Polskie Radio
Section05

polecane24

Sukcesy CBA i ABW w 2017 roku. "Nowy impet"

Rok 2017 to okres wielu skutecznych działań CBA, które z determinacją walczy z korupcją w Polsce oraz zabezpiecza Skarb Państwa przed nadużyciami osób pełniących funkcje publiczne. Także ABW swoimi działaniami objęła przestępstwa ekonomiczne dotyczące ogromnej, wielomiliardowej skali. O pracy służb w mijającym roku mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 CBA ABW służby specjalne Stanisław Żaryn przestępczość

"Łatanie dziur kadrowych młodymi lekarzami jest powszechne"

Młodzi lekarze wypowiadają klauzulę opt-out i rezygnują z pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Taką decyzję podjęli po październikowym strajku głodowym. Według Ministerstwa Zdrowia klauzulę wypowiedziało dotychczas około 3,5 tysiąca lekarzy. Placówki pracują w trybie awaryjnym, a niektóre wstrzymują przyjęcia. O sytuacji w służbie zdrowia mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Solidarność

Czy północna Korea zagrozi igrzyskom w Pjongczangu?

9 lutego w położonym 80 km na południe od granicy Korei Południowej i Północnej Pjongczangu rozpoczną się zimowe Igrzyska Olimpijskie. Zawodów sportowych rozgrywanych w tak niewielkiej odległości od epicentrum światowego napięcia, nie było dawno. O tym, czy będą one „okazją” dla Korei Północnej, by zademonstrować swoją siłę, mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Azji Rafał Tomański.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 igrzyska olimpijskie Korea Południowa Korea Północna Pjongjang Kim Dzong Un

Podsumowanie 2017 w gospodarce. "Był to rok sukcesu"

- Rok 2017 był dla polskiej gospodarki udany. Wskaźniki makroekonomiczne mówią same za siebie. Wciąż jednak utrzymuje się niski poziom inwestycji w przedsiębiorstwach – powiedziała w audycji Rządy Pieniądza Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej. O najważniejszych wydarzeniach gospodarczych 2017 roku mówili także ekonomista Sławomir Horbaczewski i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska wzrost gospodarczy inwestycje bezrobocie

„Może nastąpić zmiękczenie polityki rządu ws. uchodźców"

- Może nastąpić pewne zmiękczenie polityki rządu ws. uchodźców. Patrząc na to, jakie mamy problemy na forum unijnym - czyli uruchomienie art. 7 i ogólnie zły PR na forum europejskim - być może zmiękczenie polityki wobec imigrantów będzie sygnałem pokazującym Unii Europejskiej, że możemy porozmawiać – powiedział w audycji 24 Pytania Wojciech Bakun z Kukiz’15. Odniósł się w ten sposób do słów Kornela Morawieckiego dotyczących przyjmowania przez Polskę uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kukiz'15 imigranci w Europie rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki uchodźcy Unia Europejska

"Spór wokół sądownictwa wymaga wspólnej odpowiedzialności"

- Premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał ws. artykułu 7 ze wszystkimi. Premier spotka się z premierem Węgier Wiktorem Orbanem 3 stycznia, natomiast z przewodniczącym KE Jean-Claude Junckerem spotka się 9 stycznia. Ten spór wokół reformy sądownictwa Polsce jest sporem wspólnym Warszawy i Brukseli, wymaga wspólnej odpowiedzialności – mówiła w audycji Północ-Południe rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Viktor Orban Rada Europy sankcje Unii Europejskiej Marek Suski rekonstrukcja rządu Amber Gold Małgorzata Wassermann

"Koncentracja medialna blokuje rozwój mniejszym nadawcom"

„Po 25 latach obowiązywania obecnej ustawy medialnej możemy powiedzieć, że została stworzona w zupełnie innej epoce, nieadekwatnej do dzisiejszej rzeczywistości; jest to moment zmian i o tych zmianach będziemy mówić” - powiedział na konferencji z okazji 25-lecia istnienia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. O perspektywach rozwoju mediów i nowej ustawie medialnej mówił w Polskim Radiu 24 Witold Kołodziejski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KRRiT media publiczne Rada Mediów Narodowych ustawa medialna

Prokuratura wznawia śledztwo ws. afery hazardowej

Wraca sprawa afery hazardowej – Prokuratura Krajowa wznawia śledztwo w tej głośne aferze z czasów rządów Donalda Tuska. Prokurator, który prowadził wcześniejsze śledztwo chciał postawić zarzuty ówczesnemu wiceministrowi finansów Jackowi Kapicy, lecz został odsunięty od śledztwa, a sprawę umorzono. O aferze hazardowej mówili w audycji Rozmowa PR24 Elżbieta Stępień (Nowoczesna) i Wojciech Skurkiewicz (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 afera hazardowa Donald Tusk bogdan święczkowski Prokuratura Krajowa

Rekonstrukcja rządu. Punkty sporne

Mateusz Morawiecki poinformował, że do ostatecznej i pełnej rekonstrukcji rządu dojdzie na początku 2018 roku. "Po święcie Trzech Króli, w krótkim terminie, będziemy mogli poznać już wszystkie możliwe zmiany. Ta rzeczywistość za chwilę się rozjaśni” – powiedział na konferencji prasowej. O możliwych zmianach w rządzie mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu

Czy stać nas na produkcję nowoczesnych leków?

"Za sprawą premiera Mateusza Morawieckiego w budżecie na bieżący rok znalazło się jeszcze 0,5 mld zł na badania biotechnologiczne" – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który ogłosił jednocześnie utworzenie programu finansowania badań nad polskimi lekami przeciwko chorobom serca i nowotworom. Premier Morawiecki wyjaśnił, że obecnie w Polsce kupowanych jest ponad 70 proc. zagranicznych leków. "Chcemy, by te leki były tańsze i by były to leki polskie" – zapowiedział. O pomyśle rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), Aleksander Łaszek (FOR) i Kamil Maliszewski (mBank).
Zobacz więcej na temat:  nowotwory choroba serce Jarosław Gowin Mateusz Morawiecki gospodarka polska

Największe sukcesy i porażki rządów PiS w 2017 roku

- Sukcesem, który bez wątpienia należy przypisać rządowi PiS, jest uszczelnienie wpływów z podatku VAT. Można to było zrobić od dawna – powiedziała w Debacie Poranka Edyta Hołdyńska z Sieci Prawdy. – Porażką jest polityka międzynarodowa. Zraziliśmy do siebie większość najważniejszych partnerów europejskich – zaznaczył z kolei Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość vat Mateusz Morawiecki Beata Szydło Jarosław Kaczyński

"Rolnicy zostali oczarowani w kampanii wyborczej"

- Rolnicy zostali w bardzo perfidny sposób oczarowani w poprzedniej kampanii wyborczej, ale dziś się budzą - choćby w kwestii emerytury rolniczej, bo okazuje się, że jej zasady się zmieniły – powiedział w audycji 24 Pytania Jakub Stefaniak. Rzecznik PSL odniósł się także m.in. do rządów poprzedniej koalicji PO-PSL i wprowadzenia kadencyjności prezydentów miast, wójtów i burmistrzów proponowanej przez PiS.
Zobacz więcej na temat:  PSL Prawo i Sprawiedliwość sondaż sondaże

Kulisy aresztowania i inwigilacji kardynała Wyszyńskiego

- Celem komunistów w okresie stalinowskim było nie tylko osłabienie, wyrzucenie kościoła na margines życia publicznego, ale jego rozbicie i fizyczne unicestwienie. Prymas kardynał Stefan Wyszyński jawił się jako przeszkoda – powiedziała w audycji Kulisy Spraw historyczka i dziennikarka dr Ewa Czaczkowska. Odniosła się także do inwigilacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, jego aresztowania i procesu beatyfikacji.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Kościół katolicki PRL komunizm

Na czym polegał fenomen Powstania Wielkopolskiego?

W Poznaniu zakończyły się główne uroczystości 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W uroczystościach przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich wzięło udział kilkuset mieszkańców miasta i regionu, przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści i samorządowcy. Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Olaf Bergmann, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Poznań powstanie wielkopolskie wielkopolskie odzyskanie niepodległości