Polskie Radio
Section05

polecane24

"Był niesamowicie zakręcony na punkcie sztuki filmowej"

Uważany za jednego z największych artystów w historii sztuki filmowej. Jego filmy zdobywały nagrody m.in. na festiwalach w Cannes i Wenecji. Andriej Tarkowski już za życia uchodził za twórcę legendarnego. Na jego drodze stanęła choroba. Ostatniego dużego wywiadu udzielił Jerzemu Illgowi, który w audycji „Między kropkami” przedstawił okoliczności jego powstania.
Zobacz więcej na temat:  Andriej Tarkowski FILM KSIĄŻKA KULTURA literatura

Sejm pracuje nad projektem ws. Wojsk Obrony Terytorialnej

Sejm skierował do prac w komisji rządowy projekt ustawy, który zakłada powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych. Opozycja jednak zgłasza wątpliwości wobec inicjatywy. W Cafe Armii o nowej formacji mówili Mariusz Cielma z portalu „dziennikzbrojny.pl” i Marek Świerczyński z „Polityki Insight”.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Mariusz Cielma Ministerstwo Obrony Narodowej Wojska Obrony Terytorialnej wojsko

Świat w Powiększeniu: Wątpliwości wokół Brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May rozmawiała telefonicznie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem na temat Brexitu. Zapowiedziała, że nie będzie zmian w kalendarzu wychodzenia Londynu z Unii Europejskiej. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował dr Przemysław Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Jean Claude-Juncker Theresa May Unia Europejska Wielka Brytania

"Resortowe Dzieci. Politycy". Dorota Kania: będą kolejne tomy

- Nie wyobrażaliśmy sobie wraz z pozostałymi współautorami książek, Jerzym Targalskim i Maciejem Maroszem, że nie zajmiemy się klasą polityczną - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Kania. W piątek odbyła się premiera kolejnego tomu z serii "Resortowe dzieci".
Zobacz więcej na temat:  Adam Rotfeld Aleksander Kwaśniewski Andrzej Olechowski Bronisław Komorowski książki KULTURA Lech Wałęsa polityka Ryszard Schnepf Włodzimierz Cimoszewicz Wojciech Jaruzelski Jerzy Targalski

"Za życiem" to dopiero pierwszy krok. Co dalej?

Sejm przyjął projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem". Zakłada on m.in. jednorazowe wsparcie w wysokości 4 tys. zł dla matek rodzących dzieci niepełnosprawne lub ze zdiagnozowanymi ciężkimi, nieuleczalnymi chorobami. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki zapowiada, że to dopiero pierwszy krok na drodze do stworzenia systemu kompleksowej opieki. O tym jak powinna ona wyglądać mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Małecka-Rzodkiewicz – dyrektor Ośrodka Rehabilitacji AMICUS.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność Polskie Radio 24 rodzice rodzina

Nowy pomysł na podatek handlowy

Włączenie podatku handlowego o stawce 1,2 proc. w roczne rozliczenie PIT lub CIT. Takie rozwiązanie na podatek od handlu detalicznego zostało przedstawione na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. O tej propozycji rozmawiali w Pulsie Gospodarki Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński, BiznesAlert.pl), Marta Petka-Zagajewska (Raiffeisen Polbank).
Zobacz więcej na temat:  finanse GOSPODARKA handel podatki Polskie Radio 24 pit cit Arkadiusz Pączka

Ofensywa legislacyjna Prawa i Sprawiedliwości

Sejm podczas piątkowego posiedzenia zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o podatku VAT, projektem ustawy "Za życiem", projektem ustawy o powołaniu Wojsk Obrony Terytorialnej i kolejnymi projektami ustaw dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego. O ofensywie legislacyjnej PiS mówili w Debacie Poranka Agata Szczęśniak i dr Andrzej Anusz.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Anusz Prawo i Sprawiedliwość Program Za Życiem rząd Beaty Szydło Sejm Trybunał Konstytucyjny ustawa Wojska Obrony Terytorialnej

"Hillary Clinton i Donald Trump idą łeb w łeb"

– Trump otrzymuje w prezencie niespodziankę, której nie chciałby żaden sztab wyborczy na świecie. W gazecie "Krzyżowiec" wprost kojarzonej z Ku Klux Klanem, stwierdzono, że Donald Trump jest prezydentem, którego oni wspierają oraz że broni on wielkiej Ameryki utożsamianej z białą rasą i dlatego wielkiej – mówił w audycji Ameryka Na Rozdrożu Michał Żakowski, specjalny wysłannik Polskiego Radia do Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  anteny wybory w USA Donald Trump Hillary Clinton Michał Żakowski Michał Żakowski w USA USA wybory prezydenckie w USA

Czy Turcja zmierza ku dyktaturze?

Represje po nieudanym zamachu stanu dotknęły w Turcji dziesiątki tysięcy osób. 36 tysięcy osób przebywa w aresztach, wobec ponad 80 tysięcy toczą się śledztwa, zamknięto też kolejną, 160. redakcję. O tym, dokąd to zaprowadzi i czy Zachód może coś zrobić w obliczu np. kryzysu migracyjnego, mówił w programie Świat w Powiększeniu Yasin Ozbek z Instytut Dialogu Dunaj, który inspiruje się ideami Fetullaha Gulena.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Recep Tayyip Erdogan Turcja zamach stanu w Turcji Paweł Reszka

Kataryna odpiera zarzuty: nie ma afery

Katarzyna Sadło z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, znana też jako blogerka polityczna Kataryna, stała się jedną z bohaterek głównego wydania telewizyjnych "Wiadomości". Zarzucono jej, że m.in. fundacja z którą jest związana, współpracowała z władzą Platformy Obywatelskiej i z warszawskim ratuszem.
Zobacz więcej na temat:  internet Jerzy Stępień Kulisy Spraw ngo Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość SLD Trybunał Konstytucyjny POLSKA

Rok sporu o Trybunał Konstytucyjny. Bilans

Posłowie procedują w Sejmie dwie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jedna z nich zawiera przepisy dotyczące wyboru następcy prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Jeśli weszłaby w życie, Andrzej Rzepliński nie miałby wpływu na wybór swojego następcy. O tym, jaki jest bilans po niemal rocznym sporze wokół TK, rozmawiali w Debacie Dnia Agnieszka Burzyńska (Fakt) i Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Rzepliński Polskie Radio 24 Trybunał Konstytucyjny Adrian Stankowski

Nieznane raporty Kiszczaka. Co jeszcze kryją wojskowe archiwa?

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego prof. Sławomir Cenckiewicz ujawnił, że w archiwach wojskowych odnaleziono nieznane historykom raporty gen. Czesława Kiszczaka z czasów, gdy pod koniec lat 40., jako oficer stalinowskiej Informacji Wojskowej w Londynie, infiltrował żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przypuszcza się, że w archiwach znajdują się także nowe informacje na temat infiltrowania przez Sowietów najwyższych stanowisk w Wojsku Polskim. Mówił tym w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Michalski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  IPN POLSKA Polskie Radio 24 PRL Czesław Kiszczak Sławomir Cenckiewicz

Facebook blokuje profile narodowców. Czy ma prawo?

W Polsce nie ma zgody na cenzurę; będziemy analizować pod kątem prawnym, co możemy zrobić ws. blokowania na Facebooku profili związanych z ruchami narodowymi – zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. W jaki sposób wielkie korporacje mogą wpływać na ograniczanie dostępności niektórych treści w Internecie? O działaniach Facebooka mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Arak, analityk Internetu, Polityka Insight.
Zobacz więcej na temat:  Facebook internet Marsz Niepodległości Młodzież Wszechpolska POLSKA Polskie Radio 24 Ruch Narodowy