Polskie Radio
Section05
Patryk Pleskot

Traktat Ryski. Sukces czy porażka?

W Pałacu Czarnogłowców w Rydze, 18 marca 1921 roku, podpisano traktat, kończący wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920. Ustalał on przebieg granicy między państwami oraz regulował inne, sporne kwestie. O znaczeniu traktatu ryskiego mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ryga wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 II Rzeczpospolita Józef Piłsudski Roman Dmowski Tadeusz Płużański

Polskie Państwo Podziemne. Ewenement na tle Europy

Choć podczas II Wojny Światowej Polska znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na arenie międzynarodowej rząd w Londynie. Istniały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz podziemna Armia Krajowa. Działało też Polskie Państwo Podziemne. - Było wyjątkowe na tle Europy. Miało wszystkie cechy, charakteryzujące normalne państwo: rząd polski w Londynie, quasi parlament, sądy, wyroki, podatki, ustawy – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka Tadeusz Płużański

Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszka” - żołnierz wyklęty

– Z punktu widzenia komunistów, był to jeden z najważniejszych wrogów ideologicznych, walczący też z bronią w ręku – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 8 lutego 1951 roku Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszka” został wyprowadzony z celi więzienia mokotowskiego przy Rakowieckiej. Na terenie ubeckiej katowni zamordowano go strzałem w tył głowy.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci IPN Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa historia Polski komunizm Tadeusz Płużański

Jak komuniści sfałszowali wybory w 1947 roku?

19 stycznia 1947 roku Polacy, po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej, poszli do urn, by zagłosować w wyborach do Sejmu Ustawodawczego. – To wynikało z porozumień przyjętych w Jałcie, potrzebna była legitymizacja władzy ludowej. Stąd pomysł, by wybory zrobić, ale z założeniem, że musimy je wygrać – mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański wybory PRL IPN Instytut Pamięci Narodowej komunizm historia PRL

Zmarł legendarny obrońca opozycjonistów z czasów PRL

Walczył o skazanie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, gen. Czesława Kiszczaka oraz zabójców Grzegorza Przemyka. Zostanie zapamiętany jako obrońca w sprawach politycznych w okresie PRL. Mecenas Maciej Bednarkiewicz zmarł 11 listopada. Miał 76 lat. Jego niezłomną działalność i najważniejsze rozprawy, w których brał udział, wspominali w Polskim Radiu 24 zaproszeni goście.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk historia Polski Maciej Bednarkiewicz PRL Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak opozycja demokratyczna komunizm Jacek Szymanderski