Polskie Radio
Section05

podatek dochodowy

Rząd obniża PIT do 12 proc. Soboń: zmiany są neutralne bądź korzystne dla podatników

- Stawka 12 proc. podatku jest tym pułapem, który po pierwsze realnie oznacza obniżkę podatków, bo to jest blisko 30 proc. mniej, ale jest także tą gwarancją, od której wyszliśmy, że te zmiany są neutralne bądź korzystne dla podatników - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, komentując zaprezentowaną w czwartek propozycję zmian w Polskim Ładzie. Dodał, że obecnie rząd pracuje nad zmianami w CIT, oraz że zaproponowane zmiany mają także obowiązywać w przyszłym roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Artur Soboń POLSKA Polski Ład Ministerstwo Finansów GOSPODARKA podatki Podatki 2022

Pomniejszanie zaliczek na podatek o kwotę wolną. Ministerstwo Finansów wyjaśnia zasady składania PIT-2

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany dotyczące terminu składania PIT-2, który upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek na podatek od kwoty wolnej od podatku. Formularz PIT-2 to oświadczenie pracownika, w którym wyraża on zgodę, by pracodawca przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy uwzględniał kwotę wolną od podatku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów kwota wolna od podatku ulga podatkowa rozporządzenie pit

POLSKI ŁAD Zagraniczne koncerny zapłacą "minimalny podatek dochodowy"? Propozycja resortu finansów w Polskim Ładzie

Z naszych wyliczeń wynika, że wprowadzenie podatku od wielkich korporacji może przynieść budżetowi ponad 2 mld zł rocznie. Zarówno w postaci wpłat na podatek minimalny, jak też w wyniku wzrostu wpływów z CIT, którego unikanie stanie się jeszcze trudniejsze – powiedział PAP Jan Sarnowski wiceszef ministerstwa finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład Ministerstwo Finansów podatki ulga podatkowa pracodawcy pit cit korporacja inwestycje zagraniczne

"Poprawa sytuacji osób o niskich dochodach". Ekspert BCC o Polskim Ładzie

"Program podatkowy Polskiego Ładu zakłada poprawę sytuacji osób o dochodach minimalnych, co należy ocenić pozytywnie, ale zwiększa też inne obciążenia podatkowe i składkowe" - napisał w sobotę ekspert podatkowy BBC prof. Adam Mariański, komentując ogłoszony w sobotę program gospodarczy Zjednoczonej Prawicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polski Ład BBC dochody podatki ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorca działalność gospodarcza

Prof. Witold Modzelewski: niektóre kraje UE w sposób legalny pozbawiają środków inne

- Państwa takie jak Luksemburg czy Holandia mają cały zestaw instrumentów, abyśmy nie otrzymywali wpływów dochodowych do budżetu. To nieoficjalne pozbawianie innych państw środków w sposób legalny - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista prof. Witold Modzelewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet unijny Witold Modzelewski Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel

PODATKI 50 proc. koszty uzyskania przychodu dla twórców. Podatkowy przywilej przywrócony przez Andrzeja Dudę

Pewne rodzaje działalności gospodarczej pozwalają na rozliczenie kosztów na poziomie 50 proc., a w niektórych przypadkach nawet więcej. Z preferencyjnej stawki korzystają przede wszystkim artyści i osoby przekazujące prawa autorskie. Dzięki zmianom w ustawie pojęcie "działalności artystycznej" traktowane jest bardzo szeroko. Ten podatkowy przywilej przywrócił środowiskom twórczym prezydent Andrzej Duda.   
Zobacz więcej na temat:  pit fiskus ulga podatkowa Andrzej Duda GOSPODARKA obniżka podatków i opłat 2015-2020

PIT za 2019 rok. Niedopłatę musisz zapłacić do 30 kwietnia

Od tego roku niedopłatę podatków z tytułu CIT, PIT, VAT za 2019 rok, musimy przelać na własny mikrorachunek. Od 15 lutego jest to możliwe za pośrednictwem systemu Twój e-PIT. Za jego pomocą zapłacimy niedopłatę lub sprawdzimy swoje zeznanie podatkowe za 2019 rok, przygotowane automatycznie przez fiskusa. Gdy wyjdzie z niego niedopłata za ubiegły rok, wtedy musimy ją opłacić najpóźniej do 30 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  podatki podatek VAT Ministerstwo Finansów pit cit

Eksperci: Pracownicy nie muszą obawiać się bezrobocia, a w kieszeniach będą mieć coraz więcej, choć wartość nabywcza ich pensji, będzie spadać

W grudniu bezrobocie wzrosło do 5,2 proc. To nadal dobry wynik, a grudniowy wzrost to normalne zjawisko. Zimą wygaszane są prawe w rolnictwie, budownictwie, turystyce. Nie widać zatem niebezpieczeństwa, choć na pewno będzie malało zapotrzebowanie na pracowników o niższych kwalifikacjach, a rosło tych najlepiej wykwalifikowanych – mówił gość audycji "Rządy Pieniądza" dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.  
Zobacz więcej na temat:  bezrobocie pracodawcy pracownicy podatek VAT Anna Grabowska

"Rządy Pieniądza". Po uszczelnieniu VAT pora na CIT

System powiązań międzynarodowych wielkich firm, możliwość optymalizacji podatkowej, a do tego raje podatkowe, z którymi Unia Europejska sobie nie radzi, powodują, że CIT staje się dla budżetów państw znikającym punktem - mówiła w "Rządach Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował niedawno w Brukseli, podjęcie działań zmierzających do ograniczenia tego procederu i uszczelnienia VAT na poziomie europejskim.
Zobacz więcej na temat:  podatek VAT podatek liniowy emerytura składka zus Anna Grabowska

Krzysztof Mróz: zerowy PIT dla młodych to lepszy start

Rząd przyjął projekt ustawy zakładający zerowy PIT dla osób do 26. roku życia. - To bardzo pomoże młodym ludziom wejść na rynek pracy - powiedział w "Debacie Jedynki" senator Krzysztof Mróz (PiS). W audycji wzieli też udział Grzegorz Długi (Kukiz'15), Magdalena Kochan (PO) i dr Marek Rymsza, ekspert Narodowej Rady Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pit Rząd RP debata w jedynce Antoni Trzmiel podatki Grzegorz Długi Magdalena Kochan Narodowa Rada Rozwoju