Polskie Radio
Section05

opera

"Fidelio". Krzysztof Szumański: kluczem do tej opery jest minimalizm

- Minimalistyczne tutaj są zarówno kostiumy, dekoracje, jak i światło. Wygląda to bardzo ciekawie. Pozwala także skoncentrować się na postaciach, pewnie to było kluczem do relizacji - mówił w "Poranku Dwójki" śpiewak, którego już wkrótce usłyszymy w partii Don Pizarra w spektaklu operowym "Fidelio" na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven Dwójka Roch Siciński Teatr Wielki - Opera Narodowa MUZYKA

Stefan Plewniak: "Trzech kontratenorów" to nieprzypadkowy tytuł

- Oni nie wchodzą sobie w drogę, to są trzy różne światy, głosowo i osobowościowo. Filippo jest niskim kontratenorem o ciemnej barwie, Valer jest głosem wysokim, anielskim, a Samuel to nowa generacja. On jest sopranistą, śpiewa wszystkie możliwe najwyższe partie - tak o wykonawcach płyty "Le 3 Contre-Ténors" mówił Stefan Plewniak, skrzypek, dyrygent i producent muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka płyta

"Język, który może nas absolutnie zachwycić". Adam Banaszak o operze

- Piotr Kamiński, wielki znawca opery, mawiał, że gdyby pójść na spektakl Hamleta do teatru w Budapeszcie, nie zrozumielibyśmy z niego ani słowa. Czy to znaczy, że Hamlet jest złą sztuką? Nie. To znaczy tylko tyle, że nie znamy języka węgierskiego. Podobnie jest z operą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Banaszak (kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Katarzyna Cygler dyrygent TEATR MUZYKA śpiew KULTURA SZTUKA Hamlet

Teresa Żylis-Gara i Wiesław Ochman. Koncert gwiazd opery

W audycji przypomnieliśmy koncert z 1977 roku, zatytułowany "Operowe qui pro quo", podczas którego znakomici polscy śpiewacy: sopranistka Teresa Żylis-Gara i tenor Wiesław Ochman, wykonali m.in. najsłynniejsze dzieła operowe Mozarta, Verdiego i Pucciniego. Solistom towarzyszyła Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Jacka Kaspszyka.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Wiesław Ochman Teresa Żylis-Gara Jacek Kaspszyk Andrzej Sułek

Operowe odczytanie dramatu Norwida. Gliński: "Wandy" nie da się zrozumieć bez związku z chrześcijaństwem

- Wanda to Polska, a Polska to Wanda - mówił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas prapremiery opery "Wanda” na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego w Krakowie. - Dramatu "Wanda" Norwida, jak historii Polski, nie da się zrozumieć bez związku z chrześcijaństwem, z ofiarą - podkreślał wicepremier. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Piotr Gliński literatura KULTURA MUZYKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Joanna Wnuk-Nazarowa

Michał Klauza: obok "Wandy" nie da się przejść obojętnie

- To wspaniale, że prapremiera tego dzieła, opartego na misterium Norwida zaczyna swój artystyczny żywot i wędrówkę przez sceny Polski, Europy i świata właśnie na Wawelu - w "Poranku Dwójki" razem z Michałem Klauzą, szefem artystycznym Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, zapraszaliśmy na wyjątkowe wydarzenie powstałe w ramach Roku Norwida – prapremierę opery "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Klauza Dwójka Roch Siciński muzyka klasyczna Joanna Wnuk-Nazarowa Wawel

Joanna Wnuk-Nazarowa o operze "Wanda": to opowieść o miłości niemożliwej

- Nie myślałam, jak to zainscenizować, ale jak najlepiej wniknąć muzyką w fenomenalny tekst Norwida, a tego Norwida poznałam dobrze dzięki pani Halinie Jadwidze Gallowej, której dedykuję to przedstawienie. To była wielka polska aktorka i profesor - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa, uczennica Gallowej w liceum muzycznym, gdzie kompozytorka zagrała legendarną Wandę. 10 września odbędzie się premiera opery jej autorstwa do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Wnuk-Nazarowa Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida muzyka klasyczna

Dorothee Mields: zawsze pragnę być z orkiestrą w środku zdarzeń

- Kiedy zaczęłam interesować się muzyką, a miałam wtedy 6 lat, chciałam zostać włoską dramatyczną śpiewaczką operową. Jednak w ciągu kolejnych lat zorientowałam się, że to nie na mój głos i miałam wielkie szczęście trafić na nauczyciela, który zaznajomił mnie z instrumentami dawnymi i muzyką okresu baroku. To było dla mnie jak objawienie i zdałam sobie sprawę, że to jest mój świat - opowiadała w Dwójce Dorothee Mields, śpiewaczka, która wystąpiła na koncercie finałowym festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Dwójka MUZYKA śpiew Chopin i Jego Europa 2021

Franco Fagioli w "Orfeuszu i Eurydyce"

We środę do wygrania był album Franco Fagioli - Gluck "Orfeusz i Eurydyka". Kompletne nagranie opery w trzech aktach skomponowanej przez Christopha Willibalda Glucka, do której libretto napisał Ranieri de' Calzabigi. Baśń muzyczna oparta na micie o Orfeuszu. Płyta zawiera wirtuozowskie arie wykonywane przez argentyńskiego śpiewaka, jednego z najwspanialszych kontratenorów naszych czasów, Franco Fagiolego. 
Zobacz więcej na temat:  Płyta na Lato Dwójka Klaudia Baranowska