Polskie Radio
Section05

odzyskanie niepodległości

Kontrowersje wokół "Ławek Niepodległości"

W październiku 2018 r. Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło konkurs ofert na budowę "Ławek Niepodległości". Głównym celem projektu było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O dyskusjach wokół zwycięskiej pracy rozmawiali w PR24 Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

Projekty modernizacyjne wschodnich Kresów II RP

Odbudowa Rzeczpospolitej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości to czas realizacji marzeń. Kresy to wbrew nazwie aż połowa odrodzonej w 1918 roku Rzeczypospolitej. Zniszczony pierwszą wojną światową i wojną polsko-bolszewicką kraj rozpoczyna wielką odbudowę. Także Kresów. O wielkim projekcie odbudowy opowiadały w Polskim Radiu 24 Agnieszka Rybak i  Anna Smółka, autorki książki "Wieża Eiffla nad Piną".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kresy II Rzeczpospolita

Wystawa "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej"

Ekspozycja w Zamku Królewskim w Warszawie prezentuje najważniejsze wydarzenia historyczne, tworząc monumentalny fresk historyczny, ujmujący w chronologicznych ramach 1914–1989 dzieje zmagań o narodową suwerenność oraz jej obronę i umacnianie, pomyślany jako refleksja nad istotą narodowej tożsamości. W Polski Radiu 24 o znaczeniu i wymowie wystawy mówił Jerzy Kalina, artysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa

Między kropkami. "Korepetycje z niepodległości"

Książka "Korepetycje z niepodległości" to pozycja, w której Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski w przystępny dla czytelnika sposób, przedstawiają zawiłość procesu odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Autorzy nie skupiają się jednak na wielkich słowach, wręcz przeciwnie – na całkiem przyziemnych sprawach - Chcieliśmy pokazać niepodległość, jako proces który był wysiłkiem żywych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper, współautor. 
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA

Jak Kochanowski przyczynił się do odzyskania niepodległości

- Jan Kochanowski to wielki poeta, który był zainteresowany sprawami społecznymi i politycznymi, co widać było w jego twórczości. Jednoznacznie rzuca się to w poematach "Satyr" i "Zgoda" oraz ważnym, renesansowym dramacie "Odprawa posłów greckich" - mówiła Ewelina Pawelec, historyk, w studiu Polskiego Radia 24 w Zwoleniu, w pobliżu którego urodził się Jan Kochanowski. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski niepodległość poezja renesans

Józef Piłsudski w tajnych dokumentach carskiej Ochrany

Jak wynika z tajnych dokumentów rosyjskiej agentury z początku XX wieku Józef Piłsudski był śledzony przez czujne oczy agentów carskiej Ochrany od wczesnych lat działalności polityczno-społecznej. Do dokumentów carskiej Ochrany zdeponowanych w rosyjskich archiwach dotarł dr hab. Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego który był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Agnieszka Kamińska Józef Piłsudski

Jak Polacy świętowali 11 Listopada? Komentarze

- Świętowanie to coś pozytywnego - powiedział Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - Każdy z nas przeżył coś niesamowitego - podkreślił Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora Biura Programu "Niepodległa". Goście PR24 komentowali wyniki badań opinii społecznej o obchodach Święta Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo KULTURA Święto Niepodległości 11 listopada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego