Polskie Radio
Section05

reportaż

"Karma wraca" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Obcy pomagają obcemu. Wolontariusze z Poznania chcą zbudować 77-letniemu Franciszkowi Iwańskiemu z popowodziowej wioski Radochów koło Lądka-Zdroju nowy dom - "na górce". Tam gdzie powódź nie dotrze, tak jak to się stało we wrześniu tego roku. To "zapłata" za dobro, które przez całe życie okazywał innym. Pan Franciszek to 77-letni inwalida, cieszący się uznaniem w swojej wiosce za bezinteresowną pomoc innym i prawe życie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski powódź

"Poloniści ze starówki" - reportaż Antoniego Rokickiego

Zainteresowanie językiem polskim na Morawach rośnie. – Jedni chodzą na fitness, inni biegają, a ja uczę się języka polskiego… – opowiada Magdalena Franková, studentka Uniwersytetu Palackiego. Na poddaszu zabytkowej ołomunieckiej kamienicy mieści się Katedra Slawistyki. Odwiedził ją Antoni Rokicki, szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego Czesi tak bardzo interesują się Polską.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż w Jedynce Morawy język polski nauczyciel pr poleca

"W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua". Pierwszy odcinek cyklu Martyny Wojtkowskiej

W "Klubie Trójki - Audiodokumencie" niezwykła opowieść o polskich dzieciach z Pahiatua. Anna Dudzińska rozmawiała z Martyną Wojtkowską, autorką audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua". Posłuchaliśmy pierwszego odcinka opowieści o dzieciach, które po czterech latach wojennej tułaczki - od Syberii przez obozy uchodźców w Iranie - trafiły do Nowej Zelandii. 
Zobacz więcej na temat:  Nowa Zelandia

Audycja "Co jest na tej taśmie" i archiwalny reportaż Grażyny Wielowieyskiej "Lekcja śpiewania"

Reportaż "Lekcja śpiewania" opowiada o krakowskim sposobie na obchody świąt narodowych - poprzez wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. Takich lekcji śpiewania było już ponad 80-ąt, z różnych okazji i weszły już do kalendarza krakowskich imprez. Wieść o tym poszła w Polskę i teraz na radosne obchody świąt narodowych przyjeżdżają do Krakowa ludzie z całej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Dorota Boniecka-Górny Grażyna Wielowieyska Kraków Święto Niepodległości śpiew

Na krawędzi świata i życia. Audioserial o polskich dzieciach w Nowej Zelandii

Polskie Radio i Instytut Pileckiego zapraszają na premierę audioserialu Martyny Wojtkowskiej "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua", który upamiętnia 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii. To poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie na końcu świata, po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR.
Zobacz więcej na temat: 

Reportaż "Nadzieją był On" - ostatnie dni ks. Popiełuszki

Reportaż to zapis wspomnień i emocji związanych z ostatnim okresem życia księdza Jerzego Popiełuszki. Przedstawia mało znane fakty dotyczące wcześniejszych prób zamachów, zastraszania księdza Jerzego, okoliczności jego porwania i śmierci. Relacje świadków oraz emocje związane z podaniem informacji o jego zaginięciu, odnalezieniu ciała i pogrzebie, który zgromadził blisko milion Polaków, do dziś niesamowicie poruszają.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Jerzy Popiełuszko Dorota Boniecka-Górny Hanna Dołęgowska

Docenić każdą chwilę. Reportaż "Trzeba walczyć" Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

"Klub Trojki" tym razem w listopadowym, refleksyjnym nastroju. Zaprosiliśmy do wysłuchania archiwalnego reportażu Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej o walce z nieuleczalną chorobą. "Trzeba walczyć" to opowieść, której słucha się ze ściśniętym gardłem. To historia chorej na raka "Chustki", Joanny Sałygi. W czasie choroby, z myślą o swoim synku, prowadziła blog, opisując własne doświadczenia i przeżycia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka onkologia choroba Hanna Bogoryja Zakrzewska Anna Dudzińska