Polskie Radio
Section05

Patryk Michalski

Tornada i trąby powietrzne w Polsce. "Nie ma ich więcej niż w poprzednich dekadach"

- IMiGW od lat 90. XX wieku bada zjawisko tornad i trąb powietrznych w Polsce. Ale trudno jest statystycznie stwierdzić, że z roku na rok jest ich coraz więcej. To raczej zwiększenie zabudowy i zaludnienia powoduje, że częściej spotykamy te groźne zjawiska - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. inż. Tomasz Rozbicki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 tornado wichura wiatr

System kaucyjny już 1 października. "Polacy liczą, że spadnie liczba śmieci w lasach"

- System kaucyjny wchodzi w życie 1 października i będzie dotyczył plastikowych butelek i puszek, zapłacimy w sklepie za nie kaucję, a potem te pieniądze będziemy mogli odebrać w tej czy w innej placówce handlowej- mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Mantorska, kierowniczka Zespołu Edukacji Ekologicznej w firmie Interzero. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 segregacja śmieci recycling kaucja ekologia

Polskie Radio 24 Puszcza Białowieska. "Od strony przyrodniczej nie mamy nic cenniejszego"

- Pierwsze próby rozszerzenia parku narodowego po polskiej stronie granicy, na kolejne obszary Puszczy Białowieskiej, pojawiły się w latach 90. XX wieku. Ten spór trwa spór już od trzech dekad - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Borodaj, autorka książki "Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia drzewa ministerstwo środowiska Puszcza Białowieska

Metody edukacji proekologicznej. "Gra symulacyjna uczy dzieci empatii"

- Aby uczyć postaw proekologicznych, trzeba stosować metody adresowane do konkretnej grupy odbiorców. Dzieci najwięcej uczą się o ochronie przyrody podczas aktywnej gry symulacyjnej. Muszą wtedy zrozumieć, że interesy lokalnej społeczności nie powinny być realizowane kosztem naszego środowiska naturalnego - mówiły w Polskim Radiu 24 Katarzyna Dytrych i Marta Jurek z fundacji Ekotrend. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia edukacja przyrodnicza ochrona przyrody

Wpływ zmian klimatu na zdrowie. "Globalnym wyzwaniem" zajęła się WHO

- Leczenie chorych z powodu zmian klimatycznych jest ogromnie kosztowne. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła specjalną grupę roboczą, która ma wskazać jak państwa powinny zaadaptować do tych nowych warunków swoje służby medyczne - powiedział w Polskim Radiu 24 dr inż. Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 WHO Unia Europejska zmiany klimatyczne zdrowie ekologia

Odbudowa zasobów przyrodniczych. "To przełom w myśleniu o przyrodzie w UE"

- Odbudowa zasobów przyrodniczych oznacza tworzenie nowych obszarów chronionych, rezerwatów, parków narodowych, w tych miejscach, gdzie przyroda wymaga pozostawienia jej samej sobie. Dodatkowym elementem będzie aktywne odtwarzanie naturalnych siedliska przyrodniczych. Chodzi o przywracanie naturalnego biegu rzek lub odtwarzanie osuszonych bagien i torfowisk - mówił w Polskim Radiu 24 Augustyn Mikos z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska ochrona przyrody ekologia betonoza recycling Lasy Państwowe

Wywiad z "Piaskiem" i dyrygowanie orkiestrą. Polskie Radio ogłasza licytacje na rzecz WOŚP

Prowadzenie audycji muzycznej z udziałem Andrzeja Piasecznego, udział w warsztatach DJ-skich, wieczór w siedzibie Programu 3 Polskiego Radia i możliwość prowadzenia Orkiestry Polskiego Radia podczas jednego z jej koncertów w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Polskie Radio dołącza do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i proponuje udział w szeregu atrakcyjnych licytacji. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy akcje charytatywne

Lasy w Polsce wciąż są zagrożone nadmierną wycinką

- Kondycja lasów w Polsce jest coraz gorsza, bo 50 procent siedlisk leśnych Natura 2000, ma zbyt mały poziom ochrony, a w przypadku 30 procent lasów ich stan wręcz uległ pogorszeniu. Dlatego potrzebne jest ograniczanie spalania drewna w przemyśle oraz wprowadzenie zakazu eksportu drewna - mówiła w Polskim Radiu 24 Sylwia Szczutkowska z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lasy Państwowe las ministerstwo klimatu

Od lipca 2025 roku miasta muszą dostosować się do zmian klimatu

- Miasta z powodu dużego zagęszczenia ludności, mają ogromne problemy z powodu zmian klimatu, dlatego samorządy powinny je dostosować do tych nadchodzących, coraz bardziej negatywnych zjawisk -  powiedziała prof. Anna Januchta-Szostak ekspertka w dziedzinie gospodarki wodnej z Politechniki Poznańskiej w audycji Zmiana klimatu.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zmiany klimatyczne ekologia ochrona przyrody emisja co2 zieleń miejska betonoza

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami miast. Jak zaczęła się ta tradycja?

Orszaki Trzech Króli 2025 odbyły się 6 stycznia w kilkuset miastach w Polsce i na świecie. Wydarzeniu towarzyszyło hasło "Kłaniajcie się królowie!". - W Kościele zawsze było to ważne święto. Pokazywało otwartość Chrystusa na pogan, na ludzi szukających prawdy drogą rozumową - przekonuje pomysłodawca Orszaku, Piotr Giertych. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Orszak Trzech Króli Trzech Króli Kościół katolicki tradycja