Polskie Radio
Section05

odzyskanie niepodległości

Proces odzyskiwania niepodległości w Suwałkach  

Suwałki to miasto, które przechodził z rąk do rąk na przestrzeni wieków. Najpierw było to Wielkie Księstwo Litewskie, potem Królestwo Prus, następnie Księstwo Warszawskie, Imperium Rosyjskie, Rzesza Niemiecka, Rzeczpospolita Polska, III Rzesza i wreszcie wolna Polska. O Suwalszczyźnie w audycji Słowem Niepodległa opowiadali Jerzy Brzozowski i dr Krzysztof Skłodowski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, a także dr Maciej Abrosiewicz z Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego.
Zobacz więcej na temat:  Suwałki Suwalszczyzna niepodległość historia Polski Słowem Niepodległa

Antoni Stawarz – zapomniany bohater polskiej niepodległości

Antoni Stawarz to postać, która miała kluczowe znaczenia dla wyzwolenia Krakowa pod koniec października 1918 roku, a tym samym dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Porucznik Stawarz dowodził bezkrwawym powstaniem w Krakowie, lecz po wojnie został zapomniany. O krakowskiej drodze do niepodległości mówili w audycji Słowem Niepodległa Melania Tutak (adiunkt Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) i Maciej Miezian (kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kraków niepodległość Słowem Niepodległa historia Polski

"Rejs Niepodległości to niepowtarzalna inicjatywa"

Żaglowiec Dar Młodzieży za pięć miesięcy ruszy w podróż dookoła świata. Odbędzie ją by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W podróży wezmą udział osoby wyłonione w konkursie i młodzież z różnych krajów. O wydarzeniu mówiły w audycji Społeczeństwo Obywatelskiej Reaktywacja Monika Burczaniuk - współorganizatorka Rejsu Niepodległości oraz Marysia Dydycz – przyszła uczestniczka rejsu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość żeglarstwo żeglarze

Program "Niepodległa". Trwały ślad w pamięci

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości potrwają do 2021 roku. Co powinniśmy czcić przede wszystkim i w jaki sposób zrobić to najlepiej? Które z wydarzeń, składających się na naszą niepodległość można uznać za najważniejsze? Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli wiceminister kultury Jarosław Sellin i historyk prof. Janusz Odziemkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Sellin niepodległość

Słowem Niepodległa: śladami Józefa Piłsudskiego w Łodzi

- Józef Piłsudski przebywał w Łodzi od jesieni 1899 roku. Przyjechał tu ze swoją świeżo poślubioną żoną Marią, gdyż chcieli stworzyć w Łodzi drukarnię pisma "Robotnik" – mówił w nowej audycji Polskiego Radia 24 Słowem Niepodległa dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Gość opowiadał także o aresztowaniu Piłsudskiego, jego pobycie w więzieniu przy ul. Gdańskiej i rewolucji 1905 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Józef Piłsudski Łódź niepodległość historia Polski Słowem Niepodległa

Historia na Dziś: Roman Dmowski a narodziny II RP

– Jeżeli Polska bez Piłsudskiego byłaby inna niż była, to II Rzeczpospolita bez Dmowskiego również nie byłaby taka sama – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 2 stycznia minęła 79. rocznica śmierci współzałożyciela i głównego ideologa Narodowej Demokracji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Roman Dmowski II Rzeczpospolita historia Polski Patryk Pleskot Tadeusz Płużański IPN

Orędzie Wilsona. „To było coś niebywałego dla Polaków”

– To było coś niebywałego dla Polaków. Po 123 latach niewoli pojawiła się nadzieja na utworzenie Polski, niezwisłej gospodarczo i politycznie – mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog i amerykanista. 100 lat temu, 8 stycznia 1918 roku, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas Woodrow Wilson, ogłosił swój czternastopunktowy plan powojennego ładu politycznego.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Thomas Wilson USA I wojna światowa historia Polski

Prof. Jan Żaryn: mieliśmy wiele wybitnych postaci i pokoleń

W 2018 świętować będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaplanowano wiele uroczystości i imprez kulturalnych oraz patriotycznych. Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od wyświetlenia specjalnej iluminacji na budynkach Pałacu Prezydenckiego i Belwederu. O tym, na co powinni zwrócić uwagę organizatorzy uroczystości mówił audycji 24 Pytania senator PiS prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Jan Żaryn Prawo i Sprawiedliwość

100 lat niepodległości. "W 1918 roku wszyscy grali do jednej bramki"

- Na odzyskanie przez Polskę niepodległości złożył się wysiłek tysięcy, jeśli nie dziesiątków tysięcy ludzi z różnych środowisk politycznych, nawet zwalczających się. W 1918 roku okazało się jednak, że wszyscy grali do jednej bramki – powiedział w Rozmowie Kulturalnej Jan Engelgard z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - Oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie. Gość mówił także o wystawach i konferencjach naukowych z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Święto Niepodległości

Wystawa #dziedzictwo i jej znaczenie dla polskiej tożsamości

Ponad 650 różnorodnych obiektów sztuki z czterech kategorii: geografia, język, obywatele i obyczaj. Od 23 czerwca 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie można podziwiać niezwykłą wystawę #dziedzictwo. Na temat jej roli dla umocnienia polskości oraz wrażeniu, jakie robi na oglądających, mówił w audycji Utracone, Odzyskane dr hab. Andrzej Szczerski, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie