Polskie Radio
Section05

Paweł Lekki

Pozaradiowe pasje dziennikarzy radiowej Jedynki

Krzysztof Grzesiowski poławia ryby na północnych morzach, Zbigniew Krajewski pływa kajakiem przez wody oceanu, chórzystka Magda Mikołajczuk w góralskich przyśpiewkach, Mariusz Gzyl i jego pupil Pupek czyli ukochana, 60-ciokilogramowa świnia - to tylko niektóre tajemnice osobistego, pozaradiowego życia, które ulubieni dziennikarze radiowej Jedynki ujawnili swoim słuchaczom.
Zobacz więcej na temat:  hobby Polskie Radio STYL ŻYCIA Agnieszka Ciecierska Krzysztof Grzesiowski Zbigniew Krajewski Mariusz Gzyl Andrzej Janisz Magda Mikołajczuk Małgorzata Raducha Iza Żukowska Piotr Gociek

Dymisja gen. Flynna. "Mamy do czynienia z kozłem ofiarnym"

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego generał Mike Flynn złożył rezygnację. Powodem dymisji są kontrowersje związane z kontaktami Flynna z rosyjskim ambasadorem w Stanach Zjednoczonych. O stosunkach na linii USA-Rosja mówił w audycji Światowa Szachownica dr Marek Szopski, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Rosja Donald Trump Światowa Szachownica - archiwalne

Brexit, Trump, ISIS. 2016 rok na świecie

Zagraniczni korespondenci i dziennikarze Polskiego Radia zgodni: zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, Brexit i konflikt na Bliskim Wschodzie najważniejszymi wydarzeniami mijającego roku. Dla portalu PolskieRadio.pl 2016 rok podsumowali: Wojciech Cegielski, Michał Żakowski i Paweł Lekki.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Donald Trump wybory prezydenckie w USA Państwo Islamskie Syria Wojciech Cegielski Michał Żakowski TYLKO U NAS

Atak na kościół Koptów w Kairze. Prześladowania będą trwać?

- Koptowie są postrzegani jako stronnicy Sisiego i są obwiniani za błędy tego reżimu. Po masowych aresztowaniach członków Bractwa Muzułmańskiego przez ludzi Sisiego, ich zwolennicy niejako odreagowywali na kościołach koptyjskich, które były palone - mówił na antenie radiowej Jedynki Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Więcej świata Koptowie Egipt Adrian Bąk NATO Donald Trump

"Chcemy pokazać, że dla UE nie ma właściwie alternatywy"

- Słowacka prezydencja pracuje nad wieloma bardzo konkretnymi sprawami. Chcemy pokazać, że dla UE nie ma właściwie alternatywy. To przekonanie jednak nie blokuje nas przed krytykowaniem obecnego jej stanu, ale nie sądzę byśmy pomogli sobie i obywatelom, niszcząc zaufanie do Unii poprzez używanie słów mówiących o jej upadku - mówił na antenie radiowej Jedynki Ivan Korcok, wiceszef słowackiej dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Więcej świata Adrian Bąk Słowacja grupa wyszehradzka Państwo Islamskie Wojna w Syrii

"Z Kresami wiąże się wielkość Rzeczpospolitej"

- My spoglądamy na to z perspektywy ludzi XXI wieku. Niepodległość witało społeczeństwo jeszcze XIX-wieczne. To byli ludzie wychowani i wykształceni pod zaborami. Mieli zupełnie inne podejście do I Rzeczypospolitej, do naszej tradycji. Nikt sobie nie wyobrażał niepodległej Rzeczpospolitej bez części wschodniej. Tam były ośrodki kultury, m.in. Lwów, który pełnił rolę polskiego Piemontu - przypomina prof. Janusz Odziemkowski, historyk z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Kresy historia Polski niepodległość Lwów HISTORIA