Polskie Radio
Section05

Magdalena Tejchma

Czas kolędy!

Wraz z dniem św. Szczepana (26 grudnia) w wielu miejscach Polski ruszył sezon kolędniczy. Dzięki archiwalnym nagraniom zrealizowanym dla Mariana Domańskiego posłuchaliśmy opowieści legendarnej śpiewaczki Anny Malec z Jędrzejówki (region biłgorajski). Ze wschodu przenieśliśmy się na zachód kraju - do wsi Lasowice Małe (Górny Śląsk) i słuchaliśmy o obrzędzie chodzenia z Betlejką i Niedźwiedziem.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Muzyczne Źródła - Mari Kalkun, szelest estońskich kniei

Dzisiejsze muzyczne „Źródła” rozbrzmiewać będą dźwiękami estońskiego lasu i zimowych opowieści z Estońskich wiosek. To za sprawą Mari Kalkun, estońskiej wokalistki i multiinstrumentalistki. Swoim ciepłym głosem, delikatnością, minimalizmem w wykorzystaniu instrumentów, artystka roztacza intymną, poetycką aurę. Zakorzeniona w estońskiej tradycji, grana na kennelu i akordeonie, muzyka Mari Kalkun dotyka wrażliwych słuchaczy do głębi.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Jesienne Mazurki za pasem!

Już w najbliższy weekend, na ekranach komputerów każdego zainteresowanego, odbędzie się jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata! Tym razem festiwal kręci się "Wokół Rawy". Organizatorzy zadbali o moc atrakcji, którymi z łatwością będziemy mogli cieszyć się w domowych pieleszach. Jakie? Między innymi warsztaty muzyczne bazujące na dziedzictwie mikroregionu Mazowsza Rawskiego. Opowiedzieli o nich Ewa Grochowska i Maciej Filipczuk! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

“Śpiewnik wschodnio-mazowiecki” - publikacja Piotra Dorosza

"Domek mojej babci był pięknie usytuowany! Ganek wychodził na zachód, a widok z niego, niezakłócony drzewami czy budynkami, rozciągał się szeroko na pola i łąki. Co wieczór siadaliśmy na tym ganku i obserwowaliśmy zachody słońca. Babcia owijała mnie starą szalinówką, jeszcze po swojej mamie, żeby nie było mi zimno. I śpiewała mi wiejskie piosenki" - Piotr Dorosz
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Dorosz

O wsi jesiennej i kulturze Krakowiaków Wschodnich

W dzisiejszym "Kiermaszu pod kogutkiem" przemierzyliśmy pół Polski, by dowiedzieć się o zwyczajach, towarzyszących długim jesiennym wieczorom. Swoimi historiami podzieliły się doskonałe śpiewaczki - Marianna Tkaczyk z Nieznamierowic i Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej. Ponadto spotkaliśmy się ze śpiewakiem i propagatorem lokalnych tradycji - Krzysztofem Ryndakiem z Siedliszowic - który opowiedział o kulturze ludowej Krakowiaków Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Romowie wołoscy i Mónika Lakatos

Mónika Lakatos, pierwsza romska śpiewaczka, która wygrała głośny węgierski talent show, na tegorocznych targach WOMEX została uhonorowana nagrodą dla wyróżniającej się osobowości artystycznej – Womex Award. Za sprawą tej znakomitej wokalistki, znanej m.in. z zespołu Romengo, posłuchaliśmy pieśni i opowieści o kulturze wołoskich Romów. Romowie wołoscy, zwani także Vlax Romani, wyemigrowali z Rumunii na Bałkany w XVIII-XIX wieku. Na Węgrzech znani są jako Vlashika lub Olah.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Romowie

Urzecze urzeka, Powiśle jednoczy. O nieoczywistych współpracach muzyków z muzykantami

W dzisiejszych „Źródłach” spotkaliśmy się ze Zdzisławem Kwapińskim, jednym z najbardziej wszechstronnych i otwartych na świat muzyków ludowych. Nagrał dwie płyty z warszawskimi zespołami: Kapelą ze Wsi Warszawa oraz Warszawskim Combo Tanecznym. Współpraca nie zakończyła się jednak na płytach - w tym tygodniu dwie kapele: Kwapińskiego i ze Wsi Warszawa zagrają mini trasę koncertową poświęconą Urzeczu i filmowi dokumentalnemu o tym regionie. O pracy nad muzyką do filmu opowie członkini KzWW - Magdalena Sobczak-Kotnarowska.   
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kapela Ze Wsi Warszawa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Powiew Kielecczyzny na WOMEX

Dziś rozpoczęły się targi muzyki świata WOMEX - pierwszy raz w wersji online. Jedyną polską reprezentacją na Womexie będzie zespół Tęgie Chłopy. Zagłębimy się zatem nieco w muzykę Kielecczyzny. Oprócz słynnych już artystów tego regionu jak Stanisław Witkowski czy Maria Gałka, w okolicach Opatowa wciąż można znaleźć innych wybitnych muzyków. Jednym z nich jest dość „ekscentryczny” outsider – akordeonista Edward Dziarmaga.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa world music Kielecczyzna Pakistan Indie