Polskie Radio
Section05
pr24

Globalne ocieplenie a energia odnawialna

W Paryżu, na konferencji klimatycznej w grudniu 2015 roku 195 krajów przyjęło światowe porozumienie klimatyczne. Określono w nim plan działania, który ma uchronić świat przed skutkami daleko posuniętych zmian klimatu. O globalnym ociepleniu i wykorzystaniu energii odnawialnej rozmawiali w audycji Konfrontacje Idei dr Andrzej Kassenberg (były prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju) i Grzegorz Wiśniewski (Instytut Energii Odnawialnej).
Zobacz więcej na temat:  globalne ocieplenie ekologia Ryszard Bugaj energetyka

Geneza NSZZ "Solidarność". Zaczęło się w Stoczni Gdańskiej

– Jeśli szuka się genezy Solidarności to należy przypomnieć Grudzień' 70 i pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Natomiast Solidarność rodziła się w sierpniu 1980 roku podczas strajków w Stoczni Gdańskiej – mówił w pierwszej odsłonie cyklu audycji "Pamiętaj – to Solidarność" Grzegorz Majchrzak, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Polskie Radio 24 Instytut Pamięci Narodowej Anna Walentynowicz Stocznia Gdańska Lech Wałęsa Grzegorz Majchrzak

Zamach w Paryżu, szczyt UE na Malcie, cyberatak na KNF

Zamach na terenie Luwru w Paryżu, szczyt Unii Europejskiej na Malcie, cyberatak na system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowego – to główne tematy, które w Podsumowaniu Dnia komentowali Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego dziennika "Rzeczpospolita", Joanna Świątkowska, ekspertka Instytutu Kościuszki i Michał Krupiński, prezes PZU.
Zobacz więcej na temat:  Francja Luwr terroryzm Malta cyberprzestępczość Paryż Jerzy Haszczyński Unia Europejska Libia imigranci w Europie KNF

Ukraina w NATO? Prezydent Poroszenko chce referendum

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że zorganizuje referendum w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO. Podkreślił, że w ostatnim czasie poparcie obywateli Ukrainy dla takiego planu wzrosło z 16 do 54 proc. O tym czy nacisk w postaci referendum to realna próba wpłynięcia na politykę szeroko rozumianego Zachodu wobec Ukrainy, czy desperacki gest bez znaczenia starał się odpowiedzieć w Polskim Radiu 24 Wiktor Ross, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina NATO Rosja Jens Stoltenberg Wiktor Juszczenko Petro Poroszenko Wiktor Ross

Donald Trump a Unia Europejska. Koniec polityki USA jaką znamy?

Jaki będzie nowy światowy ład? Jaką pozycję będzie w nim zajmować Unia Europejska, a jaką Stany Zjednoczone? O tym rozmawiali w Debacie Dnia politolodzy, specjaliści od spraw międzynarodowych prof. Jacek Czaputowicz z Uniwersytetu Warszawskiego i Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska USA Rosja Donald Trump Theresa May Robert Bogdański Paweł Kowal Jacek Czaputowicz Brexit Wielka Brytania

Cyberatak na polskie banki. W tle obcy wywiad?

Po ataku hakerów strona internetowa Komisji Nadzoru Finansowego wciąż nie działa. Jak poinformował rzecznik KNF, jej wyłączenie związane jest z "próbą ingerencji z zewnątrz". Eksperci podejrzewają, że może chodzić o służby obcego państwa. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Michał Kurek z firmy EY.
Zobacz więcej na temat:  bankowość elektroniczna banki e-bankowość komisja nadzoru finansowego hakerzy haker cyberprzestępczość KNF

Szczyt UE na Malcie. "Problemem jest efektywność"

Plan, który ma ograniczyć rosnącą migrację na szlaku śródziemnomorskim z Afryki, przyjęli unijni przywódcy na piątkowym nieformalnym szczycie. Priorytetem ma być współpraca z libijską strażą graniczną oraz walka z przemytnikami. W spotkaniu na Malcie bierze udział premier Beata Szydło. W deklaracji unijni przywódcy zgodzili się, że sytuacja w centralnej części Morza Śródziemnego jest na tyle poważna, że wymaga natychmiastowych działań.
Zobacz więcej na temat:  Malta Unia Europejska Polskie Radio 24 Beata Szydło Piotr Wawrzyk Holandia Niemcy Wielka Brytania imigranci w Europie

Wojciech Sumliński: "Pruszków" był zbrojnym ramieniem WSI

"Słowik", "Parasol", "Wańka" - stara gwardia mafii pruszkowskiej ponownie zatrzymana. Gangsterzy są podejrzewani o odbudowywanie swoich wpływów oraz o przestępstwa związane z wyłudzeniami podatku VAT. Ich przeszłość poznaliśmy głównie dzięki zeznaniom innego gangstera – "Masy", który otrzymał status świadka koronnego. O tym jakimi metodami działali przestępcy z "dawnego Pruszkowa" mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Sumliński, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość Pruszków policja WSI

Pensja minimalna w szpitalach. Mamy problem

Samorządy przestrzegają przed sytuacją, w której za kilka miesięcy szpitale mogą stanąć przed wyborem czy mają przeznaczyć pieniądze na leczenie, czy na wynagrodzenia dla pracowników. O problemach z finansowaniem służby zdrowia mówili w audycji Gospodarczy Temat Dnia Marek Kowalski, Polska Izba Gospodarczej Czystości i Grzegorz Kubalski, Związek Powiatów Polskich.
Zobacz więcej na temat:  szpital finansowanie służba zdrowia Anna Grabowska Ministerstwo Zdrowia NFZ wynagrodzenia lekarz

Bezpieczeństwo głównym tematem we Francji

Uzbrojony w nóż mężczyzna próbował zaatakować francuskiego wojskowego w pobliżu Luwru, w centrum Paryża i został postrzelony – poinformowała francuska policja. Francuski premier Bernard Cazeneuve oświadczył, że incydent w Paryżu był "najwyraźniej atakiem o charakterze terrorystycznym". O sytuacji we Francji mówił w audycji Świat w Południe dr Bartłomiej Zdaniuk, politolog Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Francja terroryzm Paryż Francois Fillon Michał Żakowski Luwr