Polskie Radio
Section05

pr24

Jarosław Sellin: w mediach powinien dominować rodzimy kapitał

– W Polsce doszło do niezdrowej sytuacji na gruncie medialnym. W pewnych segmentach dominuje kapitał niemiecki. To wyzwanie na przyszłość. Jesteśmy gotowi do jego podjęcia. Czekamy tylko na odpowiednią decyzję polityczną – powiedział Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W audycji "24 Pytania" rozmowa m.in. na temat sytuacji medialnej w naszym kraju w kontekście obchodów tegorocznego Święta Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Święto Niepodległości Warszawa media polityka

Dr Jerzy Targalski: nie musimy udowadniać, że nie jesteśmy faszystami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i minister koordynator służb specjalnych poinformowali w niedzielę wieczorem, że służby nie odnotowały poważniejszych zakłóceń porządku publicznego podczas państwowych uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. ABW i policja zatrzymały około 100 osób, które mogły zagrażać bezpieczeństwu uroczyści niepodległościowych. O przebiegu Marszu Niepodległości mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Wystawa "Blask Orderów". Klejnoty, których nie można kupić za żadną cenę

Choć wykonano je z cennych kruszców i drogich kamieni, to w rzeczywistości trudno wycenić ich wartość. Najwyższe polskie ordery. To właśnie one doceniają zasługi dla kraju i narodu. Od 9 listopada można je podziwiać w Łazienkach Królewskich na wystawie "Blask Orderów". Na temat tej wyjątkowej ekspozycji mówiła w Polskim Radiu 24 jej kuratorka - Izabella Runowska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wydarzenia kulturalne Polskie Radio 24 Order Orła Białego Order Odrodzenia Polski wystawa muzeum Łazienki Królewskie Święto Niepodległości historia Polski

Buran. Kirgiz wraca na koń

W 1968 roku ukazało się pierwsze wydanie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego "Kirgiz schodzi z konia", pokłosie podróży autora po kaukaskich i środkowoazjatyckich republikach Związku Radzieckiego. Jak Azja Centralna i Kaukaz wyglądają dziś, pięćdziesiąt lat później i prawie trzydzieści po rozpadzie radzieckiego imperium? O tym w rozmowie z gościem Polskiego Radia 24 Wojciechem Góreckim z Ośrodka Studiów Wschodnich, autorem książki "Buran. Kirgiz wraca na koń".
Zobacz więcej na temat:  Azja Centralna Ryszard Kapuściński ZSRR Azja

Sytuacja w polskim hokeju po proteście reprezentantów Polski

"Robimy to dla dobra polskiego hokeja" – tak przewodniczący Stowarzyszenia Zawodników Hokeja na Lodzie Krystian Dziubiński uzasadnił fakt, że grupa czołowych kadrowiczów odmówiła gry w gdańskim turnieju EIHC o Puchar z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Do bojkotu gdańskiego turnieju przyłączyło się 15 powołanych graczy, których trener kadry Tomasz Valtonen widział w kadrze. O bojkot i sytuację w polskim hokeju zapytaliśmy Mirosława Minkinę, wiceprezesa Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. 
Zobacz więcej na temat:  hokej Gdańsk

Historia na Dziś. Jak kształtowały się granice II RP?

- Kształt Polski nie był ustalony. Właściwie żadna granica, na północy, południu, wschodzie czy zachodzie, nie istniała - powiedział w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk w Polskim Radiu 24 mówił m.in. o terytorialnym kształtowaniu się II Rzeczpospolitej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II RP II Rzeczpospolita I wojna światowa 11 listopada Święto Niepodległości

Prof. Waldemar Paruch: nie ma przyzwolenia w Polsce na powrót Donalda Tuska do polityki

Wypowiedź o współczesnych bolszewikach była o bolszewikach, o nikim innym – napisał w poniedziałek na Twitterze Donald Tusk, nawiązując do wystąpienia, w którym powiedział, że skoro Piłsudski i Wałęsa mogli pokonać bolszewików, to jest to możliwe także dziś. - Politycy mają problem z definiowaniem pojęć. Te zwroty negują jakąkolwiek wiedzę o faszyzmie i bolszewizmie - komentował słowa przewodniczącego Rady Europejskiej prof. Waldemar Paruch.
Zobacz więcej na temat:  polityka Donald Tusk niepodległość

Spokojny Marsz Niepodległości. Komentarze

 - Można tylko pochwalić służby za właściwe przeprowadzenie akcji prewencyjnej. Bez pomocy państwa zgromadzenie to mogłoby się przekształcić w rozruchy - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Potocki, dziennikarz "Sieci" i portalu wpolityce.pl. Wydarzenia związane z Marszem Niepodległości skomentowała również prof. Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Marsz Niepodległości Joachim Brudziński Mariusz Kamiński bezpieczeństwo MSWiA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji