Polskie Radio
Section05

Radio Wolna Europa

Maciej Dzierżykraj-Morawski. Korespondent informacyjny Radia Wolna Europa

- Maciej Morawski całe swoje życie spędził na pierwszej linii frontu wojny psychologicznej. Z Radiem Wolna Europa związał się późno, w połowie lat 60., jednak była to współpraca na całe zawodowe życie - mówił Andrzej Mietkowski, wspominając działacza emigracyjnego, który 6 czerwca zmarł w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Morawski Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski wspomnienie odeszli 2021 żelazna kurtyna

Poznański Czerwiec '56 na falach Radia Wolna Europa

- To było wielkie wyzwanie dla radia, nie tylko informacyjne, ale również polityczne. Jan Nowak-Jeziorański miał to wyczucie, nie przekraczał granicy. Z jednej strony w ostrych słowach odnosił się do władzy, ale chciał, aby rozgłośnia informowała, a nie stawała się stroną polityczną tamtych wydarzeń - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Poznań 1956 Dwójka

1977 - śmierć Pyjasa. "Bezpieka nie chciała grać miękko"

- Istnieje interpretacja, że Służba Bezpieczeństwa chciała tą śmiercią dać dowód na to, że nie godzi się na politykę wobec opozycji i ma inny pomysł na rozwiązanie tej kwestii. Tą śmiercią policja polityczna daje władzy sygnał - mówił w audycji "Ślady pamięci" historyk prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas Studencki Komitet Solidarności Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka Komitet Obrony Robotników

Niezwykłe polskie miejsce w Paryżu

- Byliśmy pierwszą we Francji firmą wydającą polskie płyty, były to piosenki sentymentalne, ale również nagrania muzyki ludowej, oberki, kujawiaki, polki. Tego bardzo wówczas poszukiwano - mówił w reportażu Jerzego Kaniewicza Kazimierz Romanowicz. Archiwalny reportaż Radia Wolna Europa przypomnieli w swojej audycji Andrzej Mietkowski i prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka Paryż KULTURA

Janina Jankowska o Stefanie Bratkowskim: ważna postać w historii dziennikarstwa

W niedzielę 18 kwietnia zmarł Stefan Bratkowski. Dziennikarz, publicysta i pisarz, a także prawnik miał 86 lat. Od 1949 roku aktywnie działał na rzecz wolnej Polski i wolnych mediów. – Był liderem pewnej formacji, która przygotowała przejście z dawnego dziennikarstwa PRL-owskiego do współczesnego – powiedziała w audycji "Trójka do południa" Janina Jankowska, dziennikarka, reporterka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio społeczeństwo Stefan Bratkowski Solidarność dziennikarstwo odeszli 2021 Janina Jankowska PRL Gabriela Andrychowicz

Wspomnienie Zdzisława Najdera

- To jest taka biografia charakterystyczna dla wszystkich ważnych wydarzeń w polskim życiu politycznym i intelektualnym, praktycznie od 1956-57 roku. To jest czas, kiedy Zdzisław Najder zaczyna karierę naukową, a z biegiem czasu publiczną i kontynuuje ją nawet po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - mówił o bohaterze audycji "Ślady pamięci" prof. Zdzisławie Najderze, prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zdzisław Najder Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Solidarność Jerzy Giedroyc HISTORIA Dwójka

Zmarł Zdzisław Najder. Prof. Roszkowski: jego wiedza nie została wykorzystana

- Wiedział bardzo dużo o przemianach politycznych na Zachodzie i tym, co działo się w Polsce. Jego wiedza została praktycznie niewykorzystana. Premier Olszewski próbował uczynić z niego swojego najbliższego doradcę, ale jego rząd trwał bardzo krótko - powiedział we wspomnieniu o Zdzisławie Najderze historyk, prof. Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Najder wspomnienie śmierć PRL historie HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Andrzej Mietkowski: miłość do radia pojawiła się niespodziewanie

- W Radiu Wolna Europa czułem się jak w domu, bo słuchałem go od dzieciństwa. Kiedy miałem możliwość pracy w nim, było to dla mnie bardzo nobilitujące, móc przemówić przez mikrofon Wolnej Europy do kraju. Te emocje zostały mi na cały życie - opowiadał w Dwójce dziennikarz i publicysta Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Radia Dwójka radio Andrzej Mietkowski Andrzej Zieliński Jakub Kukla

Kazimierz Wierzyński - jeden z najważniejszych głosów pierwszej redakcji RWE

- Jego losy tak się potoczyły, że od 1941 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. W momencie, gdy Wolna Europa zaczynała funkcjonować i zdecydowano, że dużą część programu stanowić będą audycje o charakterze literackim, wybór musiał paść na niego - mówił o Kazimierzu Wierzyńskim w audycji "Ślady na piasku" prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Wierzyński Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka

Andrzej Mietkowski: Anders był ojcem opatrznościowym i busolą całego uchodźctwa

Władysław Anders przewodził wydarzeniom, które stały się symbolami "spawy polskiej" na emigracji. - On był nie tylko wojskiem, był jakimś trudnym do zdefiniowania zjawiskiem społeczno-politycznym, pozostając jednostką wojskową - mówił Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Anders Jerzy Giedroyc Józef Czapski emigracja Monte Cassino Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Rafał Habielski Andrzej Mietkowski