Polskie Radio
Section05

religia

Trwa oktawa Wielkanocy. Czy w piątek obowiązuje post? Sprawdź, co się zmieniło

Według Kodeksu prawa kanonicznego "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek męki i śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". Dlaczego ten piątek jest wyjątkowy?
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc aktualności katolickie Kościół wiara Kościół katolicki społeczeństwo POLSKA

PR24 Co zostało z nauczania Jana Pawła II? "Przyjęcie milionów uchodźców, to zdany egzamin praktyczny"

Świętujemy Poniedziałek Wielkanocny, a zatem drugi dzień Świąt Wielkanocnych. To okazja do rozmowy o samych świętach, ale też o roli chrześcijan i chrześcijaństwa na świecie. W Polskim Radiu 24 mówili o tym ks. prał. Bogdan Bartołd (proboszcz archikatedry warszawskiej) i ks. prof. Waldemar Cisło (dyrektor polskiego oddziału Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Paweł II uchodźcy Ukraina wojna na Ukrainie Kościół Adrian Klarenbach Bogdan Bartołd ks. Waldemar Cisło

PR24 Dekret o występowaniu duchownych w mediach. "Ksiądz nigdy nie jest do końca osobą prywatną"

Niebawem w życie wejdzie nowy dekret KEP ws. występowania osób duchownych - księży, zakonników, osób konsekrowanych, także niektórych świeckich - w mediach. W Polskim Radiu 24 dokument wyjaśniał ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej. - Jeżeli jestem księdzem, to nigdy już nie będę "osobą prywatną". I nie chodzi o to, że ktoś jest rzecznikiem, ktoś jest proboszczem, a ktoś wikarym. Jesteś księdzem, to ludzie bardzo jasno kojarzą cię z Kościołem - mówił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki aktualności katolickie media media społecznościowe

Uczniowie idący do Emaus

Nie rozpoznają Jezusa w towarzyszu podróży, apostołowie nad jeziorem  nie rozpoznają Go w człowieku proszącym o rybę a Maria Magdalena bierze Go za ogrodnika.  W audycji będziemy mówić o różnych kulturowych i ideologicznych zasłonach, które utrudniają dostrzeganie  Chrystusa w Kościele i w świecie. Gościem audycji będzie m.in. ks. prof. Tomasz Szyszka – misjolog.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość śmierć

PR24 Ks. Kurp: od Wielkiego Piątku Chrystus jest obecny w cierpieniu człowieka

- Liturgia Wielkiego Piątku uświadamia nam, że Chrystus, wczoraj przez umycie nóg, a dzisiaj poprzez mękę na krzyżu, staje się najbliższy człowiekowi, kiedy cierpi, kiedy ponosi porażkę - powiedział w Polskim Radiu 24 pallotyn ks. Grzegorz Kurp. - Właśnie od Wielkiego Piątku Bóg jest obecny w cierpieniu drugiego człowieka - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Triduum Paschalne Kościół katolicki społeczeństwo

Karol Wojtyła. W jaki sposób papież został filozofem?

Karol Wojtyła był człowiekiem wielu talentów i zainteresowań. Znamy go przede wszystkim jako wielkiego przywódcę religijnego, ale także dramaturga, poetę i aktora. Był też filozofem. - Miał dobre przygotowanie literackie, natomiast jeśli chodzi o jego dzieła filozoficzne i teologiczne, to jest to trudny styl i są to teksty bardzo zaawansowane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Grzegorz Hołub, filozof z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Karol Wojtyła filozofia Jan Paweł II wiara Jakub Domoradzki

Kolejna dewastacja pomnika Jana Pawła II. Policja poszukuje sprawców

Policjanci ze Stalowej Woli próbują ustalić, kto zdewastował pomnik Jana Pawła II. Monument został oblany czerwoną farbą. Informację o tym, że ktoś zniszczył pomnik papieża Polaka, policjanci otrzymali w poniedziałek. Zawiadomił ich jeden z mieszkańców miasta, który przyszedł do dyżurnego komendy powiatowej policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiara Kościół Jan Paweł II regiony bronimy Jana Pawła II podkarpackie