Polskie Radio
Section05
PRL

Najważniejsi politycy na Gali 25-lecia „Gazety Polskiej”

Wieczorem w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się gala 25-lecia „Gazety Polskiej”. Z tej okazji specjalną nagrodą zostali uhonorowani Lech i Jarosław Kaczyńscy. Działacz antykomunistycznej opozycji w PRL Andrzej Gwiazda otrzymał nagrodę św. Grzegorza Wielkiego miesięcznika „Nowe Państwo”. Natomiast kluby „Gazety Polskiej” wręczą swoje wyróżnienie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Przemówienia podczas gali wygłosili – prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Lech Kaczyński Gazeta Polska Jerzy Buzek PRL

List do Piotra Jeglińskiego. Padają pytania o związki z ludźmi służb

Sławomir Cenckiewicz, Witold Bagieński, Piotr Woyciechowski, Piotr Nisztor, Wojciech Dudziński, Maciej Marosz i Cezary Gmyz skierowali list otwarty do Piotra Jeglińskiego, dyrektora Wydawnictwa „Edition Spotkania”. Pismo publikujemy w całości zachowując pisownię oryginalną. Piotr Jegliński otrzymał zaproszenie Polskie Radia 24 do wzięcia udział w jednej z naszych audycji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba bezpieczeństwa Piotr Jegliński Piotr Woyciechowski Piotr Nisztor Cezary Gmyz PRL

Jak działał wywiad cywilny w PRL?

Wywiad cywilny stanowił integralną część organów bezpieczeństwa Polski Ludowej i miał ściśle wytyczone pole i działania. Głównym zadaniem jednostek UB i SB działających w kraju było kontrolowanie społeczeństwa. O wywiadzie cywilnym w PRL-u mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN dr Witold Bagieński, autor książki "Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961".
Zobacz więcej na temat:  IPN PRL komunizm służba bezpieczeństwa wywiad

"Zespół Studiów i Analiz MSW był zaczynem IPN-u"

Zespół Studiów i Analiz MSW pracował nad opracowaniem w zasobach resortu MSW danych dotyczących tajnych współpracowników SB. Na czym polegała praca Zespołu? Jaki był stan akt MSW w 1992 roku? Jaka była atmosfera społeczna i polityczna, kiedy przygotowywano pierwszy projekt lustracji? Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Piotr Woyciechowski - w okresie rządów premiera Jana Olszewskiego kierował Zespołem Studiów i Analiz MSW, były szef PWPW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN służba bezpieczeństwa PRL komunizm Piotr Woyciechowski Antoni Macierewicz

W "złotej klatce". Kulisy pobytu Lecha Wałęsy w Arłamowie

– Lech Wałęsa formalnie nie został internowany, został "zaproszony" na rozmowy z rządem. Rozmów nie było, a Wałęsa był pod "opieką" BOR – powiedział w Kulisach Spraw dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 historyk mówił o półrocznym pobycie byłego przywódcy "Solidarności", w czasie stanu wojennego, w ośrodku rządowym w Arłamowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Wałęsa stan wojenny PRL Solidarność Jan Kułaj Arłamów

Spór o pomnik w Rząbcu. Internauci bronią oskarżonych

Internauci podpisują petycję w obronie trzech studentów, wobec których toczy się postępowanie sądowe za oblanie czerwoną farbą komunistycznego pomnika w Rząbcu (woj. świętokrzyskie). Postawiony w latach 50. kamień ma upamiętniać walkę oddziałów Armii Ludowej i Sowietów z Żołnierzami Narodowych Sił Zbrojnych. Nawiązuje też do 10. rocznicy powstania Polskiej Partii Robotniczej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL komunizm Armia Ludowa sądownictwo dekomunizacja świętokrzyskie Narodowe Siły Zbrojne Żołnierze Wyklęci

Dezubekizacja uczelni. "Projekt musi mieć szerszy zakres"

Projekt „dezubekizacyjny” w szkolnictwie wyższym zakłada, że osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa PRL lub z nimi współpracowały, nie będą mogły być rektorami, dziekanami czy kierownikami katedr na uczelniach. W Polskim Radiu 24 komentarz Janusza Olewińskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia  Internowanych i Represjonowanych. O „Konstytucji dla Nauki” mówił też w Polskim Radiu 24 doc. Marek Kisilowski z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe PRL Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego historia PRL służba bezpieczeństwa