Polskie Radio
Section05

nazizm

"Urodziny Hitlera" to prowokacja? TVN24 wydał oświadczenie

"Zdjęcia polskich neonazistów to niestety prawda, a nie inscenizacja" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze przez redaktora naczelnego TVN24 Adama Pieczyńskiego w odpowiedzi na tweeta szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. "Dobrze byłoby, aby odpowiednie służby jak najszybciej się tym zajęły i sprawę wyjaśniły" - napisała natomiast rzeczniczka PiS Beata Mazurek odnosząc się do doniesień portalu wPolityce dot. zorganizowanych w maju 2017 r. w lesie "urodzin Adolfa Hitlera".
Zobacz więcej na temat:  Beata Mazurek Adolf Hitler TVN POLSKA

Strażnik z KL-Stutthof: nie wiedziałem o masowych mordach

Dziś w Muenster w Niemczech odbył się trzeci dzień procesu dawnego esesmana Johanna Rehbogena. Obrońca oskarżonego odczytał oświadczenie podsądnego. Były strażnik niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof zeznał, że nic nie wiedział o masowych morderstwach. Prokuratura zarzuca mężczyźnie współodpowiedzialność za zamordowanie co najmniej 100 polskich, 77 rosyjskich i kilkuset żydowskich więźniów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy zbrodnie wojenne

Materiał o "urodzinach Hitlera". Śledztwo i wyjaśnienia

- Chciałabym publicznie zapytać, czy TVN zapłacił za zorganizowanie tego materiału, czy ludzie nagłośniający ten temat byli świadomi szkód, jakie wyrządzali Polsce i Polakom - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek, odnosząc się do sprawy materiału TVN o obchodach "urodzin Hitlera". "Stanowczo odrzucamy insynuacje Beaty Mazurek, że materiał o polskich nazistach był opłaconą inscenizacją" - napisano w czwartek na Twitterze stacji TVN24.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA TVN Krzysztof Czabański Rada Mediów Narodowych Zbigniew Ziobro

„Zarysy Pamięci” – wyjątkowy zapis relacji ofiar zbrodni nazizmu i komunizmu

Instytut Pileckiego wydał książkę „Zarysy Pamięci”, która stanowi zbiór świadectw osób będących ofiarami i świadkami zbrodni zarówno sowieckich, jak i niemieckich podczas II wojny światowej. W publikacji zamieszczono również ilustracje wybitnych polskich grafików, ilustratorów, twórców komiksów i plakatów. Na temat wydawnictwa mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne literatura

Debata PR24: 17 września to temat na prawdziwy dramat antyczny

17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji i przypieczętował klęskę Polski, która w tym czasie broniła się przed agresją nazistowskich Niemiec. O tym dramatycznym dniu rozmawiali w Debacie Polskiego Radia 24 Antonii Macierewicz (były szef MON), prof. Janusz Odziemkowski (historyk UKSW), dr Tymoteusz Pawłowski (historyk) oraz prof. Grzegorz Berendt (wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Jerzy Jachowicz Antoni Macierewicz II wojna światowa komunizm