Polskie Radio
Section05

płace

Sebastian Gajewski o strajku medyków: pomimo zmian od kilku lat przedstawiają swoją sytuację w ten sam sposób

- Środowiska medyczne permanentnie przedstawiają w przestrzeni publicznej ten sam obraz: bardzo źle zarabiają i pracują w bardzo złych warunkach. Tak było kilkanaście lat temu. Ta rzeczywistość, w szczególności płacowa, jest zupełnie inna - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") i Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS polityka Ministerstwo Zdrowia zdrowie lekarz pielęgniarka ratownik medyczny służba zdrowia protest

60 mln złotych na ratownictwo medyczne. Truskawa: efekt polityki rozwiązywania sporów

- Jeżeli rząd będzie dalej prowadził politykę rozmawiania i rozwiązywania palących problemów, a także stwarzał mechanizm gwarancji realizacji podwyżek, będzie to dobrze o nim świadczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 ratownik medyczny strajki Ministerstwo Zdrowia rząd Mateusza Morawieckiego zdrowie

Eksperci: teraz ważne jest pozytywne patrzenie na przyszłość gospodarki

Postpandemiczna gospodarka się podnosi, rośnie nie tylko konsumpcja, ale też w szybkim tempie odbudowują się inwestycje, czego ekonomiści w zasadzie nie prognozowali. Teraz ważna jest psychologia, pozytywne myślenie o przyszłości, nawet wobec pewnych niepokojących aspektów takich jak zadłużenie czy inflacja - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Bujak główny ekonomista banku PKO BP i dr Adam Ruciński z firmy BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 pkb zatrudnienie inwestycje

Piotr Patkowski: w budżecie na rok 2022 spełnimy dwa ważne wymogi z Maastricht

Projekt budżetu na rok 2022 ma charakter przejściowy, bo sam COVID-19 jest czymś nieprzewidywalnym, ale to jeszcze nie będzie czas na konsolidacje finansów i zaciskanie pasa - stwierdził Piotr Patkowski, wiceminister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA deficyt budżetowy budżet Polski Komisja Europejska Unia Europejska emerytury mundurowe NFZ służba zdrowia pkb

Eksperci: biorąc kredyt, trzeba pamiętać o możliwej podwyżce stóp procentowych

- Niezwykle niskie obecnie stopy procentowe mogą tworzyć złudzenie, że koszty obsługi kredytu będą bardzo niskie. Jednak trzeba pamiętać, że stopy te za kilka miesięcy wzrosną, a wtedy trzeba będzie płacić bankowi więcej. Dobrą alternatywą jest dziś kredyt ze stałym oprocentowaniem, ale przede wszystkim dokładna analiza własnych możliwości finansowych w perspektywie kolejnych lat - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja POLSKA

Wynagrodzenia w budżetówce. Eksperci: dobre płace muszą wiązać się z jakością wykonywanej pracy

- Pracownicy budżetówki powinni być dobrze wynagradzani. Kto odważyłby się powiedzieć, że medycy czy nauczyciele mają mieć niskie wynagrodzenia? Do tego konieczne jest nie tylko powiązanie ich wynagrodzeń ze wzrostem PKB, ale również z poprawą efektywności ich pracy, szerszym wykorzystywaniem nowoczesnych instrumentów np. z zakresu IT - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, i dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zarobki wynagrodzenia firma pieniądze

Podwyżki dla parlamentarzystów. Dr Gajewski: niezbędne, jeśli chcemy budować prestiż naszych przedstawicieli

- Jeśli chcemy budować jakiś prestiż naszych przedstawicieli, których wybieramy w demokratycznych wyborach, to muszą za tym iść równie prestiżowe wynagrodzenia - powiedział w Polskim Radio 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego). Gośćmi audycji "Debata poranka" byli także Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre) i Piotr Grzybowski ("Tygodnik Katolicki Niedziela").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Mirosław Skowron Sejm Senat

Eksperci: niemal 10 proc. wzrost płac to skutek braku pracowników, ale też inflacji

Brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, ale też inflacja powodują, że wynagrodzenia w Polsce szybko rosną. Jest jednak duże zróżnicowanie płac uzależnione od zawodu, wielkości firmy czy regionu. Ciekawym zagadnieniem jest też praca w budżetówce, może nieco gorzej opłacana, ale za to pewna i zorganizowana, co zyskuje na wartości, także wśród młodych - mówili goście "Rządów Pieniądza": Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Maciej Wośko, red. naczelny Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  praca GOSPODARKA POLSKA