Polskie Radio
Section05

miłość

Jak zmienia się obecnie rozumienie inkulturacji?

Punktem wyjścia audycji - z oczywistych względów - jest Amazonia i październikowy synod. Sięgniemy również do wypowiedzi Franciszka z podróży na inne kontynenty i odwołamy się do doświadczeń tamtejszych Kościołów. Jak zmienia się obecnie rozumienie inkulturacji? Refleksja teologiczna powstająca w innych kręgach kulturowych, a także kwestia tłumaczeń  Biblii, w których podejmuje się próby zmiany pewnych obrazów, by lepiej przemawiały do ludzi z innych obszarów kulturowych. 
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć

TUBA DEI czyli Medialne „tuby” Boga

Ks. Piotr Pawlukiewicz,  o. Jacek Salij,  o. Adam Szustak - współcześni znani w Polsce duszpasterze, których ‘się czyta’ i ‘się słucha’. Podobnie jak na swój sposób kiedyś kardynała Stefana Wyszyńskiego w Polsce, abpa Fultona Sheena w Stanach Zjednoczonych oraz  na całym świecie Jana Pawła II. To takie katolickie „Gwiazdy” SŁOWA- zapalające do wiary. Na czym polega siła ich przekazu (medialnego)?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć

NA EKRANIE Filmy i seriale historyczne. Podsumowanie roku 2019

Ponad sto dwadzieścia odcinków, dziewięć filmów, pięć królowych, trzech Piłsudskich, dwa gangi, jedna caryca, do tego garść rycerzy i żołnierzy obu wojen światowych... A to nie wszystko. Przedstawiamy subiektywny wybór najciekawszych produkcji filmowych opartych na wydarzeniach historycznych.
Zobacz więcej na temat:  serial netflix hbo BBC telewizja vod ranking film polski FILM Elżbieta II Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Władysław Pasikowski Helen Mirren król królestwo produkcja kultura masowa Wikingowie templariusze Wielka Brytania historia Polski historia Europy USA Robert De Niro Al Pacino Martin Scorsese Joseph Heller george clooney Czarnobyl FBI szpieg aksamitna rewolucja Izrael Czechy Czechosłowacja Birmingham przestępczość Umberto Eco II wojna światowa Powstanie Warszawskie Józef Piłsudski Legiony jan frycz Borys Szyc hugh laurie helen hunt Włochy

Czy opłaca się pomagać?

5 grudnia na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. Dziś wolontariat kojarzy się głównie z pomocą charytatywną, ale to nie jedyne jego oblicze. Działania wolontariackie podejmują osoby i firmy, są one także wykorzystywane w czasie różnych wydarzeń. Co dają? Jak zostać wolontariuszem? Komu można pomóc?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć

Adwent XX wieku

Zniknęły zwyczaje i tradycje widziane jeszcze pod koniec XX wieku, sygnalizujące, że oto weszliśmy w czas adwentu. Uśpienia przyrody, korzystania z zebranych jesienią plonów, w czas oczekiwania i „darcia pierza” i lampionów roratnich. Może jeszcze gdzieś na wsiach pozostały widoczne znaki adwentu, nierozerwalnie związane z kalendarzem przyrodniczym. Ale nie w miastach. Gdzie w XIX wieku szukać śladów adwentu i czym właściwie jest ten czas „otwierania się Nieba” w katolicyzmie, prawosławiu, u protestantów?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć

Kontrowersje po Synodzie dla Amazonii

Co wydarzyło się na zakończonym 27 października w Rzymie Synodzie biskupów poświęconym Amazonii? Od samego początku rodził on liczne kontrowersje i budził skrajne emocje. W audycji spróbujemy odpowiedzieć m.in na pytania: czy podczas synodu otwarto drzwi do wyświęcania na księży żonatych mężczyzn i diakonatu kobiet? Czy procesja z figurkami Pachamamy i ich umieszczenie w Bazylice św. Piotra było aktem bałwochwalstwa i czy nie potraktowano chrześcijaństwa na równi z religiami naturalnymi?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć

Św. John Henry Newman - jak zmienił Wielką Brytanię?

13 października został kanonizowany kard. John Henry Newman - angielski konwertyta z anglikanizmu i przyszły doktor Kościoła. Choć Newman dostrzegał słabości katolików, to poprzez swoje badania przekonał się i nie miał wątpliwości, że „Boże Objawienie zostało zachowane w ciągu wieków i wiernie przekazane ludziom dzięki Tradycji Kościoła katolickiego”. Jaki wpływ ma ta kanonizacja na cały Kościół i co zmieniło się w Kościele w Wielkiej Brytanii po tym doniosłym wydarzeniu?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć