Polskie Radio
Section05

powstanie listopadowe

Jan Zygmunt Skrzynecki. Wódz, który nie chciał zwyciężać

"Na nieszczęście ojczyzny dostało mu się powołanie, któremu ani w cząstce nie był w stanie podołać" - pisał o nim Ignacy Prądzyński. Jan Zygmunt Skrzynecki, naczelny wódz powstania listopadowego, a także generał belgijskiej armii i człowiek, który (być może) uratował życie Napoleona, zdaniem wielu, swoją nieudolnością zaprzepaścił potencjał polskiej armii w 1831 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Napoleon Bonaparte wojsko

Polskie Radio 24 Stracona szansa powstania listopadowego. "Historia zatrważająca"

- Powstańcy bez mała błagali gen. Chłopickiego, by zgodził się przyjąć dyktaturę nad powstaniem, a ten po pięciu dniach deliberacji i uporczywego namawiania, łaskawie tę dyktaturę przyjął, a przez kolejne półtora miesiąca nie zrobił nic, poza wysłaniem do cara Mikołaja delegatów z propozycjami ugodowymi, kapitulanckimi - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Mielcarski, publicysta, miłośnik historii i członek Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zobacz także

120 lat "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. Wystawa w Łazienkach

 - Marzeniem Wyspiańskiego było wystawienie "Nocy listopadowej" wraz z muzyką. Widać w tym inspirację operami Wagnera, ale dramat wystawiono pierwszy raz rok po jego śmierci, ale bez muzyki - mówiły w Polskim Radiu 24: Marianna Otmianowska - dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, Joanna Szumańska - kuratorka wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich", w audycji "Między sztukami".  
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Katarzyna Sanocka Łazienki Królewskie Warszawa Stanisław Wyspiański

Noc listopadowa - zryw, który wpisał się w polską kulturę

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku w Warszawie wybuchło - skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy - powstanie listopadowe. Jak obraz Nocy Listopadowej utrwalany został w naszej kulturze przez literatów, ludzi teatru i muzyków? Jakie znaczenie w historii miał ten zryw i całe powstanie? O tym rozmawialiśmy w audycji "Dwójka na miejscu".
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Katarzyna Hagmajer-Kwiatek historia Polski Dwójka Iwona Rusek Andrzej Chwalba Juliusz Słowacki Adam Mickiewicz Stanisław Wyspiański Fryderyk Chopin Zobacz także

Noc listopadowa. Romantyczna gorączka pchnęła konspiratorów do walki

– Powstanie wybuchło w duchowej atmosferze przygotowanej przez Mickiewicza. Spiskowanie weszło Polakom w krew, mówiły o tym romantyczne wiersze o beznadziejnej sytuacji pod niewolą zaborców – mówił prof. Andrzej Fabianowski w audycji Polskiego Radia z 2010 roku. – Powstanie wzniecono, żeby móc się bić w otwartym polu. Konspirator stał się powstańcem, przestał się ukrywać i mógł być po prostu sobą.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Piotr Wysocki Warszawa

Spektakl pełen wzlotów i upadków. Historia Teatru Wielkiego w Warszawie

19 listopada to ważna data w dziejach polskiego teatru. Tego dnia w 1765 roku rozpoczął działalność Teatr Narodowy, dokładnie dwieście lat później na deski odbudowanego po wojnie Teatru Wielkiego weszli pierwsi aktorzy, a w 1996 roku zainaugurowano pierwszy od lat sezon na odrestaurowanej po pożarze scenie teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Stanisław Moniuszko Kazimierz Dejmek