Polskie Radio
Section05

Paweł Wojewódka

Kultura błędu w polskiej szkole. "Zabija ciekawość"

- Powinniśmy popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski, na tym polega proces nauki. Natomiast w pewnym momencie dzieci uwierzyły, że jeśli popełniają błąd w szkole, odpowiadają niewłaściwie na zadane pytanie, to oznacza to, że są niemądre. Prawie połowa dzieciaków ma taką opinię, to bardzo smutny wniosek - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Michalska z fundacji Teach for Poland.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzieci dziecko szkoła

Wybory 1989 r. Janusz Zemke: kompromis na krawędzi prawa

- To były najtrudniejsze wybory, byłem jak zbity pies (…) w przekonaniu, że kandyduję z drużyny, która przegrała nie tylko mecz, ale całą ligę (…). Jak się pojawiłem w Bydgoszczy, skąd kandydowałem, wiele osób nie podawało mi ręki. Były sytuacje, że koledzy ze szkoły przechodzili na drugą stronę ulicy. Rozumiem to, wcześniejsze czasy nie były łaskawe dla wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Zemke, poseł sejmu kontraktowego z list PZPR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Polsce wybory 1989 Solidarność Janusz Zemke PZPR

Czerwiec '89. Fedorowicz: najwspanialszy miesiąc w życiu

- Całe moje świadome życie od początku aż do 1989 r. było naznaczone świadomością braku niepodległości, świadomością życia w systemie gospodarczym, który uważałem za paranoiczny. Cały czas mi to doskwierało, starałem się robić wszystko, by temu stanowi rzeczy zaradzić i nagle 4 czerwca odniosłem zwycięstwo - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Fedorowicz, satyryk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Polsce wybory 1989 Solidarność Jacek Fedorowicz

"Od geologii po jogę". Krystyna Lewkowicz o aktywizacji seniorów na uniwersytetach trzeciego wieku

- Społeczeństwa na całym świecie się starzeją, wydłuża się życie ludzkie. Powstał problem, co zrobić z tym coraz dłuższym okresem po zakończeniu pracy, czasem ciągle dużej aktywności i nie najgorszego zdrowia - mówiła w Polskim Radiu 24 Krystyna Lewkowicz, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SGH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 aktywność fizyczna seniorzy Szkoła Główna Handlowa

"Szlachetna paczka" wspiera potrzebujących. Joanna Sadzik: to często bieda niezawiniona

- Nowoczesne społeczeństwo poznaje się po tym, jak dba o tych najsłabszych. Szlachetna paczka dociera do osób, które w innym kraju miałyby łatwiej. Tak słyszymy od samotnych mam, które zostały z dzieckiem z niepełnosprawnością, albo od osób, które zajmują się swoimi starszymi rodzicami - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Sadzik, prezeska stowarzyszenia Wiosna, organizatora akcji "Szlachetna Paczka".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Szlachetna Paczka dobroczynność ubóstwo

POLSKIE RADIO 24 20 lat Polski w UE. Nowina-Konopka: czekało na to wiele pokoleń

- Na to, co wydarzyło się w maju 2004 r., oczekiwało bardzo wiele pokoleń. Nie tylko od 1989 r. mieliśmy wszyscy przekonanie, że znaleźliśmy się na dziwnym terytorium, które jest oddzielone od naszego matecznika - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nowina-Konopka, były ambasador nadzwyczajny i pełnomocnik RP przy Stolicy Apostolskiej i przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nowina-Konopka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Polskie Radio 24 20 lat w UE. Miller: Polska bardzo zmieniła się na korzyść

Były premier Leszek Miller podkreślał, że u podstaw Unii Europejskiej leżą wspólne wartości. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie naszego kraju poza UE. - Gdyby nie wejście do Unii Europejskiej, zostalibyśmy zepchnięci na peryferie i odgrodzeni od Europy Zachodniej, z barierami celnymi, handlowymi - mówił w Polskim Radio 24 były premier Leszek Miller. Wspominał także ostatnie negocjacje przed wejściem do Wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Polskie Radio 24 Leszek Miller

Polskie Radio 24 Moment wejścia Polski do UE. "Tworzyliśmy historię"

- W nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 roku byłem na moście nad Odrą, łączącym Słubice z Frankfurtem, razem z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Joschką Fischerem. W północy, kiedy sztuczne poleciały w niebo, my z Joschką rzuciliśmy się sobie w ramiona - opowiadał b. premier i b. szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz, wspominając moment wejścia Polski do UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Włodzimierz Cimoszewicz Polskie Radio 24