystkim dawała siłę, by przetrwać. I o tym opowiada Sylwia Winnik w reporterskiej książce pt. "Bezmiłość. O czułych wyznaniach w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka"
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Majdanek

Magda Mikołajczuk o powieści "Wszystko, czego nie zdążyliśmy powiedzieć" autorstwa Marca Levy

O powieści "Wszystko, czego nie zdążyliśmy powiedzieć" autorstwa Marca Levy, jednego z najpoczytniejszych francuskich pisarzy. Kilka dni przed ślubem Julia dowiaduje się o śmierci ojca, z którym miała kiepskie relacje. Po pogrzebie otrzymuje robota, który wygląda jak jej ojciec i jest wyposażony w jego pamięć i część neuronów. Oboje wyruszają w podróż, która ma nadrobić stracony czas. Na podstawie książki powstał serial z Jeanem Reno i Alexandrą Marią Larą.
Zobacz więcej na temat: 

"SPATiF. Upajający pozór wolności". Rzecz o kultowym miejscu powojennej Polski

SPATiF - klub Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu. Miejsce spotkań bohemy. Arena plotek, romansów, dyskusji i wydarzeń, które do dziś krążą w formie anegdot. Część klimatu tego miejsca możemy odnaleźć na kartach książki "SPATiF. Upajający pozór wolności" Aleksandry Szarłat. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura SPATiF Jan Himilsbach Zdzisław Maklakiewicz Stanisław Dygat Kalina Jędrusik

Małgorzata Walewska: mam poczucie misji

- Od kiedy odkryłam dla siebie świat opery, mam poczucie misji. I ono się czasami oddala, ale zawsze wraca. Na przykład płyta "Mezzo" z aranżacjami Piotra Rubika, czyli wokale operowe w aranżacji pop, to było takie wyzwanie. I cieszę się, gdy widzę, że to działa - opowiada w programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Walewska. Mezzosopranistka wydała ostatnio książkę, w której przybliża historię swojej kariery zawodowej i życia prywatnego.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Walewska opera