Polskie Radio
Section05

Paweł Lekki

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 105 lat temu. Ekspert z IPN: dla poznaniaków to bardzo ważna rocznica

Powstanie Wielkopolskie to zwycięski zryw niepodległościowy, który doprowadził do wyzwolenia niemal całego regionu spod władzy niemieckiej. - Wielkopolanie walczyli o to, żeby być częścią odrodzonej Rzeczypospolitej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Grzelczak z Instytutu Pamięci Narodowej. Dla poznaniaków i Wielkopolan pamięć o powstaniu stanowi ważny element ich tożsamości.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN powstanie wielkopolskie Poznań Wielkopolska Piotr Grzelczak Krystian Iwanow

Polskie kolędy i pieśni okupacyjne. "Kolęda przetrwania" - cykl koncertów IPN

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na cykl koncertów "Kolęda przetrwania", podczas których obok popularnych kolęd i pastorałek wykonane zostaną również kolędy obozowe i okupacyjne, np. "Kolęda", "Kolęda zła", "Kolęda Katyńska" czy Kolęda warszawskich powstańców do kompozycji Krzysztofa Falkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN koncerty II wojna światowa KULTURA

Donald Trump wykluczony z prawyborów w Kolorado. Ekspert: to podbija jego narrację

Sąd Najwyższy w Kolorado wykluczył Donalda Trumpa z przyszłorocznych prawyborów w tym stanie. Były prezydent USA krytykuje tę decyzję. - Donald Trump całą swoja narrację polityczną buduje w oparciu, że jest kandydatem antyestablishmentowym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Seweryn Dmowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump wybory prezydenckie w USA Joe Biden USA Stany Zjednoczone Seweryn Dmowski Mariusz Marszałkowski

PR24 "Kontrapunkt". Prof. Daniel Boćkowski i prof. Krzysztof Kubiak o wyzwaniach 2024 roku

Wojna na Ukrainie stanowić będzie jedno z największych wyzwań światowej i polskiej polityki także w 2024 roku – przekonują w Polskim Radiu 24 historyk wojskowości prof. Krzysztof Kubiak i politolog prof. Daniel Boćkowski. W „Kontrapunkcie” uznali za istotne m.in. podjęcie wysiłków na rzecz zbudowania przez nasz kraj potencjału odstraszania przeciwnika i związane z tym wysiłki dyplomatyczne. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Boćkowski

5 mld euro z KPO dla Polski. Beata Płomecka: to pieniądze na transformację energetyczną

- Chodzi o sfinansowanie odnowionych sieci energetycznych na obszarach wiejskich, wsparcie magazynowania energii czy utworzenia morskich farm wiatrowych. W planach też jest budowa gazociągu z Gdańska na południe - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia o zaliczce z KPO brukselska korespondentka Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska energia elektryczna ekologia

Senat USA odrzucił pakiet dla Ukrainy. Ekspert: Rosja będzie wykorzystywała słabości państw demokratycznych

Senat USA odrzucił pakiet finansowy dla Ukrainy, a bez tej pomocy Ukraina nie ma szans odeprzeć Rosji. Administracja prezydenta Bidena zwróciła się do Kongresu o wygospodarowanie środków w wysokości 111 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu oraz na zwiększenie bezpieczeństwa południowej granicy USA. Tymczasem prezydent USA ostrzega: "jeśli Putin zajmie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej". Jest też reakcja Kremla oraz światowe komentarze
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Joe Biden Ukraina wojna na Ukrainie Meksyk

Problemy ze wsparciem dla Ukrainy. Biały Dom alarmuje Kongres

Opóźnienie omawianej w Kongresie USA pomocy dla Ukrainy może spowodować "duże ryzyko", że Ukraina przegra wojnę - oświadczył we wtorek szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak w Waszyngtonie. O planach dalszej pomocy dla Ukrainy i polityce Rosji rozmawiali w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie) i prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna na Ukrainie Daniel Boćkowski Piotr Grochmalski USA

Rola USA wobec konfliktu w Strefie Gazy. "Poczucie zagrożenia w Izraelu jest stałe"

Tematem rozmów podczas czwartej już w ostatnim czasie wizyty w Izraelu sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena była kwestia przedłużenie rozejmu oraz powojenna przyszłość Strefy Gazy. - Tymczasowy rozejm pomiędzy Izraelem i Hamasem przyniósł skutki i USA chcą, żeby był przedłużany - oświadczył Blinken, po spotkaniu z premierem Benjaminem Netanjahu. Jak pokazały wydarzenia następnych godzin, misja się nie powiodła. 
Zobacz więcej na temat:  Izrael Stany Zjednoczone USA Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Bliski Wschód

Za nami V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie"

Dziewięć dni wypełnionych muzyką poważną, współczesną, orkiestrową, graną na światowym poziomie przez znakomitych artystów reprezentujących Europę Środkowo-Wschodnią. W sumie 14 koncertów, ponad 700 artystów z 15 państw. Tak przedstawiał się zakończony w sobotę V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Euforie".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Eufonie Krzysztof Penderecki symfonia muzyka klasyczna muzyka ludowa Narodowe Centrum Kultury

Miliardów euro brakuje w budżecie Niemiec. Ekspert: widzimy wewnątrzpartyjne napięcia

W związku z pogłębiającym się kryzysem budżetowym niemieckie ministerstwo finansów podjęło decyzję o zamrożeniu wszystkich nowych wydatków na ten rok. Decyzja ta została podjęta po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Sprawiło ono, że w niemieckim budżecie brakuje 60 mld euro. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy polityka budżet Unia Europejska Więcej świata pieniądze Trybunał Konstytucyjny klimat ekologia