Polskie Radio
Section05
Patryk Pleskot

Historia na Dziś. Konstytucja kwietniowa

- Konstytucja kwietniowa była właściwie jedyną w historii polskiego parlamentaryzmu, w historii polskiego prawodawstwa ustawą zasadniczą, która była skrojona pod jedną, konkretną osobę. Było to jak gdyby wypełnienie treścią prawną tego, co już faktycznie w jakiś sposób obowiązywało – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 23 kwietnia 1935 roku prezydent Ignacy Mościcki i członkowie ówczesnego rządu Rzeczpospolitej podpisali konstytucję kwietniową.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II RP II Rzeczpospolita konstytucja Józef Piłsudski Tadeusz Płużański

"Niewielu miało wówczas nadzieję na wygraną"

W samo południe, 19 kwietnia we wszystkich stołecznych świątyniach zabiją dzwony. Warszawskie parafią uczczą w ten sposób 75. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. O zbrojnym zrywie narodu żydowskiego przeciwko niemieckiemu okupantowi mówił w audycji Wszystko jest Historią dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie w getcie getto warszawskie Warszawa II wojna światowa Marek Edelman historia Polski Tadeusz Płużański

Działalność ROPCiO. „Miał być uniwersalną platformą wymiany poglądów”

Gdy mówi się dziś o działaniach opozycyjnych przed NSZZ Solidarność na myśl przychodzi głównie Komitet Obrony Robotników KSS „KOR” choć były także inne organizacje. Jedną z nich był Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela powołany 25 marca 1977 roku. O działalności ROPCiO opowiadał w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KOR Solidarność ROPCIO opozycja demokratyczna PRL komunizm Andrzej Czuma Leszek Moczulski

"Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków"

- Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków nie zawsze wypływających z tej samej przyczyny. Bunt pokoleniowy, walki frakcyjne w PZPR, antysemickie czystki w wojsku, za którymi w dużej mierze stał Wojciech Jaruzelski to tylko niektóre z filarów Marca’68 – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 komunizm PRL antysemityzm Tadeusz Płużański

Stanisław „Warszyc” Sojczyński, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W audycji Historia Na Dziś Tadeusz Płużański wraz z drem Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej przybliżyli sylwetkę jednego z nich, czyli kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski Tadeusz Płużański

Historia na Dziś: Roman Dmowski a narodziny II RP

– Jeżeli Polska bez Piłsudskiego byłaby inna niż była, to II Rzeczpospolita bez Dmowskiego również nie byłaby taka sama – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 2 stycznia minęła 79. rocznica śmierci współzałożyciela i głównego ideologa Narodowej Demokracji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Roman Dmowski II Rzeczpospolita odzyskanie niepodległości historia Polski Tadeusz Płużański IPN

Działalność rządu RP na uchodźstwie

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie był legalną kontynuacją władz II Rzeczypospolitej zmuszonych opuścić Polskę po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939. Władze Rzeczypospolitej na uchodźstwie zakończyły działanie w 1990 roku po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta Polski. O rządzie RP na uchodźstwie mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP na Uchodźstwie historia Polski II wojna światowa Tadeusz Płużański IPN Tomasz Arciszewski Władysław Sikorski

37. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

Sierpień 1980 roku to jeden z miesięcy, które odcisnęły największe piętno na okresie PRL. Do historii przeszedł z powodu strajków na Wybrzeżu, poprzedzonych przez protesty robotników w całej Polsce. Wydarzenia zakończyły się 31 sierpnia podpisaniem końcowego dokumentu porozumień sierpniowych. W audycji Historia na Dziś mówił o nich dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe historia Polski historia PRL PRL IPN Solidarność Tadeusz Płużański porozumienia sierpniowe PR24

"Atmosfera w Warszawie była gorąca i nerwowa"

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Zginęło ok. 18 tys. powstańców i 180 tys. cywilów. O tym, czy powstanie rzeczywiście musiało wybuchnąć w audycji Historia na Dziś mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie historia Polski historia warszawy II wojna światowa IPN Armia Czerwona

Historia Na Dziś: Tragiczny los Danuty Siedzikówny „Inki”

Wróciła tam, gdzie się urodziła i wychowała i skąd wyszła, by bronić Ojczyzny. Te słowa często można było usłyszeć w niedzielę w miejscowości Gruszki koło Narewki na Podlasiu, gdzie odsłonięto pomnik sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki". Ta młoda dziewczyna w 1946 roku została skazana na śmierć przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa i rozstrzelana. Jej losy w audycji Historia na Dziś przybliżał dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żołnierze Wyklęci Danuta Siedzikówna IPN

Deportacje z Kresów Wschodnich i Katyń. Wspólna historia

Deportacje mieszkańców Kresów Wschodnich, zapoczątkowane w lutym 1940 roku, a także zbrodnia katyńska. To radzieckie zbrodnie popełnione na Polakach w pierwszych latach II wojny światowej. W audycji Historia na Dziś mówił o nich dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń II wojna światowa Związek Sowiecki Związek Radziecki deportacje deportacja Zbrodnia Katyńska Tadeusz Płużański

Konstytucja marcowa z 1921 roku. "Krzyk narodzin II RP"

17 marca 1921 roku Sejm II RP uchwalił pierwszą, nowoczesną konstytucję. Wprowadziła ona republikę demokratyczną, władzę oddając w ręce narodu. – To był fenomen. Widać było w klasie politycznej wielkie zapotrzebowanie na odbudowę zrębów państwowości polskiej – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja II Rzeczpospolita II RP Tadeusz Płużański Józef Piłsudski