Polskie Radio
Section05
Paweł Lekki

Iwona Wiśniewska: Rosjanie dopiero zaczęli zdawać sobie sprawę ze skali sankcji

Unijne sankcje wreszcie przynoszą efekty. Rosja jest rozsierdzona ograniczeniami tranzytowymi na granicy Litwy z Kaliningradem. - Rosjanie mieli nadzieję, że to rzeczywiście jest decyzja litewska i nie będzie tego wsparcia ze strony Unii, które pojawiło się rzeczywiście bardzo szybko - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina Europa wojna 2022 Unia Europejska ŚWIAT Iwona Wiśniewska Litwa

Akceptacja KPO oznacza automatyczną wypłatę pieniędzy?

- Na pewno jest to koniec procedury zatwierdzania Krajowego Planu Odbudowy, ale nie oznacza to automatycznej wypłaty pieniędzy z unijnego funduszu. Przypomnijmy wypłata jest uzależniona od spełnienia kryteriów - podkreśłiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia Beata Płomecka. Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli opowiedziała o szczegółach akceptacji polskiego KPO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Świat w południe Beata Płomecka Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska Komisja Europejska fundusze unijne fundusze europejskie

Finlandia i Szwecja w NATO. Kiedy decyzja? Guzy: w tym roku, ale raczej nie w Madrycie

- Szwecja i Finlandia będą członkami NATO jeszcze w tym roku, ale kiedy dokładnie to się zdarzy, zobaczymy. Myślę, że Turcja w końcu ustąpi - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Z kolei prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku zauważył, że ostatnie wypowiedzi Jensa Stoltenberga mogą zachęcić Turcję do jeszcze bardziej aktywnej gry.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa NATO Ukraina Finlandia Szwecja Turcja szczyt NATO Unia Europejska

Rewizja rynku handlu emisjami CO2. Beata Płomecka: negocjacje przeniosą się na drugie półrocze

- Francja chciała doprowadzić negocjacje do końca. W tym półroczu już to się nie uda. Zobaczymy, czy przyszłe przyniesie jakiekolwiek zmiany - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. W ten sposób odniosła się do podziałów związanych z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  emisja co2 klimat Parlament Europejski Unia Europejska prawo Beata Płomecka ŚWIAT Europa

Kampania na rzecz Ukrainy. Prof. Boćkowski: rola prezydenta RP jest istotna i bardzo trudna

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Portugalii to kontynuacja kampanii na rzecz Ukrainy. - Polska jest przedłużeniem interesów Ukrainy i rola prezydenta RP jest tutaj istotna i bardzo trudna - mówił na antenie Programu 1 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. W środę wieczorem prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem o zbliżającym się szczycie Dziewiątki Bukareszteńskiej i NATO.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2022 USA Andrzej Duda Unia Europejska Lizbona

Ekspert o amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy

Prezydent Joe Biden zadeklarował, że Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie bardziej zaawansowane systemy rakietowe i bardziej precyzyjną amunicję. Jak zapowiedział Biały Dom, nowy pakiet pomocy wojskowej będzie opiewał na 700 mln dolarów i zawierał m.in. system artylerii rakietowej HIMARS, śmigłowce i radary. Ukraińcy mieli zobowiązać się do nieużywania rakiet do ataków na terytorium Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Jedynka Ukraina USA Joe Biden Rosja wojna na Ukrainie

Szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Dr Szymańska: to były bardzo trudne negocjacje

Unia Europejska uzgodniła embargo na rosyjską ropę. Szósty pakiet sankcji wobec Rosji wejdzie w życie. - To jest pewnego rodzaju przełom, ze względu na ciężar gatunkowy szóstego pakietu. Myślę, że ten pakiet nie będzie ostatnim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jolanta Szymańska, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina ŚWIAT Ursula von der Leyen Unia Europejska Węgry Viktor Orban

Prof. Żukrowska o kolejnym pakiecie sankcji wobec Rosji

- Węgrzy bardziej nie chcą, niż nie mogą, zgodzić się na uznanie kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Na pewno dla nich dostawy są dużo bardziej utrudnione niż dla nas czy dla Finlandii, bo mamy dostęp do morza. Ale zawsze istnieje możliwość zastąpienia jednych źródeł zaopatrzenia drugimi - skomentowała na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska (SGH).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni sankcje Unii Europejskiej Węgry

Polska armia coraz bardziej nowoczesna w Europie? Ekspert: sam sprzęt nie wystarczy

Kierownictwo resortu obrony planuje rozbudowę programu dla artylerii o kryptonimie "Homar". Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że podpisał zapytanie ofertowe dotyczące pozyskania około 500 wyrzutni HIMARS, które zasilą ponad 80 baterii systemu "Homar".
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej NATO armia żołnierze ŚWIAT Europa

Pokój na Ukrainie za zdobycze terytorialne Rosji? Dr Raubo: musimy odpierać tego typu pomysły

- Będziemy słuchać takich głosów w przyszłości, niestety stronnictwo, które uznaje, że ponad głowami Ukraińców możemy niejako na mapie przesuwać strzałki i podpisywać się zamaszyście, jak to robił Stalin, niestety ta mentalność jest w środowiskach analitycznych czy politycznych w różnych częściach świata i państwach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022

Siedmioletni Romek Lenczewski. "Ofiara nazistów. Pochowany po blisko 80 latach"

Historia Romualda Lenczewskiego, siedmioletniego chłopca, zastrzelonego przez nazistów 5 października 1943 roku, znalazła swój finał dopiero w 2022 roku. Niedawno odbyły się uroczystości pogrzebowe chłopca. – Obecna była najbliższa rodzina i władze Instytutu Pamięci Narodowej w sporej delegacji, byli ludzie, którzy odnaleźli szczątki – nasi antropolodzy, archeolodzy – mówi w Programie 1 Polskiego Radia ksiądz Tomasz Trzaska z IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN II wojna światowa historia Polski nazizm ekshumacja pogrzeby mogiła wieś

Prof. Lewicki o wystąpieniu Kissingera: powiedział to, czego wszyscy się po trochu boimy

- Rzeczywiście, trudno się opowiedzieć za tym, co powiedział ten znakomity skądinąd politolog, ale ja myślę, że on powiedział to, czego wszyscy boimy się po trochu, czyli tego, że Rosja, zbyt mocno przyciśnięta, może posłużyć się bronią ostateczną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Stany Zjednoczone wojna na Ukrainie Polskie Radio 24 Zbigniew Lewicki USA Henry Kissinger

Biden popiera akcesję Finlandii i Szwecji do NATO. Guzy: zmiany w Sojuszu będą korzystne dla Polski

Przywódcy Finlandii i Szwecji zostali przyjęci w Białym Domu przez prezydenta USA Joe Bidena, który zapewnił o wsparciu dla ich starań o członkostwo w NATO. Prezydent Finlandii Sauli Niinistoe i premier Szwecji Magdalena Andersson odwiedzili Biały Dom dzień po złożeniu wniosków akcesyjnych o członkostwo w Sojuszu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Joe Biden Finlandia Szwecja NATO Ameryka