Polskie Radio
Section05

Oscary 2024

Dokumentowanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Ważne jest, by pokazać historie zwykłych ludzi"

- Bardzo chcielibyśmy, żeby tego filmu nie było i wydarzenia, które w nim pokazujemy, nigdy się nie zdarzyły; by Ukraińcy nie musieli tego przeżywać - mówi Wasylisa Stepanenko, ukraińska dziennikarka oraz członkini trzyosobowej ekipy, która przez pierwsze trzy tygodnie inwazji dokumentowała wydarzenia w Mariupolu i z nagrań stworzyła wspólnie film dokumentalny "20 dni w Mariupolu".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska wojna na Ukrainie Mariupol Ukraina

"20 dni w Mariupolu". Żenia Klimakin: to zapis zbrodni wojennych i zarazem dzieło sztuki

"20 dni w Mariupolu" nominowane jest do Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". - Oprócz tego, że jest to ważny dokument, w którym są zarejestrowane zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej, nagrywane w czasie rzeczywistym ludobójstwo, jest to naprawdę dzieło sztuki - mówił w Dwójce Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz i współorganizator pokazów filmu w reżyserii Mścisława Czernowa.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny Ukraina wojna na Ukrainie Mariupol Paweł Siwek reportaż Żenia Klimakin Dwójka FILM KULTURA dokument Oscary kino Watch Docs Mścisław Czernow

Nominacje do Oscarów: porażka "Chłopów", wielki sukces "Oppenheimera" i niespodziewany "Strefy interesów"

Poznaliśmy nominacje do Oscarów i nie było wielkich zaskoczeń. Najwięcej nominacji dla "Oppenheimera" (13), "Biednych istot" (11), "Czasu Krwawego Księżyca" (10), "Barbie" (8) i "Maestro" (7). Malarsko animowani "Chłopi" zostali pominięci, ale cieszy aż pięć nominacji dla brytyjsko-polsko-amerykańskiej produkcji "Strefa interesów".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński Trójka

Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" z pięcioma nominacjami do Oscara

Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" powalczy o Oscara dla najlepszego filmu z takimi produkcjami jak "Barbie", "Oppenheimer", czy "Czas krwawego księżyca". Obraz w reżyserii Jonathana Glazera to opowieść o życiu rodzinnym w cieniu krematoriów komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hoessa i jego żony. 
Zobacz więcej na temat:  film polski Stany Zjednoczone historia Polski II wojna światowa

Oscary 2024. Marcin Radomski: Akademia Filmowa dostrzega nie tylko wielkie kasowe kino [SPRAWDŹ NOMINACJE]

- Oscary zmieniają się od kilku lat. Nie są to nagrody tylko dla Hollywood i gwiazd, ale również dla filmów z całego świata. W tym roku po pięć nominacji mają europejskie obrazy: francuska "Anatomia upadku" i brytyjsko-polska "Strefa interesów". Są to nominacje w najważniejszych kategoriach, czyli najlepszy film i najlepsza reżyseria. To jest wyjątkowa sytuacja - mówił w Dwójce krytyk filmowy Marcin Radomski.
Zobacz więcej na temat:  Oscary Paweł Siwek Marcin Radomski Dwójka

Oscary 2024: "Chłopi" bez nominacji, ale nie zabraknie polskich akcentów [ZOBACZ NOMINACJE]

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przedstawiła nominacje do tegorocznych Oscarów. Laureatów nagród poznamy w niedzielę 10 marca podczas gali, która odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. W gronie produkcji z szansą na statuetkę zabrakło animacji malarskiej "Chłopi", jednak w gronie nominowanych pojawili się twórcy z naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski

Oscary dawniej i dziś. Jak w wyścigu o statuetkę radziły sobie polskie filmy?

Nominacje do tegorocznych Oscarów zostały ogłoszone we wtorkowe popołudnie (23.01). Polski kandydat - "Chłopi" w reżyserii Hugh Welchmana i DK Welchman - niestety nie otrzymał nominacji w kategorii "Najlepsza pełnometrażowa animacja". A jak polskie produkcje radziły sobie w oscarowym wyścigu na przestrzeni dekad? 
Zobacz więcej na temat:  film polski Andrzej Wajda Jerzy Skolimowski Agnieszka Holland Paweł Pawlikowski Jerzy Kawalerowicz Jerzy Hoffman Jerzy Antczak Roman Polański

"Chłopiec i czapla" – poruszająca historia o dojrzewaniu, miłości i stracie

Film "Chłopiec i czapla" nagrodzony został Złotym Globem w kategorii "Najlepszy film animowany". To przełomowy moment w historii światowej kinematografii, bo nigdy wcześniej żaden obraz z gatunku anime nie zdobył tego wyróżnienia. Wiele wskazuje na to, że dzieło Hayao Miyazakiego powalczy również o Oscara.
Zobacz więcej na temat:  Hayao Miyazaki anime Złote Globy FILM film animowany KULTURA Trójka Tomasz Miara Małgorzata Wosiek

"Maestro". Film o Leonardzie Bernsteinie w cieniu nosa Bradleya Coopera

- Dla mnie "Maestro" ma momenty; momenty, które nagle stają się bliskie Bernsteinowi, tak jak go pamiętamy, tak jak go pokazuje wspaniały dokument Douglasa Tirola z 2021 roku. Reszta filmu sprawia natomiast wrażenie imitacji, tak jak ten słynny sztuczny nos na twarzy Bradleya Coopera - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Bernstein bradley cooper Piotr Gociek Adriana Prodeus kino netflix Carey Mulligan KULTURA FILM Dwójka

"Maestro" - Bradley Cooper jako kompozytor Leonard Bernstein

"Maestro" jest już dostępny na jednej z platform cyfrowych. To amerykański dramat biograficzny, który koncentruje się na relacji między kompozytorem Leonardem Bernsteinem i jego żoną Felicią Montealegre. Film wyreżyserował Bradley Cooper na podstawie scenariusza, który napisał wspólnie z Joshem Singerem. Aktor wystąpił też w roli głównej.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino KULTURA netflix bradley cooper

"Maestro". Czy film Bradleya Coopera o Leonardzie Bernsteinie będzie sukcesem wartym Oscara?

"Maestro" to najnowsze dzieło w reżyserskim dorobku Bradleya Coopera. Aktor zagrał w nim główną rolę, był też jego producentem i scenarzystą. Bohaterem filmu jest Leonard Bernstein, wybitny amerykański dyrygent, pianista, kompozytor i pedagog. Czy tytuł powtórzy sukces, jakim kilka lat temu były "Narodziny gwiazdy"?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM premiera Leonard Bernstein bradley cooper Ryszard Jaźwiński Trójka