Polskie Radio
Section05

odzyskanie niepodległości

Polska kinematografia przed i po 11 listopada

Odzyskanie niepodległości spowodowało prawdziwą erupcję patriotycznych filmów. Rodzima kinematografia, dotychczas krępowana zaborczą cenzurą, teraz błyskawicznie zareagowała na bieżące wydarzenia, zaczęła też opowiadać o tym, jak powstała niepodległa Polska.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA 11 listopada Józef Piłsudski festiwal filmowy Camerimage Toruń Marek Żydowicz Ryszard Jaźwiński Trójka

Ekranowe losy polskiego Dnia Niepodległości

102 lata temu Polska odzyskała niepodległość. I choć 11 listopada jest datą raczej symboliczną - tego dnia podpisano w Compiègne zawieszenie broni kończące działania wojenne podczas I wojny światowej - jednak w naszej historii stanowi niezwykle ważny punkt. A jednak wskrzeszenie niepodległej Polski jest zaskakująco słabo obecne w naszej kulturze popularnej, np. w kinie. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina kino KULTURA społeczeństwo Józef Piłsudski Roman Dmowski 11 listopada Trójka

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej "Płytoteka". Ogłaszamy wyniki

22 czerwca odbyły się przesłuchania online III Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Polskiej "Płytoteka". Jury w składzie: Daria Druzgała, Dyrektor Polskiego Radia Dzieciom, Anna Salamon-Kalinowska, i Krzysztof Biernacki przyznali w tym roku nagrodę GRAND PRIX Julii Baranowskiej za piosenkę z Kabaretu Starszych Panów "Śmierć Ptaka". Nagrodą jest m.in. występ podczas koncertu w studiu Polskiego Radia im. Wł. Szpilmana, organizowanego przez Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dzieci piosenka

TYLKO U NAS Pierwsza Wigilia w Niepodległej. Posłuchaj niezwykłego wspomnienia

Jak obchodzono Wigilię sto lat temu w Warszawie? W archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna zachowało się nagranie wspomnień żołnierza 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, który w grudniu 1918 roku pełnił służbę na Zamku Królewskim w Warszawie. Niestety, nie zachowało się nazwisko świadka historii. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wigilia Zamek Królewski Boże Narodzenie Boże Narodzenie 2019 niepodległość

"Ignacy J. Paderewski - Król pianistów w świecie polityki"

- Postanowiliśmy przybliżyć Ignacego Jana Paderewskiego w dokumentach archiwalnych, jest osobą, która pozostawiła po sobie chyba jedno z największych prywatnych archiwów, która bardzo dbała o dokumentowanie swojej działalności – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Anna Krochmal. W audycji udział wzięli również udział: dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych oraz Monka Mandau i Wojciech Barcikowski z Archiwum Cyfrowego Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa ignacy paderewski

Jak kształtowało się społeczeństwo obywatelskie w II RP?

Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, to okazja do wspólnego świętowania powrotu Polski na mapy Europy i Świata. Było to jednak wydarzenie o ogromnym znaczeniu nie tylko polityczny, lecz również społecznym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie niepodległość Święto Niepodległości 11 listopada Józef Piłsudski HISTORIA historia Polski Święto Niepodległości 2019