Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Wiceprezes IPN: II wojna światowa jest nieustająco obecna w przestrzeni publicznej, również na Zachodzie

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. - Polska straciła co piątego obywatela w czasie II wojny światowej. Została ograbiona i wymordowana w ogromnej skali - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa II wojna światowa historia Polski rocznica IPN reparacje wojenne Niemcy

Czy Turcji uda się przywrócić porozumienie zbożowe? "Będzie musiała bardzo mocno negocjować"

Prezydent Turcji Recep Erdoğan spotka się w Soczi z Władimirem Putinem. Tematem rozmów ma być porozumienie zbożowe, którego nie przedłużył Kreml. Nie podano jednak dokładnej daty wizyty Erdoğana w Rosji; według informacji medialnych, rozmowy turecko-rosyjskie mogą odbyć się tuż przed szczytem państw G20, na którym Putina nie będzie. - Turcja będzie musiała bardzo mocno negocjować - komentuje Adam Michalski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Rosja zboże ŚWIAT Europa

Czemu mają służyć ataki zagranicznych hakerów? "Zależy im na sianiu zamętu"

Atak hakerski na serwery Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie miał pochodzić z Rosji. Sparaliżowano miasto, straty oszacowano na ponad milion złotych - wg prokuratury można mówić o celowym działaniu i nie był to przypadkowy atak. Nie jest to natomiast ostatni tego typu incydent, jaki dotknął Polskę i sąsiednie kraje od początku inwazji na Ukrainę. Czemu mają służyć takie działania ze strony zagranicznych hakerów?
Zobacz więcej na temat:  hakerzy cyberprzestępczość zagrożenia w internecie

Ambasador Ukrainy w Polsce: niepodległość jest dla nas świętą wartością

W czwartek na Ukrainie obchodzony jest Dzień Niepodległości upamiętniający proklamowanie w 1991 roku niezależności od Związku Radzieckiego. Tego dnia mija jednocześnie półtora roku od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Dla nas niepodległość jest świętą wartością. Dziś pokazujemy, że trzeba ją codziennie pielęgnować, a jeżeli będzie potrzeba, stawiać czoło agresorowi i bronić jej - podkreśla w radiowej Jedynce ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Ukraina Wasyl Zwarycz wojna na Ukrainie Rosja ŚWIAT Europa

PR24 Problemy z wodą w Azji Centralnej. Kacper Ochman wyjaśnia zawiłości związane z kryzysem

Azja Centralna, to region niezwykle skomplikowany jeśli chodzi o politykę, gospodarkę, ale także geografię. Rywalizujące ze sobą państwa, toczące spory graniczne, polityczne i etniczne, jednocześnie podlegają wpływom Rosji i Chin, a także zmagają się z kryzysem naturalnym - pustynnością, wysokimi temperaturami, a przede wszystkim brakiem wody.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Azja woda Azja Centralna energetyka GOSPODARKA

Kolejne ataki dronów na terenie Rosji. Ekspert: ich wykrycie jest bardzo trudne

Drony nad rosyjskimi miastami nie są już czymś nowym dla Rosjan. Jednak im częściej bezzałogowce eksplodują na terytorium Rosji, tym bardziej utrudniają życie mieszkańcom państwa agresora. - Ukraińcy, posługując się dronami, dysponują pełną swobodą wyboru miejsca, czasu i obiektu uderzenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa

Wystartował program "Moja woda". Jak uzyskać dofinansowanie?

Rusza trzecia edycja programu "Moja woda". - Coraz częściej zdarzają się nawalne deszcze, kiedy tego deszczu pada bardzo dużo (...). Możemy zatrzymać wodę w instalacjach i zbiornikach, a następnie użyć ją do podlewania - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Co musimy spełnić, aby ubiegać się o dotację?
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn Anna Moskwa woda Ministerstwo Klimatu i Środowiska Sławomir Mazurek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

"Składowa część scenariusza rosyjskiej polityki". Jan Piekło o kryzysie zbożowym na Ukrainie

W czwartek w Waszyngtonie Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego. W środę o sprawie rozmawiali prezydenci Putin i Erdogan. Turecki przywódca zaapelował o powrót do umowy zbożowej. Tymczasem Rosja ostrzeliwuje kolejne magazyny z ukraińskim zbożem. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa zboże ONZ Turcja Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan

Eksport ukraińskiego zboża. Dr Anusz: rząd chce zrobić wszystko, by ochronić polskich rolników

Francja i Niemcy sprzeciwiają się przedłużeniu zakazu eksportu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do 5 krajów, w tym Polski, do 15 września. Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Rumunia chcą takiego przedłużenia, ale nie sprzeciwiają się tranzytowi przez swoje terytorium. Co dalej z europejską solidarnością?
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Więcej świata zboże import eksport Niemcy Francja Unia Europejska

Rosjanie niszczą dziedzictwo kulturowe Ukrainy. Ekspert: to pokazuje ich barbarzyństwo

Rosjanie od początku inwazji celowo niszczą ważne dla Ukraińców miejsca przypominające o ich tożsamości i kulturze. - Prowadzą konsekwentną politykę, której celem jest zamienienie Ukrainy w pewnego rodzaju kulturową pustynię - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Grzywaczewski, współpracownik TVP World, autor dokumentu "Wymazać naród".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Więcej świata Tomasz Grzywaczewski

Odbudowa Ukrainy po wojnie. Dr Eberhardt: potrzebny jest plan modernizacji całego kraju

Ostatnie raporty mówią o nawet 600 miliardach euro strat, jakie ukraińska gospodarka poniosła od początku rosyjskiej agresji. Mimo działań na froncie już teraz trwają analizy i dyskusje poświęcone odtworzeniu zniszczonej infrastruktury. Polska chce włączyć się w ten proces, korzystając z roli jednego z najbliższych sojuszników Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Europa Zachodnia Ukraina Rosja ONZ Więcej świata

NATO przyjęło regionalne plany obrony. Ekspert: to instrukcja na wypadek wojny

- To instrukcja obsługi, w jaki sposób dane formacje wojskowe mają się zachowywać w sytuacji wojny. Czyli to już jest jednoznaczny sygnał, że NATO deklaruje swoją gotowość do prowadzenia aktywnych działań - tak prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej mówi o regionalnych planach obronnych przyjętych przez NATO podczas szczytu w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Wilno NATO polityka ŚWIAT Europa szczyt NATO szczyt NATO w Wilnie

Szczyt NATO w Wilnie a akcesja Ukrainy. "Brak wyraźnej deklaracji będzie rozczarowaniem"

Trwają ostatnie przygotowania do szczytu NATO w Wilnie, który rozpocznie się 11 lipca. Jednym z tematów będzie sprawa członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Tymczasem prezydent USA Joe Biden oświadczył, że jest zbyt wcześnie, by podejmować decyzję w sprawie akcesji Ukrainy; podobną informację przekazał Jens Stoltenberg. - Ze strony potrzeb bezpieczeństwa Ukrainy brak wyraźnej deklaracji o rozpoczęciu negocjacji w sprawie członkostwa będzie rozczarowaniem - ocenia prof. dr hab. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.
Zobacz więcej na temat:  NATO Litwa Wilno wojna na Ukrainie szczyt NATO

Ekspert: Szwecja będzie elementem zamykającym dominację NATO na akwenie Morza Bałtyckiego

"Członkostwo Szwecji w Sojuszu jest w zasięgu ręki" - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jego zdaniem możliwa jest pozytywna decyzja w tej sprawie i zniesienie weta przez Turcję. Szef Sojuszu powiedział o tym po spotkaniu w kwaterze głównej w Brukseli z udziałem przedstawicieli Szwecji i Turcji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Szwecja Węgry Ukraina Jens Stoltenberg Europa