Polskie Radio
Section05
ochrona środowiska

Nielegalne składowiska odpadów. Woś: jest problem z niemieckimi śmieciami, które rząd PO pozwolił wwieźć do Polski

- Przez 8 lat uporządkowaliśmy sytuację po rządach PO; zmieniliśmy przepisy. Ale wciąż jest problem z niemieckimi śmieciami, które rząd Tuska pozwolił wwieźć do Polski - mówił w "Śniadaniu w Trójce" wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. W dyskusji w Programie 3 Polskiego Radia o problemie nielegalnych składowisk odpadów wzięli udział także Krzysztof Gawkowski, Władysław Teofil Bartoszewski, Radosław Fogiel, Grzegorz Schetyna i Paweł Sałek.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz polityka Radosław Fogiel Krzysztof Gawkowski Władysław Teofil Bartoszewski Michał Woś Grzegorz Schetyna Paweł Sałek Zielona Góra odpady gospodarka odpadami śmieci środowisko ochrona środowiska

Kolejny pożar składowiska odpadów, tym razem pod Płockiem. Strażacy apelują do mieszkańców o pozostanie w domach

W miejscowości Nowe Miszewo koło Płocka płonie składowisko odpadów zmieszanych. Pożar próbuje ugasić 20 jednostek straży pożarnej. Strażacy apelują do mieszkańców o pozostanie w domach i pozamykanie okien.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Płock Mazowsze mazowieckie regiony odpady śmieci straż pożarna strażak środowisko ochrona środowiska gospodarka odpadami pożar

Lubuskie: odpady z niemieckiej huty zatruwają park z listy UNESCO. Zgodę na składowanie wydał samorząd

We wsi Tuplice w województwie lubuskim, położonej na terenie parku krajobrazowego - wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO - znajduje się składowisko 40 tys. ton odpadów z niemieckiej huty, które zawierają m.in. arsen, ołów, ale też śladowe ilości niklu i rtęci. Mimo wydanego w 2015 r. nakazu likwidacji, hałda wciąż istnieje, budząc niepokój lokalnych mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odpady środowisko przemysł śmieci lubuskie gospodarka odpadami ochrona środowiska UNESCO regiony Niemcy

PR24 Skarga na Niemcy do KE. Anna Zalewska: cierpliwość polskiego rządu się skończyła

- Komisja Europejska będzie musiała przeanalizować polską skargę, tym bardziej że obowiązuje dyrektywa odpadowa, a jesteśmy krajem, który dobrze tę dyrektywę wdraża, szczególnie w ostatnich czasach - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Zalewska, pytana o skargę Polski do Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Zalewska śmieci Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej odpady ochrona środowiska

"Liczne wezwania nie przyniosły rezultatu". Główny Inspektor Ochrony Środowiska o skardze na Niemcy ws. odpadów

- To już kolejny krok ministerstwa i inspekcji ws. rozwiązania tego problemu, przez długi czas wzywano Niemcy, by zgodnie z przepisami europejskimi nielegalnie sprowadzone odpady zostały usunięte bądź zagospodarowane - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA klimat Prawo i Sprawiedliwość ochrona środowiska Paweł Zieliński Krzysztof Gołębiewski

WIOŚ w Zielonej Górze potwierdził przedostanie się wód pogaśnicznych do rzeki Gęśnik

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze potwierdził przedostanie się wód pogaśnicznych po pożarze hali z odpadami niebezpiecznymi w Przylepie do rzeki Gęśnik. Potwierdzenie uzyskano dzięki próbce pobranej przedwczoraj w punkcie za zbiornikami wodnymi w Przylepie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zielona Góra pożar straż pożarna służby i bezpieczeństwo odpady ochrona środowiska środowisko

Jak firmy chcą chronić środowisko? Analitycy PIE znaleźli odpowiedź

Przedsiębiorcy mają świadomość swojej roli w ochronie środowiska w nadchodzących dekadach - 70 proc. firm przyznaje, że to biznes może w największym stopniu przeciwdziałać zmianom środowiskowym - wynika z raportu DNB Bank Polska i PwC. Z badań PIE i BGK wynika, że firmy produkcyjne i handlowe są najbardziej aktywne w podejmowaniu działań w celu poprawy dbałości o środowisko.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka odpadami firma OZE ochrona środowiska elektromobilność

Prawo a terapia psychiatryczna. Jakie są procedury udzielania pomocy osobom z depresją?

Procedury udzielania pomocy psychiatrycznej choremu, u którego stwierdza się silną depresję oraz zagrożenie popełnienia samobójstwa są ściśle określone. W jakich sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o przymusowej hospitalizacji, nawet gdy chory nie ma ochoty na pobyt w szpitalu? W jakich okolicznościach lekarz psychiatra powiadamia policję i organy ściągania do pomocy w realizacji zadań leczniczych? 
Zobacz więcej na temat:  prawo psychiatria choroba lekarz zjawiska atmosferyczne klimat ochrona środowiska depresja samobójstwo zdrowie psychiczne infografika Artur Wolski

Miliardy złotych od WFOŚiGW. Minister Moskwa: wsparły inwestycje w ciepłownictwo, wodociągi i OZE

Przez trzy dekady Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazały w sumie ponad 80 mld zł na wsparcie 670 tys. przedsięwzięć. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że wypłaciły środki na m.in. inwestycje w ciepłownictwo, wodociągi, oczyszczalnie ścieków, odnawialne źródła energii oraz na edukację ekologiczną, środowiskową i energetyczną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska NFOŚiGW energetyka ekologia GOSPODARKA ochrona środowiska środowisko

Kongres 590 Polityka klimatyczna UE. Paweł Sałek: potrzebujemy sprawiedliwej transformacji

- Hasło sprawiedliwej transformacji, o którym wspomniał prezydent Andrzej Duda na COP 24 w 2018 roku w Katowicach, mówi właśnie o tym, że jeśli mamy dokonywać przemiany energetycznej, surowcowej, gospodarczej, technologicznej, innowacyjnej, to człowiek nie może z tego tytułu ucierpieć - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta RP, w kontekście polityki klimatycznej UE. Rozmowa dotyczyła dyskusji panelowej odbywającej się na Kongresie 590.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Paweł Sałek GOSPODARKA klimat ekologia ochrona środowiska energetyka Kongres 590 Unia Europejska

Reforma rynku energii w UE. Anna Moskwa: nie ma porozumienia, ale uwzględniono polskie postulaty

- Nie ma na razie porozumienia wśród unijnych krajów w sprawie reformy rynku energii elektrycznej, ale postulat Polski [został] uwzględniony - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Uzgodnień nie przyniosło spotkanie szefów resortów energii państw UE w Luksemburgu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Luksemburg Unia Europejska klimat ochrona środowiska Anna Moskwa

Rekordowy program inwestycji klimatycznych w USA. Joe Biden ma go ogłosić w Kalifornii

Prezydent Stanów Zjednoczonych zamierza ogłosić wart ponad 600 milionów dolarów program inwestycji klimatycznych, mający pomóc społecznościom nadbrzeżnym w całym kraju walczyć ze zmianami klimatycznymi. Informacja zostanie ogłoszona w Palo Alto w Kalifornii, które Joe Biden odwiedzi w poniedziałek. Tak twierdzi urzędnik z Białego Domu, na którego powołuje się Reuters.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Joe Biden wybory prezydenckie w USA klimat ochrona środowiska

Projekt systemu kaucyjnego przyjęty przez rząd. Plastikowe butelki będą do zwrotu

Rząd przyjął projekt ustawy o wprowadzeniu systemu kaucyjnego. Ma on objąć m.in. butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 3 l, szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l i puszki metalowe do 1 l. Do każdego z tego typu opakowań doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA odpady Ministerstwo Klimatu i Środowiska ekologia ochrona środowiska

Dodatkowa opłata za jednorazowy kubek i pudełko na żywność. Resort klimatu walczy z plastikiem

Od 1 stycznia 2024 roku do każdego jednorazowego kubka z tworzywa sztucznego doliczone zostanie 20 gr., a do pudełka na żywność - 25 gr. - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort klimatu i środowiska. Opłata obejmie również chusteczki nawilżane do higieny osobistej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA ekologia ministerstwo klimatu ochrona środowiska społeczeństwo