Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Czeski absurdalny humor - "Świece w pogańskim gaju" Jiříego Kamena

"Świece w pogańskim gaju. Opowiadania, horrory i etiudy" to zbiór krótkich tekstów. Wśród bohaterów znajdziemy m.in. uroczą babcię Adelę, która na rodzinnych uroczystościach z lubością opowiada o ukatrupieniu trzech mężów, gadającego kota nazwanego przez właściciela: Romy Schneider, męża czarownicy, który zajmuje się hurtowym porzucaniem kobiet i ucznia, który dzięki podwiązkom nauczycielki historii zaczął fascynować się starożytnością.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA książki literatura

Sztuka przekładu. "Tłumacz pisze cudzą książkę, starając się nie napisać własnej"

Przekład literacki jest z góry skazany na klęskę. Tłumacz musi mieć gen mizantropii i zdrowy kręgosłup. Najważniejsze to cichy kąt do pracy w domu. Tak między innymi odpowiadają tłumacze literatury, kiedy pyta się ich o to, co w ich pracy jest najważniejsze. Z jakimi trudnościami spotykają się najczęściej?
Zobacz więcej na temat:  tłumacz literatura Stanisław Lem książki KULTURA

Booker 2019, książka roku i dekady - "Dziewczyna, kobieta, inna"

Powieść "Dziewczyna, kobieta, inna" brytyjskiej pisarki Bernardine Evaristo została nagrodzona jednym z najważniejszych literackich wyróżnień na świecie - Bookerem 2019. Książką dekady ogłosili ją dziennikarze "Sunday Times" i "Guardiana". Według krytyków "Time'a", "Washington Post", "New Yorkera" czy "Kirkus-Review" pozycja ta zasługuje na miano książki roku. W audycji "Moje książki" spotkaliśmy się z tłumaczką Agą Zano, z którą rozmawialiśmy o fenomenie tego tytułu.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura KULTURA

"Człowiek wielu pasji". Archiwalna rozmowa z Krzysztofem Pendereckim

Z okazji pierwszej rocznicy śmierci Krzysztofa Pendereckiego przypomnieliśmy fragmenty wywiadu z kompozytorem z roku 2013. Kompozytor mówił wówczas m.in. o niezwykłej więzi z wnuczką od pierwszych chwil jej życia, o poczuciu humoru w muzyce, o kupowaniu na targu dwóch tysięcy jajek w celach ogrodniczych, o współpracy z zespołem Radiohead... i o tym, dlaczego doprowadził swoją żonę do rozpaczy kupując pewien samochód. 
Zobacz więcej na temat:  Radiobook Krzysztof Penderecki kompozytor rocznica muzyka klasyczna wspomnienie

"Andreowia" Beaty Chomątowskiej. Powieść wbrew krakowskim stereotypom

W magazynie "Moje książki" rozmawialiśmy o powieści Beaty Chomątowskiej pt. "Andreowia", pełnej barwnych, momentami zabawnych postaci i wciągających historii. Rzecz dzieje się w Krakowie, gdzie dobiegający pięćdziesiątki Andrzej, niegdyś znany dziennikarz, syn światowej sławy medium i wnuk Pierwszej Krakowskiej Tramwajarki dokonuje rewizji swojego życia.                                
Zobacz więcej na temat:  literatura Kraków

Prof. Kopciński o zmarłym Jerzym Limonie: był fantastycznym człowiekiem

W środę (3.03.2021) nad ranem w jednym z gdańskich szpitali w wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon, literaturoznawca, anglista, pisarz, tłumacz, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Przyczyną śmierci naukowca był koronawirus. Redaktor naczelny "Teatru" prof. Jacek Kopciński zwraca uwagę, że prof. Limon "był prawdziwym znawcą dzieła Szekspira, ale swobodnie poruszał się po twórczości dramatopisarzy elżbietańskich".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Limon TEATR KULTURA Gdańsk William Szekspir

"Moje książki" - Litwini i Polacy w XVII i XVIII wieku

Spotkanie z litewską pisarką o polskich korzeniach Kristiną Sabaliauskaite, autorką bestsellerowego na Litwie i popularnego także w Polsce cyklu powieściowego "Silva rerum". Właśnie ukazała się kolejna część sagi "Silva rerum III". Książka jest wieczorną "Lekturą Jedynki". To saga szlacheckiego rodu Narwojszów, dziejąca się w XVII i XVIII wieku na Litwie, pokazująca współistnienie narodów litewskiego i polskiego w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Zobacz więcej na temat:  Litwa książki