Polskie Radio
Section05

rolnictwo

Wojna o ziemniaki. Imperialistyczna stonka kontra Polska Ludowa

30 maja 1950 roku "Trybuna ludu" doniosła o nocnym desancie stonki ziemniaczanej z amerykańskich samolotów na pola NRD. Ale to widocznie było za mało dla demonicznych imperialistów. Już 1 czerwca w tej samej gazecie Ministerstwo Rolnictwa alarmowało, że Amerykanie zrzucili tony żarłocznych owadów nad Polską. Był to wstęp do jednego z największych czynów społecznych PRL, a zarazem początek kampanii propagandowej do dziś będącej symbolem absurdów poprzedniej epoki.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Stany Zjednoczone owady PRL rolnicy propaganda komunizm ziemniaki rząd NRD samolot samoloty lotnictwo

Bartosz Panek: Pegeery to miejsca, które nie zniknęły. Są tam ludzie zasługujący na uwagę [WIDEO]

W pegeerach wszystko należało do państwa, nawet mieszkania. - Znaleźli się tam ludzie, którzy szukali lepszego życia. Państwo dawało im obietnicę dachu nad głową, pracy. To przyciągało tysiące osób, które zdecydowały się na okropnie ciężką pracę - mówi Bartek Panek, autor reportażu "Zboże rosło jak las". - To są doświadczenia ludzi, którzy wciąż żyją wśród nas. Wystarczy ich o to zapytać. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo PRL Bartosz Panek PGR reportaż ludzie

Stulecie rolnictwa biodynamicznego. Dorota Metera: to elitarna branża

- Rolnictwo ze znakiem Demeter wyznacza najwyższy standard produkcji żywności na świecie, ale to także kosmetyki i tekstylia. To pewien sposób myślenia o tym, jak zgodnie z naturą i naszymi potrzebami można prowadzić bez szkody dla środowiska produkcję żywności i produktów pokrewnych - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bietkowski, który wraz z Dorotą Meterą mówił o rolnictwie ekologicznym i biodynamicznym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Marta Hoppe

Świat bez pszczół? Wiktor Jędrzejewski: zmiany klimatu wytrącają pszczoły z naturalnego rytmu

- Mamy coraz więcej zjawisk, w których niestabilność klimatu, jego nieprzewidywalność, wytrąca pszczoły z naturalnych schematów postępowania, które były dla nich do tej pory gwarantem przeżycia, zebrania dużej ilości pokarmu, a z perspektywy ekosystemu i także  naszej, tego, że my będziemy mieli co jeść - mówił w Polskim Radiu 24 Wiktor Jędrzejewski, miejski pszczelarz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo pszczoły

Historia Państwowych Gospodarstw Rolnych. "Maksymalnie 30 proc. PGR-ów było rentownych"

"Zboże rosło jak las" to książka, w której Bartosz Panek przybliża czytelnikowi sytuację osób związanych z Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi. W audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia autor opowiedział o kulisach powstania tego dzieła oraz odniósł się do wielu stereotypów, jakie na przestrzeni lat narosły wokół słynnych PGR-ów i ich pracowników.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka PRL komunizm PGR Aldona Łaniewska-Wołłk Bartosz Panek

Polskie Radio 24 UE łagodzi Zielony Ład. Poseł PiS: to drobne ustępstwa

- Odbieram to jako drobne ustępstwa wobec rolników, zapewne spowodowane strachem przed wyborami do europarlamentu. Natomiast nie są to żadne istotne zmiany unijnej polityki klimatycznej. To nie są zmiany, które mogą uspokoić rolników w Europie - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS, były minister rolnictwa. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Jan Krzysztof Ardanowski klimat

Polskie Radio 24 Głodówka w Sejmie. Kołodziejczak: to hucpa polityczna

- Nie rekomenduję premierowi spotkania z osobami, które są bardziej przedstawicielami jakiejś hucpy politycznej niż reprezentantami rolników. To, co się dzieje teraz w Sejmie - głodówka - to nieadekwatne środki do sytuacji, którą mamy w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Michał Kołodziejczak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi POLSKA