Polskie Radio
Section05

religia

Dzieciństwo Jezusa jest wielką zagadką. Co o nim wiemy?

Księgi Nowego Testamentu - poza krótkimi passusami w Ewangelii św. Mateusza i św. Łukasza - milczą na ten temat dzieciństwa Jezusa. Wiemy jedynie, że urodził się w Betlejem, wychowywał w galilejskim Nazaret i że jako 12-letni chłopiec wraz z rodzicami udał się na pielgrzymkę do Jerozolimy na obchody święta Paschy.
Zobacz więcej na temat:  Jezus Chrystus Kościół katolicki Katarzyna Kobylecka Nazaret Jerozolima Zobacz także

Boże Narodzenie - klucze nadziei

Co roku od nowa – te same tradycje świąteczne – religijne i kulturowe. Bez względu na stopień wiary, tak czy inaczej  wchodzimy w ten czas, który otwiera serca - kolędami, stołem wigilijnym, łamanym opłatkiem. Także modlitwą -  choćby tą wyśpiewaną przez Beatę Rybotycka w „Kolędzie dla nieobecnych”  Zbigniewa Preisnera: „Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat, Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole, Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas (…)  A nadzieja znów wstąpi w nas, Uwierzymy kolejny raz, W jeszcze jedno Boże Narodzenie…”
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość Watykan

Rok Święty 2025. Jak przygotować się na Wielki Jubileusz?

Czy przez wydarzenia kulturalne można odkryć Kościół? W jaki sposób kontemplacja i modlitwa mogą wprowadzić nas w dobre przeżycie Roku Jubileuszowego 2025? Przed rozpoczęciem wielkiego czasu miłosierdzia i odkrywania duchowości poszukamy kluczowych elementów, które mogą pomóc lepiej zrozumieć Jubileusz 2025 r. Rozmowy nie tylko o zaproszeniach, które odnaleźć można w papieskim dokumencie „Spes non confundit”, papieskiej bulli na Rok Jubileuszowy.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość Watykan

Mniej religii w szkołach. Nowacka: Kościół nie ma prawa weta

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka oświadczyła, że "rozporządzenie MEN w sprawie organizacji lekcji religii musi wejść w życie". Polityczka zaznaczyła, że "Kościół nie ma prawa weta w kwestii rozporządzeń i funkcjonowania rządu". Zgodnie z proponowaną zmianą liczba lekcji religii ma zostać zmniejszona do jednej godziny tygodniowo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka aktualności katolickie Kościół religia w szkole Episkopat Polski Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka

POLSKIE RADIO 24 Egzorcyzmy w XXI w. "Szukanie kontroli nad własnym życiem"

- W naszej kulturze jest dużo ludzi opętanych ideą zagrożeń duchowych, ludzi, którzy umieszczają źródło swojego gniewu czy pożądania na zewnątrz. W ten sposób mogą tłumaczyć zarówno swoje niepowodzenia, jak i impulsy. Jest spora rzesza osób, które wierzą w takie rzeczy jak opętanie, jak i jego "lżejszą wersję", co nazywają "nękaniem" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Igor Pietkiewicz psycholog i psychoterapeuta (Uniwersytet Ignatianum).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka zdrowie psychiczne Kościół

Maryja z Guadelupe. Aktualność przesłania sprzed 500 lat.

W czasach konfliktów społecznych w Meksyku i na świecie, pośród bezprecedensowych aktów przemocy, okrutnych wojen, nierówności społecznej, krzyku ubogich, który domaga się naszej uwagi, Kościół wzywa do oddania się w ręce Świętej Maryi z Guadalupe. Tej, której rocznicę objawienia Indianinowi św. Janowi Diego będziemy obchodzili 12 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość objawienia fatimskie

Całun Turyński. Niemy świadek Męki i Zmartwychwstania Chrystusa

492 lata temu w Świętej Kaplicy kolegiaty we francuskim Chambéry, gdzie przechowywano Całun Turyński, wybuchł pożar. Relikwia "została uratowana przez czterech mężczyzn, w tym dwóch franciszkanów, którzy rzucili się w ogień, wiadrami wody schłodzili skrzynię i wyciągnęli ją na zewnątrz", pisał Grzegorz Górny w książce "Świadkowie tajemnicy".
Zobacz więcej na temat:  Całun Turyński Jezus Chrystus badania chrześcijaństwo ewangelia

I niedziela adwentu ze św. Barbarą

Postać Barbary na początek drogi adwentowej. Z jednej strony Barbórkowe uroczyste msze święte, kultywowanie tradycji, rodzinne spotkania śląskie, a z drugiej  św. Barbara z Nikomedii, patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Czy oba tematy łączy jakiś wspólny wątek? Czy dziś - kiedy górnictwo odchodzi w niepamięć - ma jeszcze znaczenie etos pracy i trudu górniczej pracy? O adwentowym prostowaniu dróg opowiadać będą ks. Bartosz Pikul – proboszcz bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, a o śląskim aspekcie adwentu, Barbórce i św. Barbarze opowiedzą Ślązaczki - Dorota Szatters  i Beata von Schagen – znawczyni i propagatorka barbórki oraz postaci św. Barbary.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość Barbórka