Polskie Radio
Section05

POLSKA

Tauron i Rafako uzgodniły założenia ugody ws. bloku w Jaworznie. "Opracowujemy docelowe rozwiązania"

Spółki Tauron i Rafako uzgodniły w poniedziałek przed Prokuratorią Generalną założenia warunków przyszłej ugody w sporze dotyczącym bloku energetycznego w Jaworznie. W dniu wejścia tego porozumienia w życie, strony zrzekną się wzajemnie wszelkich roszczeń ponad te objęte ugodą - wynika z informacji firm.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron Tauron Polska Energia bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna energetyka

Dlaczego zginął ks. Blachnicki? Prof. Żaryn: chciał oddziaływać na młodzież Europy Środkowo-Wschodniej

- Ksiądz Franciszek Blachnicki być może dlatego został zamordowany, że jego dzieła zaczęły obejmować nie tylko młodzież polską, ale wszystko wskazuje na to, że widział także możliwość oddziaływania - idąc śladem papieża Jana Pawła II - na teren Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Franciszek Blachnicki IPN morderstwo księdza Blachnickiego społeczeństwo

Krzysztof Śmiszek o słowach Donalda Tuska ws. jednej listy opozycji: takie połajanie nie służy sprawie

- Jeśli mamy rozmawiać, a Lewica chce rozmawiać i jest tą formacją na opozycji, która jest otwarta na jedną listę, to takie połajanie nie służy sprawie i mówię to z troską o całą opozycję, nie tylko o swoją formację - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Śmiszek (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  opozycja wybory polityka Nowa Lewica platforma Donald Tusk Krzysztof Śmiszek Trójka

PR24 Reparacje wojenne dla Polski. Mularczyk: planujemy w Niemczech dużą akcję informacyjną

- Jesteśmy przed dużą akcją informacyjną w Niemczech. Ona nastąpi wiosną. Roześlemy wiele tysięcy egzemplarzy raportu na temat strat wojennych po uczelniach - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Gość audycji komentował działania Polski w sprawie odszkodowań od Niemiec w związku z nazistowską agresją w 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Mularczyk Adrian Klarenbach Niemcy dyplomacja reparacje wojenne polityka Polityka zagraniczna Polski

Jan Paweł II głosił za żelazną kurtyną słowo wolności. Wspierał solidarność przez małe i duże "s"

Jan Paweł II spajał naród i wyznaczał mu drogę w szarej komunistycznej rzeczywistości. Wspierał jego dążenia do wolności, przyczyniając się m.in. do wybuchu karnawału Solidarności. Choć zabiegał również o solidarność przez małe "s". Teraz trwają usilne starania, aby strącić go z cokołu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II komunizm PRL Kościół Kościół katolicki społeczeństwo

TYLKO U NAS Ropa najtańsza od grudnia 2021 r. Czy przełoży się to na spadek cen paliw na stacjach? Ekspert wyjaśnia

Notowania ropy naftowej na giełdach obniżyły się do poziomu z grudnia 2021 roku. Czy przełoży się to na spadek cen paliw na stacjach? - Obserwujemy to już od jakiegoś czasu, zwłaszcza w przypadku oleju napędowego. Jeśli chodzi o benzynę, to byłbym ostrożny ze spadkowymi sugestiami - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jakub Bogucki, analityk portalu e-petrol.pl.
Zobacz więcej na temat:  benzyna diesel paliwa ceny paliw ropa naftowa TYLKO U NAS społeczeństwo GOSPODARKA

Władysław Teofil Bartoszewski: PSL jest niedoszacowany w sondażach. Od 1990 roku zawsze byliśmy w Sejmie

Szymon Hołownia - z tego, co słyszę - wystosował do PO zaproszenie do tego, żeby rozmawiać na tematy programowe, czyli z czym my idziemy do wyborów.  My już z nimi rozmawialiśmy, Lewica też jest gotowa rozmawiać o programie. Ale dziwnym trafem, jeśli chodzi o Koalicję Obywatelską, to oni mówią: "program to się zrobi, jak wygramy wybory". No ja nie wiem, czy to jest właściwa oferta dla wyborców - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL-u Władysław Teofil Bartoszewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władysław Teofil Bartoszewski Adrian Klarenbach wybory polityka

Premier Morawiecki: historia ks. Blachnickiego to dzieje Polski XX wieku w soczewce

Premier Mateusz Morawiecki mówił w Carlsbergu w Niemczech, że "historia ks. Franciszka Blachnickiego, to dzieje Polski XX wieku w soczewce". Duchowny walczył w kampanii wrześniowej, był więziony w obozie w Oświęcimiu i innych niemieckich obozach, a po wojnie prześladowała go komunistyczna bezpieka.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki PRL społeczeństwo historia Polski Franciszek Blachnicki

Dolnośląskie: Policja zlikwidowała dziuplę samochodową z częściami o wartości 1,6 mln zł

Części pochodzące z kradzionych aut, o wartości ponad 1,6 mln zł, znalazła policja w dziupli samochodowej w powiecie lubińskim. W sprawie, którą prowadzono we współpracy z niemiecką policją, zatrzymano dwóch mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody kradzież kradzież samochodu ubezpieczenie samochodu ubezpieczenia policja policja polska Polskie Radio społeczeństwo

Ratusz trzyma Karpińskiego na stanowiskach mimo ciążących na nim zarzutów. "Czekamy na jego ruch"

Włodzimierz Karpiński, sekretarz m.st. Warszawy, mimo aresztowania pod zarzutem korupcji, wciąż zasiada w radach nadzorczych dwóch spółek, które powiązane są ze stolicą. Władze Warszawy wciąż nie podjęły kroków względem polityka, a jedynie "czekają na jego rezygnację ze stanowiska" - wynika z informacji przekazanych przez Monikę Beuth, rzecznik ratusza. 
Zobacz więcej na temat:  regiony Warszawa Włodzimierz Karpiński