Polskie Radio
Section05

Paweł Lekki

Francuzka: większość chce, żeby Notre Dame była jak dawniej

- Cała katedra jest symbolem. Ona jest zapisana nie tylko w liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale również w naszych sercach. Dlatego większość Francuzów chce, żeby po odbudowie była taka, jak przedtem. Mała część, około 20 procent, chce natomiast, żeby była bardziej współczesna, nowoczesna - mówiła w Dwójce Kristin Martinez, francuska wykładowczyni UW.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame Francja ŚWIAT

"Wspólna Europa". Zapraszamy do Francji!

Od zawsze czujemy się jej częścią, cieszymy się poczuciem wspólnoty, celebrujemy 15-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale czy rzeczywiście dobrze znamy się nawzajem? Co wiemy o swoich bliższych i dalszych sąsiadach, jak ich postrzegamy, jak oni widzą nas? Gośćmi pierwszej audycji z cyklu "Wspólna Europa" byli dr Christine Martinez oraz dr Sebastien Ducourtioux z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Agnieszka Kunikowska Francja Paryż Małgorzata Głogowska Martyna Podolska

Szacunek i sympatia. Ponad połowa Rosjan podziwia Stalina

- Wyraźnie zmniejszył się odsetek ludzi obojętnych, a rośnie liczba pozytywnie oceniających Stalina. Dlaczego? To skutek uprawianej w Rosji narracji historycznej i polityki edukacyjnej. Dzisiejsza władza w swoim interesie odwołuje się do użytecznych konotacji. Nie usprawiedliwia banalnie tyrana, ale wykorzystuje resentyment do silnych, imperialnych rządów – mówiła w Dwójce Jadwiga Rogoża.
Zobacz więcej na temat:  stalinizm ZSRR Rosja komunizm

Ekspert: obecnie relacji polsko-rosyjskich w zasadzie nie ma

- W ostatnich 30 latach było kilka przebłysków w stosunkach Polski z Rosją, ale tak naprawdę przez ten czas mieliśmy do czynienia ze stałym dążeniem Rosji do odbudowy imperium, co wiązało się z tym, że zaliczała i zalicza nas do strefy wpływów – powiedział podczas audycji "Więcej świata" Jarosław Guzy, szef działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Smoleńsk katastrofa smoleńska Izrael Benjamin Netanjahu Unia Europejska Jarosław Guzy