Polskie Radio
Section05

płace

Czy wynagrodzenia w administracji publicznej będą podlegać reformie? Wiceminister finansów wyjaśnia

- Proponujemy reformę wynagrodzeń w administracji publicznej. Zadeklarowałem chęć rozmów na temat reformy wynagrodzeń w administracji i deklaruję chęć kontynuowania rozmów - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w trakcie poniedziałkowego posiedzenia prezydium Rady Dialogu Społecznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA administracja publiczna zatrudnienie Ministerstwo Finansów pracodawcy płaca minimalna społeczeństwo

Eksperci: płaca minimalna musi rosnąć, ale warto wrócić do dyskusji o jej regionalizacji

Podwyższanie płacy minimalnej jest oczywiste ze względu na wzrost inflacji I średnich wynagrodzeń w gospodarce. Realny wzrost tego, co w kolejnym roku będziemy mieć w kieszeniach może być jeszcze większy ze względu na wzrost  kwoty wolnej od podatku – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja gus płaca minimalna NBP zatrudnienie

Eksperci: inflacja do końca roku będzie rosnąć i pracownicy mogą zażądać podwyżek

Na wzrost inflacji wpływa wiele czynników, w tym chęć odrabiania strat przez przedsiębiorców. Rosnące już na świecie ceny żywności przyczynią się do dalszego jej wzrostu w końcu roku. Może to wywołać silną presję płacową - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw ceny żywności rolnictwo KRUS

Coraz mniej obawiamy się utraty pracy, wciąż jednak boimy się o zdrowie bliskich. Nowy raport Deloitte

Maleje liczba Polaków, którzy boją się utraty pracy przez pandemię, ale wciąż wysoki jest poziom lęku, jeśli chodzi o przyszłość finansową – spłata kredytów niepokoi zdecydowaną większość osób. Najbardziej jednak obawiamy się o zdrowie bliskich - wynika z raportu Deloitte o nastrojach konsumenckich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce handel praca zatrudnienie bezrobocie konsumeryzacja pracodawcy tarcza antykryzysowa raport

Równość kobiet i mężczyzn. Piotr Sak: silne osoby, niezależnie od płci, są w stanie sobie poradzić

- Uważam, że sztuczne wprowadzanie parytetów jest niepotrzebne. Silne jednostki, niezależnie od płci, są w stanie sobie poradzić. Margaret Thatcher nie potrzebowała parytetów - powiedział poseł Solidarnej Polski Piotr Sak, odnosząc się do pomysłów regulacji prawnych wymuszających udział kobiet w wielu wymiarach życia.
Zobacz więcej na temat:  kobieta równouprawnienie mężczyzna Platforma Obywatelska Solidarna Polska Sejm pieniądze POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Eksperci: Nowy Polski Ład powinien być szansą na nowy impuls inwestycyjny i konsumpcyjny

Dane dotyczące sytuacji w handlu detalicznym w minionych miesiącach odzwierciedlają zamykanie i otwieranie tego sektora w związku z pandemią.  Część konsumentów ogranicza zakupy z obawy przed tym co będzie w kolejnych miesiącach. Czekamy zatem na propozycje Nowego Polskiego Ładu, który ma przedstawić PiS – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: Marek Zuber i Łukasz Kozłowski z Federacji  Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa bezrobocie pracodawcy pracownicy GOSPODARKA

Eksperci: płace w 2021 r. będą minimalnie rosły, choć firmy muszą walczyć podwyżkami o wykwalifikowanych pracowników

Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to wyraźnie widać już, że przestają one rosnąć. Ale o najlepszych pracowników, o najbardziej dopasowanych do potrzeb kompetencjach, pracodawcy nadal będą musieli walczyć wyższymi płacami - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie praca pracodawcy

Eksperci: płace rosną, bo przedsiębiorcy funkcjonują z nadzieją na szybkie wychodzenie z kryzysu

Najnowsze dane GUS pokazują, że wynagrodzenia w Polsce wzrosły w ujęciu rocznym o niemal 5 proc. Przedsiębiorcy, mimo kryzysu, wciąż utrzymują przychody na poziomie jak sprzed pandemii i czują wsparcie ze strony państwa – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce produkcja przemysłowa eksport bezrobocie pracodawcy GOSPODARKA

"Polska wyróżnia się na tle UE". Ekonomiści PKO BP oceniają sytuację gospodarczą

Polska jest w czołówce najodporniejszych na skutki pandemii gospodarek Unii Europejskiej. Ekonomiści PKO Banku Polskiego szacują, że w III kwartale tego roku PKB spadnie o 1,9 proc. rok do roku, a w całym 2020 - o 2,9 proc. W perspektywie roku ekonomiści przewidują spadek inflacji w okolice 1,0 proc. r/r i chwalą tarcze antykryzysowe, gdyż w II kwartale liczba pracujących obniżyła się zaledwie o 1,2 proc.  
Zobacz więcej na temat:  PKO BP Koronawirus w Polsce rating zatrudnienie pkb Unia Europejska GOSPODARKA

Eksperci: zatrudnienie i wynagrodzenia w Polsce mają się dobrze, nie spodziewamy się większych zwolnień

Wyniki dotyczące wynagrodzeń w Polsce mimo koronakryzysu są dobre, choć zapewne także ze względu na wypłaty w lipcu premii, nagród, a być może również odpraw emerytalnych. Podobnie należy ocenić zatrudnienie, mimo niewielkiego jego spadku. Jednak wydało się, że będzie gorzej - mówili w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 eksperci: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Uniwersytet Warszawski) i dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers).
Zobacz więcej na temat:  zatrudnienie robotnicy praca wynagrodzenia gus bezrobocie