Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Na Bliskim Wschodzie nadal niespokojnie. "Żadna ze stron nie będzie chciała resetować konfliktu"

Prezydent Francji rozpoczął dwudniową wizytę w Izraelu. W planach są również wizyty w Libanie i Egipcie. Po spotkaniu z prezydentem Izraela Emmanuel Macron oświadczył, że Francja będzie stała solidarnie u boku Izraela w walce z terroryzmem. W Programie 1 Polskiego Radia sytuację na Bliskim Wschodzie komentował dr Krzysztof Winkler z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Hamas Strefa Gazy Emmanuel Macron

Po szczycie USA-UE. Prof. Żukrowska: dobrze, że wraca się do wzajemnych rozmów

Unia Europejska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały rozmowy o kwestiach spornych dotyczących handlu, które były tematem szczytu w Waszyngtonie. Choć w tym zakresie nie ma porozumienia, to obie strony świadome są, że powinny ze sobą współpracować. - Świat i gospodarka się zmieniają. (...) Najprawdopodobniej dojdzie do porozumienia - ocenia prof. Katarzyna Żukrowska, ekonomistka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Unia Europejska handel ekonomia

Szczyt USA-UE. Ekspert: musi istnieć pewna współpraca transatlantycka

- Różnice w stosunkach transatlantyckich zawsze istniały, ale dziś i Bruksela, i Waszyngton zdają sobie sprawę z tego, że musi istnieć pewna współpraca transatlantycka w kontekście rywalizacji z Chinami, w kontekście tego, co się dzieje na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie - powiedział w radiowej Jedynce prof. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego UW.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska USA

Prof. Boćkowski: Hamas, doprowadzając do starcia z Izraelem, liczył na odpowiedź lądową

Sytuacja na Bliskim Wschodzie cały czas jest bardzo napięta. Wszystko wskazuje na to, że Izrael szykuje się do lądowej operacji w Stefie Gazy. - Hamas latami przygotowywał się do tych konfrontacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Podczas starć lądowych będzie chciał zwiększyć straty armii izraelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Hamas Strefa Gazy Daniel Boćkowski Radosław Pyffel Marek Wałkuski

Ekspert: ochrona Żydów to podstawowa funkcja deklarowana przez Izrael

- Żydzi chcieliby przede wszystkim czuć się bezpiecznie w Izraelu. Ta sytuacja z soboty pokazała, że nie mogą się tak czuć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Joanna Dyduch, kierownik Zakładu Izraela w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim. Czy Izrael zdecyduje się na odbicie zakładników z rąk Hamasu?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Dyduch Izrael Hamas Strefa Gazy Marta Widy-Behiesse

Atak na Izrael. "Takiego czegoś Izrael w swojej historii nie przeżył"

Oczy całego świata zwrócone są na Bliski Wschód, od kiedy w sobotę rano Hamas rozpoczął atak na Izrael. - Od samego początku pojawiają się informacje, że nie jest to jednorazowy atak, tylko pełnowymiarowa wojna - mówi Michał Strzałkowski z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia. - Takiego czegoś Izrael jeszcze w swojej historii nie przeżył.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Izrael Hamas konflikty międzynarodowe Kamil Jasieński Kacper Ponichtera

Prace nad paktem migracyjnym przyspieszają. "To efekt sytuacji na Lampedusie"

Niemcy, które przed wakacjami sprzeciwiły się projektowi unijnego tzw. rozporządzenia kryzysowego, zmieniają w tej sprawie stanowisko. Zmiana stanowiska Niemiec ma odblokować prace nad pakietem w Parlamencie Europejskim. - To przyspieszenie wiążę się z sytuacją na włoskiej wyspie Lampedusa - uważa dr Andrzej Anusz. 
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy kryzys migracyjny 2023 Niemcy Europa Parlament Europejski

Kryzys migracyjny. Ekspert: będziemy potrzebować pracowników z zagranicy, ale legalnych

- W takim kraju jak Polska liczba mieszkańców się zmniejsza. Teraz na emeryturę przychodzą osoby z pokolenia "baby boomers" i nie są zastępowanie przez odpowiednią liczbę młodych osób wchodzących na rynek pracy. Nie da się tutaj zaczarować rzeczywistości. My będziemy potrzebować osób z zagranicy, które będą tutaj uzupełniać braki na rynku pracy. Chodzi o to, żeby przyjmować osoby, które wystąpią o wizę i przyjadą w sposób legalny - mówił w Jedynce dr Konrad Czernichowski, afrykanista z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  migracja kryzys migracyjny kryzys migracyjny 2023 Tunezja

Kryzys migracyjny w Europie. Prof. Grosse: twórcy mechanizmu relokacji odwrócili się od niego

W odpowiedzi na sytuację na włoskiej wyspie Lampedusa Komisja Europejska przygotowuje dziesięciopunktowy plan pomocy. Według zapowiedzi przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen znajdzie się w nim także propozycja relokacji części migrantów z Włoch. Na to nie zgadza się jednak coraz więcej państw członkowskich, w tym Francja. - Twórcy i promotorzy mechanizmu relokacji tak naprawdę się od niego odwrócili - ocenia prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska migracja Włochy kryzys migracyjny

Górski Karabach. Ekspert: Azerbejdżan czekał na to, by konflikt jeszcze bardziej eskalował

Azerbejdżan prowadził w Górskim Karabachu "operację antyterrorystyczną" po tym, jak sześciu jego obywateli zginęło w wyniku wybuchów min. Azerskie służby oskarżyły o to "ormiańskich separatystów". - Armenia boi się tego, że Azerbejdżan miał na celu włączenie Republiki Armenii w ten konflikt - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Musiał, ekspert ds. Kaukazu z portalu "Mówiąc Wprost".
Zobacz więcej na temat:  maciej musiał górski karabach Armenia Azerbejdżan

"Polityka UE okazała się porażką". Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym

Kryzys migracyjny w Europie się nasila. Władze włoskiej wyspy Lampedusa apelują o pomoc i alarmują, że w ciągu ostatnich dni do jej wybrzeży przypłynęła większa liczba nielegalnych imigrantów niż liczba rodzimych mieszkańców. Kryzys migracyjny dotyczy nie tylko Włoch, ale także między innymi Hiszpanii. - Europa odwraca się od Włoch, ponieważ jej polityka migracyjna okazała się porażką - komentuje Olga Doleśniak-Harczuk, ekspertka Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  Europa migracja kryzys migracyjny Włochy Unia Europejska

Grecja dołączyła do Inicjatywy Trójmorza. Ekspert: to główne osiągnięcie szczytu w Bukareszcie

Po środowych obradach Trójmorza prezydent Rumunii ogłosił, że Inicjatywa będzie liczyć już nie 12, ale 13 państw, jako że dołącza do niej Grecja. Status państwa stowarzyszonego uzyskała Mołdawia, od roku ma go także Ukraina. Przywódcy krajów Trójmorza ustalili też w Bukareszcie, że inicjatywa będzie skupiać się również na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz bezpieczeństwem cyfrowym. 
Zobacz więcej na temat:  Grecja Trójmorze Andrzej Duda Rumunia Bukareszt