Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Dr hab. Kamil Zajączkowski: spór Chin z UE jest sporem o wartości

Komisja Europejska zawiesiła starania o ratyfikowanie przez państwa UE i przez PE umowy inwestycyjnej, zawartej pod koniec 2020 roku z Chinami, uznając obecne okoliczności polityczne za nieodpowiednie do tego. To pierwsze unijne sankcje wobec Chin od ponad 30 lat. W odpowiedzi Pekin nałożył sankcje odwetowe na kilku obywateli UE, w tym europosłów Parlamentu Europejskiego. - Od kilku miesięcy stosunki Chin z UE są jakie są - mówi dr hab. Kamil Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Chiny

Andrzej Pisalnik: działacze polonijni z Białorusi szukają schronienia w Polsce

Andrzej Pisalnik, działacz Związku Polaków na Białorusi i redaktor naczelny portalu znadniemna.pl z żoną Iness Todryk-Pisalnik zdecydowali się na wyjazd z Białorusi. Ostatnie tygodnie przyniosły nasilenie represji wobec Polaków w tym kraju. - Obawialiśmy się, że trafimy do więzienia i wtedy nasz 11-letni syn nie będzie mógł pozostawać pod opieką rodziny - wyjaśnia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Związek Polaków na Białorusi Polonia

Konflikt Czech i Rosji. Guzy: solidarność Grupy Wyszehradzkiej przeważyła

Premierzy Polski, Węgier i Słowacji wyrazili solidarność z Czechami w związku z agresywnymi działaniami Rosji. - Widać różnicę pomiędzy bardzo twardym stanowiskiem wobec Rosji zaprezentowanym wspólnie przez wszystkie kraje Wyszehradzkie a stanowiskiem Unii Europejskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Jarosław Guzy Marta Szpala grupa wyszehradzka Rosja Czechy Europa

USA wycofuje wojska z Afganistanu. Ekspert: konflikty mogą się rozpocząć na nowo

Prezydent Joe Biden planuje wycofać wszystkie amerykańskie wojska z Afganistanu do 11 września, czyli przed 20. rocznicą ataków terrorystycznych na World Trade Center. Podczas wystąpienia w Białym Domu Biden powiedział, że siły USA wykonały już swoją misję i nadszedł czas zakończenia najdłuższej wojny w historii Stanów Zjednoczonych. 
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden USA terroryzm szczepionka NATO

Konflikt na Ukrainie. Dr Sławomir Dębski: Rosja łamie prawo międzynarodowe

Wypowiedzi rosyjskich polityków i koncentracje rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy budzą coraz większy niepokój władz w Kijowie. - Rosja nie jest zainteresowana wycofaniem się z Donbasu, ani zwrotem Krymu. Na razie nie ma widoków na rozwiązanie tego konfliktu. Obyśmy uniknęli wojny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Dębski Więcej świata Donbas Krym Ukraina Rosja

Prof. Krzysztof Wielecki: UE brnęła w spory ideologiczne, a nagle przyszła pandemia

Trwa unijny wideoszczyt, który poświęcony jest głównie szczepieniom przeciwko COVID-19. - Koronawirus w tym momencie bardzo brutalnie sprawdza wszystkie instytucje, rozwiązania i problemy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Wielecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czy Wspólnota zda test, którym jest trwająca pandemia?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska szczepienia COVID-19 koronawirus ŚWIAT Francja Łukasz Jasina

Jarosław Guzy: Polska jest otwarta na współpracę z Francją

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - Różnice występują zawsze, ale występują także zbieżne interesy. Dlatego należy to ułożyć w całość, która byłaby akceptowalna dla obu stron - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o relacjach polsko-francuskich Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska szczepienia COVID-19 koronawirus ŚWIAT Mateusz Morawiecki Emmanuel Macron Francja

Szczepionki przeciw COVID-19. Dr Paweł Kowalski: tylko kilka krajów jest przed UE

Komisja Europejska odrzuca zarzuty dotyczące niesprawiedliwego podziału szczepionek na koronawirusa, które postawiło pięć krajów. - Jeżeli spojrzymy na świat, to okazuje się, że tylko dosłownie kilka krajów jest w lepszej sytuacji niż Unia Europejska jako całość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska firma szczepienia Ursula von der Leyen COVID-19 koronawirus ŚWIAT

Wizyta Franciszka w Iraku. Publicysta KAI: papież pojechał na peryferie świata

Wojskowe śmigłowce, wozy opancerzone, czołgi, ogromne siły policji i wojska na ulicach oraz niemal całkowity brak ludzi na trasie przejazdu papieskiego orszaku - tak Bagdad powitał papieża Franciszka, który przybył w piątek z historyczną wizytą do Iraku. - To pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, który odwiedza ten kraj - podkreśla Krzysztof Tomasik, publicysta KAI.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Irak Kościół katolicki chrześcijaństwo islam

Dr Bonikowska: członkowie UE mają kłopot ze wspólnym stanowiskiem wobec Rosji

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej przyjęli propozycje sankcji wobec Rosji z powodu uwięzienia Aleksieja Nawalnego, lidera opozycji. Ministrowie nie przychylili się do propozycji współpracowników Nawalnego, czyli nałożenia sankcji na rosyjskich oligarchów. Dr Małgorzata Bonikowska uważa, że to przykład na różne postrzeganie Federacji Rosyjskiej w UE.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja ŚWIAT Europa

Sąd w USA nakazał Korei Płn. wypłatę odszkodowania załodze USS Pueblo. Strzałkowski: to skomplikuje relacje

- Aresztowanie załogi USS Pueblo uważane jest za jeden z trzech najpoważniejszych incydentów między Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi po zakończeniu wojny koreańskiej - powiedział Michał Strzałkowski w Programie 1 Polskiego Radia. Jego zdaniem sprawa zapewne znów skomplikuje i tak już bardzo trudne relacje między USA a Koreą Północną.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna USA ŚWIAT wojsko Magdalena Skajewska