Polskie Radio
Section05

Polecamy

"Przestępca, który stał się człowiekiem". Słuchowisko Sebastiana Reńcy w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Sergiusz Piasecki był jednym z ważniejszych literatów w przedwojennej Polsce i na emigracji. Jako pisarz narodził się za więziennymi murami, po tym, jak w 1926 r. został skazany za napad z bronią w ręku na 15 lat więzienia. Do jego uwolnienia przyczynił się Melchior Wańkowicz, który w "Wiadomościach Literackich” opisał jego historię. Dzięki zaangażowaniu Wańkowicza i innych dziennikarzy czy pisarzy, prezydent Ignacy Mościcki ułaskawił Piaseckiego.  
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Andrzej Mastalerz TEATR słuchowisko Dobrosława Bałazy Mirosław Wieprzewski Leon Charewicz Damian Kulec Przemysław Wyszyński

"Mosiężny motylek". Słuchowisko Williama Goldinga w adaptacji i reżyserii Jana Buchwalda

To ironiczna przypowieść o władzy, dziejąca się w dość umownie przedstawionym  Cesarstwie Rzymskim. Opowiada w zabawny miejscami sposób o naturze ludzkiej obawiającej się zmian i o nieubłaganym postępie – nie tylko technicznym.  Zaciekawieni powinni być też liczni dziś  miłośnicy opowieści. W opowieściach tych bowiem mieszają się czasy, ludzie, sytuacje, wynalazki. Najtrwalszym elementem życia pozostaje miłość.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Stanisław Brudny Lidia Sadowa TEATR słuchowisko Grzegorz Małecki Jan Buchwald Sławomir Pacek Mirosław Zbrojewicz

"Napoleonka". Słuchowisko Jerzego Szczudlika w reżyserii Krzysztofa Szustera

Życie bywa słodkie, ale i niesłychanie kruche… jak napoleonka, którą zamawiają w kawiarni bohaterowie sztuki Jerzego Szczudlika. To właśnie tam spotyka się dwoje starszych ludzi, uwikłanych w skomplikowane relacje, dających dowody nie tylko miłości, poświęcenia, lojalności, ale też egoizmu, nieliczenia się z uczuciami drugiej strony.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Anna Seniuk Krzysztof Wakuliński Marian Opania TEATR słuchowisko

"Dalekie wybrzeża ciszy". Słuchowisko według tekstów Karola Wojtyły w reżyserii Janusza Kukuły 

Chcąc poznać osobowość Jana Pawła II, trzeba czytać jego wiersze. Zawarte w nich jest głębokie przesłanie, nie tylko w sensie wiary, ale również spojrzenia na świat. To całościowa wizja świata człowieka, który choć czuje się osamotniony, to jednak szuka wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Jan Paweł II TEATR słuchowisko Janusz Kukuła Piotr Moss Michał Lorenc