Polskie Radio
Section05

odzyskanie niepodległości

"To tygiel narodów, trudno było o konsensus". Bożerodzki o odzyskiwaniu niepodległości na Wileńszczyźnie

- Litwini widzieli tu Litwę, Białorusini - Białoruś, a Żydzi widzieli to jeszcze inaczej. Trudno było znaleźć konsensus. To był tygiel narodów. Wszyscy chcieli mieć tu swoje państwo. Białorusini na przykład ogłosili memorandum, w którym stwierdzili, że Wilno jest stolicą Białorusi - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Bożerodzki, wileński historyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Święto Niepodległości 2021 11 listopada historia Polski Wilno Litwa Wileńszczyzna

"Służą zasypywaniu podziałów". Przemysław Rey o hymnie i polskich symbolach narodowych

- Podziały, szczególnie polityczne są w tej chwili bardzo głębokie. Symbole narodowe i hymn służą w pewnym sensie zasypywaniu tych podziałów i tworzeniu pewnych mostów, które dają jakąś komunikację między zwaśnionymi stronami. To bardzo ważna rola hymnu i symboli narodowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Święto Niepodległości 2021 11 listopada historia Polski hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego

"W 1918 r. Polacy potrafili się zjednoczyć". Prof. Kruszyński o odzyskaniu niepodległości

- Wydarzenia z roku 1918 to synonim mądrości Polaków, którzy potrafili się porozumieć ponad podziałami. Były różne opcje polityczne, inaczej patrzono na drogę dochodzenia do niepodległości, ale w tym wszystkim było poczucie dziejowej chwili - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk IPN prof. Marcin Kruszyński. Gościem audycji był także prof. Janusz Odziemkowski, historyk z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Święto Niepodległości 2021 11 listopada historia Polski

"Droga do Niepodległej". Najważniejsze momenty zmagań o wolną Polskę

103 lata temu, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość, powracając po 123 latach zaborów na mapę Europy. Jakie wydarzenia doprowadziły do tej upragnionej przez Polaków chwili? Jak wyglądała ono z perspektywy trzech zaborów? Między godz. 7.00 a 18.00, po każdym serwisie, opowiadali o tym w Trójce prof. Tomasz Gajownik i Piotr Łodej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Tomasz Gajownik 11 listopada społeczeństwo

Jan Lechoń – tragiczne losy cudownego dziecka

Jane Lechoń (1899-1956) to poeta o niezwykle ciekawym życiorysie, o którym można powiedzieć, że składa się z dwóch części, oddzielonych od siebie II wojną światową. Przez kolejne lata zakończonego tragicznie życia artysty przeprowadzili nas autorka audycji Magdalena Złotnicka oraz historyk literatury i literaturoznawca prof. Maciej Urbanowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska Magdalena Złotnicka Trójka poezja Jan Lechoń historia Polski Jarosław Iwaszkiewicz Julian Tuwim

"Za te słowa Piłsudski powinien dostać Nobla". Historyk o odzyskaniu przez Polskę niepodległości

-  Staliśmy się nagle zgranym chórem. Były basy, tenory, soprany i to wszystko grało. Chór zaśpiewał potężnym głosem "Polska na być". Cudem było to, że po I wojnie światowej 18 narodów wybiło się na niepodległość - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk dr Krzysztof Jabłonka. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość I wojna światowa Józef Piłsudski

Polska kinematografia przed i po 11 listopada

Odzyskanie niepodległości spowodowało prawdziwą erupcję patriotycznych filmów. Rodzima kinematografia, dotychczas krępowana zaborczą cenzurą, teraz błyskawicznie zareagowała na bieżące wydarzenia, zaczęła też opowiadać o tym, jak powstała niepodległa Polska.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA 11 listopada Józef Piłsudski festiwal filmowy Camerimage Toruń Marek Żydowicz Ryszard Jaźwiński Trójka