Polskie Radio
Section05

Oscary

Oscary obchodzą 95. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles

Oscary 2024. Przemiana Akademii, triumf arthouse'u. Poznaj zwycięzców

- 96. gala oscarowa już za nami. Znamy zwycięzców. Ja widzę też ogromny progres w rozwoju samej gali. Ona już nie nudzi. Oglądając ją, nie chciało się usnąć czy przełączyć - mówi Dawid Muszyński, krytyk filmowy. - Czuło się zabawę, chęć wygranej i kreatywność wszystkich tworzących to wydarzenie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Oscary 2024 FILM kino Emma Stone Christopher Nolan Cillian Murphy Martin Scorsese Robert Downey Junior Da'Vine Joy Randolph

Oscary - "Oppenheimer" przegrał starcie z polską koprodukcją

- Wieczór w Dolby Theatre w Hollywood zdominowały dwa obrazy: "Oppenheimer" - 7 Oscarów - i "Biedne istoty" - 4.  Najważniejsze statuetki dla "Oppenheimera" to najlepszy film, reżyseria, aktor pierwszo- i drugoplanowy - mówił w "Poranku Dwójki" korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski, który obserwował 96. galę Oscarów. Polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" zdobyła dwie nagrody (najlepszy film międzynarodowy i dźwięk).
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Jan Pachlowski Aldona Łaniewska-Wołłk Christopher Nolan Cillian Murphy Ewa Puszczyńska Jonathan Glazer Dwójka kino FILM KULTURA aktorzy Robert Downey Junior Robert Oppenheimer

Tylko u nas 96. ceremonia wręczenia Oscarów. Trwają ostatnie przygotowania do najważniejszego święta kina

Czy 96. Oscary okażą się wielkim triumfem "Oppenheimera"? Obraz Christophera Nolana ma szanse na 13 statuetek, ale konkurencja jest mocna. "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa i "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese zachwyciły świat kina. Laureatów nagród poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Trójka Hollywood dolby Jan Pachlowski Ryszard Jaźwiński Robert Grzędowski Raf Uzar

Oscary 2024. Kto ma największą szansę na statuetkę? Ten film otrzymał aż 13 nominacji

96. ceremonia wręczenia Oscarów już w niedzielę, 10 marca. "Oppenheimer" Christophera Nolana - z 13 nominacjami - został liderem wyścigu. 11 nominacji trafiło do "Biednych istot" Yorgosa Lanthimosa, a 10 do "Czasu krwawego księżyca" Martina Scorsese. Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" Jonathana Glazera ma szanse na pięć nagród.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Oscary 2024 Christopher Nolan Martin Scorsese Emma Stone Cillian Murphy Robert De Niro Ryan Gosling bradley cooper jodie foster

"Oscarowe wojny" - sekrety walki o najbardziej prestiżowe filmowe nagrody świata

- Mimo że jest to potężna lektura, bo mamy tutaj niemal 600 stron z przypisami, to i tak mam wrażenie, że autor dotknął tylko kilku ciekawych spraw związanych z historią Oscarów. Gdyby chciał tak mocno wchodząc w szczegóły, jak to robi, opowiedzieć całą 96-ceremoniową historię, to pewnie musiałby napisać dzieło rozmiarów dzienników wojennych Winstona Churchilla - mówił w Dwójce Piotr Gociek o książce Michaela Schulmana pt. "Oscarowe wojny".
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM KSIĄŻKA KULTURA Dwójka Michael Schulman Oscarowe wojny kino Hollywood

"Trójka pod księżycem": muzyczny świat Jana A.P. Kaczmarka

W 2023 roku obchodził 70. urodziny. Został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orły "za osiągnięcia życia". Laureat Oscara 2005, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, twórca Festiwalu Transatlantyk (w Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Warszawie). W 1989 roku wyjechał wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych, zamieszkał w Los Angeles i tam powstały jego najsłynniejsze kompozycje filmowe. Powróciwszy do Polski, realizował duże formy muzyczne, m.in. "Kantatę o wolności" (dla Gdańska, 2005), "Oratorium 1956" (w Poznaniu, 2006), "Koncert Jankiela" (2011), "Emigra. Symfonia bez końca" (2017).
Zobacz więcej na temat:  Jan A.P. Kaczmarek Barbara Marcinik MUZYKA Trójka muzyka filmowa

"20 dni w Mariupolu". Żenia Klimakin: to zapis zbrodni wojennych i zarazem dzieło sztuki

"20 dni w Mariupolu" nominowane jest do Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". - Oprócz tego, że jest to ważny dokument, w którym są zarejestrowane zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej, nagrywane w czasie rzeczywistym ludobójstwo, jest to naprawdę dzieło sztuki - mówił w Dwójce Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz i współorganizator pokazów filmu w reżyserii Mścisława Czernowa.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny Ukraina wojna na Ukrainie Mariupol Paweł Siwek reportaż Żenia Klimakin Dwójka FILM KULTURA dokument Oscary 2024 kino Watch Docs Mścisław Czernow