Polskie Radio
Section05

religia

Religijność pokolenia Z. Trend się odwraca

Młode pokolenie w Holandii jest bardziej religijne niż poprzednie generacje. Wiarę deklaruje 27 proc. generacji Z i 22 proc. milenialsów - wynika z badania "Bóg w Holandii 1966-2024", publikowanego co dekadę od lat 60. XX wieku. Oznacza to, że młodzi ludzie zwracają się w kierunku kościoła protestanckiego i islamu. - Czują się osamotnieni. Ale też potrzebują przewodnika w podejmowaniu decyzji - mówi Polskiemu Radiu ekspertka Madelon Grant.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia pokolenie z Kościół

Od "sede vacante" po "habemus papam". Konklawe od kulis

Konklawe to jedno z najbardziej fascynujących i tajemniczych wydarzeń nie tylko w Kościele katolickim, ale i w świecie globalnej polityki. To niezwykły proces – od sede vacante, przez extra omnes, tajne głosowania, aż po historyczne habemus papam. Jak działa mechanizm konklawe i dlaczego wybory nowego papieża budzą emocje na całym świecie?
Zobacz więcej na temat:  konklawe papież papież Franciszek Dwójka Elżbieta Szymkowska KULTURA

Zapomniana Golgota Zachodu

29 kwietnia minęła 80. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau, który stał się miejscem kaźni szczególnie duchowieństwa polskiego. W obozie tym przebywało prawie 2 tys. polskich księży, z których ponad połowa została zamordowana. Byli oni zmuszani do wyczerpującej pracy fizycznej, dokonywano na nich eksperymentów pseudomedycznych. W gronie 108 męczenników II wojny światowej Jan Paweł II wyniósł na ołtarze również księży – byłych więźniów Dachau: m. in. bł. bp Michała Kozala oraz bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - patrona harcerzy.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara HISTORIA

Wpływowe i waleczne. Kobiety, które miały wpływ na losy innych – kiedyś i dziś

Biblijna Królowa Estera, średniowieczna władczyni Jadwiga Andegaweńska, Joanna d’Ark bohaterka narodowa Francji, Stanisława Leszczyńska – odważna położna w Auschisitz, Maria Okońska współzałożycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Odnosząc się do historycznych ‘portretów’ kobiet mężnych, na pytanie czy mają one coś wspólnego ze współczesnymi kobietami – odpowiadają kobiety, dla których tamte stanowią inspirację.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara HISTORIA

Marian Zdziechowski. "Filozof rozpaczy", który zapowiadał koniec świata

–  Był znanym wilnianinem, fantastycznym intelektualistą, chodziłem na jego wykłady jak na delicje. A Piłsudski zaproponował go nawet na prezydenta – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji publicysta Stanisław Stomma, wspominając Mariana Zdziechowskiego. Co jeszcze wiemy o tym intrygującym profesorze z Wilna, którego Miłosz nazwał "filozofem rozpaczy"?
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Józef Piłsudski filozofia chrześcijaństwo literatura Czesław Miłosz

Björn Schmelzer: religia to dla mnie swego rodzaju horyzont

- Zawsze fascynowała mnie religia. Byłem wychowany przez matkę w katolickiej wierze. W wieku 9-10 lat zacząłem śpiewać chórze chłopięcym w Antwerpii. Funkcjonowałem więc w tej kulturze, podążałem za tą religią nie mając zbyt dużego wyboru, zresztą jak większość osób. Religia jest swego rodzaju horyzontem, tak ją teraz postrzegam - mówił w Dwójce Björn Schmelzer, założyciel i dyrygent grupy Graindelavoix.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo Misteria Paschalia Michał Dębski Dwójka KULTURA Graindelavoix Björn Schmelzer