Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

"Czuwając nad nią" Jean-Baptiste'a Andrei. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Francuska powieść Jean-Baptiste'a Andrei "Czuwając nad nią" to wspaniała, chwytająca za serce, niebanalna historia przyjaźni, miłości, między ludźmi, którzy nie mieli łatwego życia. Doceniona została najważniejszym francuskim wyróżnieniem literackim, jednym z ważniejszych wyróżnień literackich na świecie - Nagrodą Goncourtów 2023.
Zobacz więcej na temat:  książki KSIĄŻKA literatura Zobacz także

Magda Mikołajczuk o książce Anny Sakowicz "Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer"

O książce dla dzieci Anny Sakowicz "Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer". Mała Anielka pisze listy do pana Alzheimera, który wprowadził się do domu jej rodziny i powoli zabiera babcię. Książkę, która ma rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, warto przypominać szczególnie we wrześniu, który jest Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki

Nie chłopka, ale czerkieska księżniczka. Jakie sekrety skrywa życiorys matki Leonarda da Vinci?

Matka Leonarda da Vinci nie była, jak sądzono, włoską chłopką, lecz czerkieską księżniczką z Kaukazu, porwaną i sprzedaną później jako niewolnica. Takiego odkrycia dokonał włoski badacz, prof. Carlo Vecce. Niedawno ukazała się jego książka zatytułowana "Uśmiech Cateriny. Historia matki Leonarda da Vinci". 
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci malarstwo Uśmiech Cateriny. Historia matki Leonarda da Vinci literatura prof. Carlo Vecce

"Na targu niewolników III Rzeszy". Jak wyglądała sytuacja Polaków na robotach w Niemczech?

"Na targu niewolników III Rzeszy" Anny Augustyniak to oparta na doświadczeniach rodziny autorki opowieść o wywożeniu Polaków na roboty do Niemiec. O wyjątkowości tej historii stanowi fakt, że jedna z głównych bohaterek jest osobą głuchą, co dodatkowo utrudnia jej funkcjonowanie jako robotnicy przymusowej. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Augustyniak II wojna światowa Na targu niewolników III Rzeszy

"Ja jestem kamerą! Kamera to ja!". V edycja Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka

W urokliwych plenerach Serocka, Nieporętu i Wieliszewa od 30 sierpnia do 1 września odbędzie się V edycja Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka pod hasłem "Ja jestem kamerą! Kamera to ja!". - Tegoroczne wydarzenie będzie takie trochę w oparach absurdu - powiedziała w audycji "Magazyn bardzo filmowy" dyrektorka programowa festiwalu, Ajka Tarasow.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino KULTURA Andrzej Kondratiuk Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka