Polskie Radio
Section05

Roman Czejarek

Czym różni się zadatek od zaliczki? Sprawdź, żeby nie stracić pieniędzy

Wiele osób myli zaliczkę z zadatkiem, a okazuje się, taka pomyłka może ich naprawdę drogo kosztować. - Zadatek jest bardziej sformalizowany - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mecenas Katarzyna Stankiewicz. To oznacza, że w przypadku nawalenia przez wykonawcę możemy go odzyskać w podwójnej wysokości. W przypadku zaliczki już tak nie jest.
Zobacz więcej na temat:  zadatek zaliczka Katarzyna Stankiewicz

Udzielanie pierwszej pomocy. Co zrobić, jeśli doszło do zatrzymania akcji serca?

Prawidłowo wykonane uciskanie klatki piersiowej oraz użycie defibrylatora mogą ocalić życie osoby, która doznała zatrzymania akcji serca. - Wiele razy widziałem sytuacje, że ludzi w ciągu kilku minut możemy przywrócić do życia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia specjalista medycyny ratunkowej Jarosław Sowizdraniuk. Co zrobić, żeby pomóc?
Zobacz więcej na temat:  pierwsza pomoc serce zdrowie Jarosław Sowizdraniuk

Podróże Czejarka. Kolejowa bryka Marszałka, parowóz pasożyt i drezyna dyrektora. Stacja Muzeum Sochaczew

Czy muzeum kolejek wąskotorowych może skrywać tajemnice? Oczywiście, że tak! Zapraszam do Sochaczewa, do legendarnej Stacji Muzeum, gdzie wszystkie dworcowe zegary są zatrzymane na tej samej godzinie. Ktoś wie dlaczego? Wszystko wyśnimy. Będzie słynna dyrektorska drezyna kolejowa zrobiona z samochodu Warszawa, będzie parowóz pasożyt, licząca kilkadziesiąt metrów długości największa w Polsce makieta wąskotorowa oraz kolejowa bryczka Marszałka Józefa Piłsudskiego. Choć z bryczką jest poważny problem bo bliższe badania u źródeł pokazały, że... ale nie uprzedzajmy faktów. Zapraszam na podcastową wycieczkę i zachęcam do wizyty na żywo bo muzeum to nie tylko zabytki i modele ale też prawdziwa jeżdżąca kolej! Pociąg retro czeka na Was. Podcast Podróże Czejarka nr 173, video bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy. Zapraszam.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podróże

Radiowa Jedynka na Śnieżce. Dlaczego to najwybitniejszy szczyt w Polsce?

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, ale także… najwybitniejszy szczyt Polski. Liczy sobie 1603 metry n.p.m., a na samej górze znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. - Od 1880 roku prowadzone są tu ciągłe obserwacje. Nie było żadnych przerw w trakcie tych pomiarów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Krzaczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Śnieżka IMGW Karpacz

Współczesny kanon kobiecego i męskiego piękna. Co tak naprawdę się liczy?

Zgrabna i wyrzeźbiona sylwetka, szczupła talia, piękna cera - czy może nie ma to już żadnego znaczenia? Czy udaje się nam - jako społeczeństwu polskiemu - odejść od tych stereotypów? Czy faktycznie zmierzamy do kultury uznającej piękno o szerokim spektrum i takiej, w której każdy jest mile widziany? Jak postrzegają piękno dorośli, a jak młodzież?
Zobacz więcej na temat:  kobieta mężczyzna stereotypy społeczeństwo medycyna estetyczna

Bez kwiatów i czekoladek na Dzień Nauczyciela? "Prezenty są wyrazem wdzięczności"

Zbliża się Dzień Nauczyciela i rodzą się pytania - czy będą oni mogli przyjąć prezenty od dzieci i rodziców. W wytycznych dotyczących nowych standardów ochrony dzieci w placówkach oświatowych napisano, że nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka ani opiekunów dziecka. Resort sprawiedliwości, który przygotował wytyczne, utrzymuje, że są to tylko wskazówki, propozycje.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Nauczyciela nauczyciel szkoła szkoła podstawowa prezenty upominki Ministerstwo Edukacji Narodowej

"Kulej. Dwie strony medalu". Waldemar Kulej o ojcu: boks był największą miłością jego życia

- Boks dał mu szansę, by się wybić. Pokazać, kim jest naprawdę - powiedział w audycji "Cztery pory roku" Waldemar Kulej, syn Jerzego i Heleny Kulejów. - My byliśmy tak trochę na dodatek. Cieszę się, że w filmie "Kulej. Dwie strony medalu" pokazane jest, że udział mamy, jej wkład w historię, karierę sportową taty, był znaczący - dodał.
Zobacz więcej na temat:  jerzy kulej kino FILM

Podróże Czejarka. Kawa żołędziowa, fiołki oraz dwór, który nie jest dworem. Fryderyk Chopin oraz Żelazowa Wola

Dla wielu wielbicieli muzyki Fryderyka Chopina to dosłownie święte miejsce. Przyjeżdżają tu z całego świata by choć na chwilę dotknąć czegokolwiek co miało związek z geniuszem fortepianu. Park i dworek w Żelazowej Woli koło Sochaczewa. Ale uwaga, im więcej o tym miejscu wiemy, tym bardziej mnożą się pytania. Dworek nigdy nie był dworem! Park nie jest tym parkiem a drzewa pod, którymi miał grać Chopin nie istnieją! Zagadek jest więcej. Data urodzenia mistrza i być może błąd popełniony przez miejscowego proboszcza. Ulubione fiołki oraz kawa żołędziowa. Zbiórka na budowę parku. Nadsyłane z całej Polski sadzonki bo każdy chciał by coś tu od niego rosło. Modernistyczna fontanna, rzeźby oraz wszechobecna muzyka. Podcast Podróże Czejarka nr 173, video bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy. Zapraszam.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podróże

Jak rozpoznać, że ktoś jest ofiarą przemocy? Podpowiada ekspertka

Przemoc ma różne oblicza. Kiedy widać siniaki, bardzo łatwo ją rozpoznać. Inaczej jest w przypadku przemocy psychicznej, kiedy na ciele nie ma żadnych śladów. - Ofiara przemocy jest zmanipulowana i zaczyna myśleć, że doświadczaniu przemocy jest winna ona sama - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Gorbacka-Walkowiak, psycholog i psychoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  przemoc przemoc seksualna Karolina Gorbacka-Walkowiak