Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Nowe wydanie kultowej książki Tadeusza Konwickiego

Gdy w 1976 roku książka "Kalendarz i klepsydra" pojawiła się na rynku, ustawiały się po nią długie kolejki. Tom zawierał m.in refleksje Tadeusza Konwickiego na temat współczesnej literatury, czasów stalinizmu, anegdoty z życia towarzyskiego i literackiego, portrety prywatne ludzi kultury, sylwetkę kota Iwana (który pojawił się później w książce dla dzieci "Dlaczego kot jest kotem?"), relacje z podróży, recenzje filmów i książek.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA Tadeusz Konwicki Ameryka pisarze i poeci

Czy da się opisać piekło? KL Auschwitz w literaturze

"Pasażerka" i "Wakacje nad Adriatykiem" Zofii Posmysz, "Dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej, opowiadania: "U nas, w Auschwitzu...", "Ludzie, którzy szli", "Proszę państwa do gazu" i "Dzień na Hermenzach" Tadeusza Borowskiego, "Z otchłani" Zofii Kossak-Szczuckiej - pozycji, które dotykają tematu Auschwitz jest dużo. Najmocniejsza jest twórczość tych pisarzy, którzy nie tylko opisali piekło, ale także je przeżyli.
Zobacz więcej na temat:  literatura Auschwitz Auschwitz rocznica

"Baśnie wolnego rynku", czyli analiza zjawisk społecznych

Książka Jacka Wasilewskiego "Baśnie wolnego rynku" patrzy na klasyczne baśnie przez pryzmat ekonomii. Okazuje się, że bajka o "Trzech małych świnkach" to historia emigracji z powodów ekonomicznych, na "Jasia i Małgosię" możemy patrzeć poprzez proceder współczesnego niewolnictwa, natomiast "Gęsiareczka" może okazać się bajką o polskiej transformacji i Okrągłym Stole.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Wasilewski książki