Polskie Radio
Section05

Patryk Pleskot

Historia na dziś. O manifeście PKWN

22 lipca 1944 r. radio moskiewskie ogłosiło, iż w wyzwolonym przez wojska radzieckie Chełmie Lubelskim powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Podało również tekst ogłoszonego przez niego manifestu. O manifeście PKWN w audycji "Historia na dziś" mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL Edward Gierek PRL zamach Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN) Rosja II wojna światowa stalinizm

Bolesław Kontrym - wrócił do Polski, by zostać straconym

- Mówił, że na rzecz ojczyzny nie należy działać poza jej granicami, ale właśnie w kraju. Tym samym po II wojnie światowej zdecydował się powrócić do Polski, czym skazał się na śmierć - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej o majorze Bolesławie Kontrymie, na którego 26 czerwca 1952 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie wydał wyrok.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej Armia Krajowa

Historia na dziś. P. Pleskot: PE to namiastka demokracji

- Parlament Europejski jest namiastką demokracji w Unii Europejskiej. Jego kompetencje z biegiem lat wzrastają, ale nadal nie można porównać jego roli do tej, jaką odgrywają parlamenty krajowe w państwach - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Parlament Europejski Unia Europejska Instytut Pamięci Narodowej wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Zabójstwa polityczne w PRL

- Większość przypadków morderstw politycznych w czasach PRL miała w jakimś stopniu charakter przypadkowy. Zabójstwa Grzegorza Przemyka, jak i Stanisława Pyjasa nie były planowane, były skutkiem nękania i zastraszania danej osoby. W każdym z tych przypadków mamy jednak do czynienia z ich upolitycznieniem – mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot - historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Stanisław Pyjas Grzegorz Przemyk Tadeusz Płużański

Historyk IPN: Departament PESEL MSW był elementem aparatu represji PRL

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności uruchomiono w połowie lat 70-tych. Zawierał szczegółowe dane na temat ludności. - Chodziło też o to, żeby lepiej kontrolować ludzi i typować potencjalnych agentów i tajnych współpracowników – mówił w audycji "Historia na dziś” dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  MSW PRL Tadeusz Płużański pesel Polskie Radio 24 historia PRL

"Historia na dziś”. Wspomnienie gen. Józefa Hallera w 145. w rocznicę urodzin polskiego patrioty

145 lat temu, 13 sierpnia 1873 roku, urodził się generał Józef Haller, dowódca II Brygady Legionów Polskich, wódz naczelny Błękitnej Armii i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. – W domu rodzinnym Józefa Hallera panowała atmosfera patriotyczna – mówił w audycji "Historia na dziś” dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

Historia na Dziś: O zbrodni wołyńskiej

– Skala polskich i ukraińskich zbrodni jest zupełnie inna – powiedział w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W niedzielę miały miejsce obchody rocznicy tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Jednocześnie, prezydent Ukrainy złożył hołd Ukraińcom, którzy zginęli w Sahryniu w ramach akcji odwetowej polskiej partyzantki przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska zbrodnie wojenne ludobójstwo Tadeusz Płużański Andrzej Duda Petro Poroszenko Ukraina