Polskie Radio
Section05

manifestacje

"1 maja został zawłaszczony przez władze komunistyczne"

W Polsce od 1950 roku 1 maja jest świętem państwowym. Jego obchody nie są obecnie szczególnie uroczyste. Lata świetności 1 maja miał w czasach PRL, kiedy było to jedno z ważniejszych świąt państwowych, obok 22 lipca i rocznicy rewolucji październikowej. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej były organizowane huczne pochody, wiece i zgromadzenia. O Święcie Pracy mówił w audycji Gorący Temat prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  1 maja PRL

Hajnówka: trzy oddzielne manifestacje

Kilkaset osób ma wziąć udział w II Hajnowskim Marszu Żołnierzy Wyklętych - tak szacują organizatorzy. Kontrmanifestację organizuje grupa Obywatele RP. W internecie w sprawie protestu w Hajnówce zwołują się też działacze Antify. Szykują się zatem trzy oddzielne manifestacje. Proboszcz parafii Świętej Trójcy zdecydował z kolei, że wieczorne nabożeństwo poprzedzające Wielki Post rozpocznie się wcześniej niż planowano.
Zobacz więcej na temat:  Hajnówka Żołnierze Wyklęci POLSKA

Sobota po Tygodniu: zaostrza się spór w Sejmie

Konflikt na linii rząd-opozycja nabiera na sile. Dowodem na to było m.in. blokowanie mównicy na Sali Plenarnej w Sejmie przez dużą część politycznych przeciwników Prawa i Sprawiedliwości. – Tego typu zachowania nie powinny mieć miejsca w parlamencie – komentował w Sobocie po Tygodniu Jakub Gontarek (Forum Młodych Lewiatan). O sprawie w Polskim Radiu 24 mówili również Maciej Antosiuk z Fundacji „Odpowiedzialność Obywatelska” i Adam Kielar z portalu „politykawarszawska.pl”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo obywatelskie media Sejm Błażej Prośniewski Komitet Obrony Demokracji PiS dziennikarze