Polskie Radio
Section05

nazizm

J. Fairweather: W. Pilecki był blaskiem w historii Auschwitz

– Uważam, że ważne jest to, by zrozumieć motywację, i to, jakim człowiekiem był Witold Pilecki. (…) Historia rotmistrza to dla wielu osób bardzo trudny i mocny temat. Pilecki był jak blask światła w historii obozu – powiedział Jack Fairweather, brytyjski pisarz i dziennikarz, autor książki "The Volunteer – The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki Auschwitz II wojna światowa historia Polski HISTORIA ludzie Oświęcim POLSKA społeczeństwo

Upamiętniono Polaków ratujących Żydów. "Pamięć przetrwa"

W małopolskim Kozłowie odsłonięto w niedzielę tablicę upamiętniającą Polaków ratujących podczas II wojny światowej Żydów. – Nikomu nie wolno obciążać narodu polskiego odpowiedzialnością za zbrodnie popełnione na naszych żydowskich współbraciach, obywatelach Polski – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 
Zobacz więcej na temat:  małopolskie regiony Holokaust stosunki polsko-żydowskie III Rzesza II wojna światowa POLSKA Jarosław Gowin

Rzecznik KEP: naziści zamordowali 20 proc. polskich księży

W Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomina, że podczas II wojny światowej niemieccy naziści zamordowali 20 procent polskich księży. - Były takie diecezje, jak na przykład Włocławek, Gniezno czy Chełmno, gdzie prawie co drugi ksiądz został zamordowany - mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. 
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm II wojna światowa HISTORIA POLSKA III Rzesza księża-patrioci

Hanna Węgrzynek: wciąż wiemy niewiele o powstaniu w getcie

- Muzeum Getta Warszawskiego będzie znajdować się w oryginalnym budynku przesiąkniętym warszawską historią. To jest jedno z tych nielicznych miejsc, które ocalały wojenną zawieruchę, okresy przebudowy komunistycznej i niekontrolowaną rozbudowę miasta ostatnich 30 lat  - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dr Hanna Węgrzynek, historyk, zastępca dyrektora muzeum.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powstanie w getcie Żydzi II wojna światowa stosunki polsko-żydowskie

Grabież Warszawy pomiędzy 1944 a 1945 rokiem

– Warszawę, po zakończeniu Powstania Warszawskiego, można było określić mianem cmentarza. Polska stolica była wymarła – powiedział Marcin Ludwicki, historyk i autor książki "Płonące pustkowie. Warszawa od upadku Powstania do stycznia 1945. Relacje świadków". W audycji "Kulisy Spraw" rozmowa o niszczeniu i grabieży Warszawy pomiędzy 1944 a 1945 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa II wojna światowa historia Polski HISTORIA fakty opinie ciekawostki

Niemcy: odsłonięto pomnik polskich i włoskich ofiar nazistów

W Niemczech, w Dniu Ofiar Narodowego Socjalizmu na cmentarzu w Halberstadt uroczyście odsłonięto pomnik ku czci polskich i włoskich robotników przymusowych z warsztatów remontowych Kolei Niemieckich, straconych przez niemieckich nazistów w 1945 roku. Po poświęceniu pomnika i złożeniu wieńców delegacje Polski i Włoch oraz przedstawiciele niemieckich władz samorządowych wpisały się do księgi pamiątkowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy pomniki II wojna światowa