Polskie Radio
Section05

rynek pracy

Przyszłość rynku pracy. Proponowane zmiany i największe wyzwania

Według zapowiedzi ekspertów w tym roku szykują się duże zwolnienia. Problem dotyczy zarówno światowych gigantów, jak i rynku polskiego. Są jednak kompetencje, których rozwijanie wzmocni naszą pozycję w firmie. Liczą się nie tylko umiejętności twarde, ale także zaangażowanie, empatia, ale i wspólnotowość. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz praca zwolnienia Mateusz Żydek Olga Kozierowska

Rosja coraz bliżej nowej fali mobilizacji. Analitycy: władze zmusi do tego sytuacja gospodarcza

Sytuacja gospodarcza w Rosji zmusi Kreml do ogłoszenia nowej fali mobilizacji - przewiduje portal analityczny The Bell. Dziennikarze portalu tłumaczą, że wzrost płac na rynku pracy spowodował spadek zainteresowania kontraktami wojskowymi. Część niezależnych ekspertów jest zdania, że budżet Rosji nie wytrzyma wzrostu wynagrodzeń dla żołnierzy, więc innym rozwiązaniem jest mobilizacja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2024 serwis wschodni Rosja Kreml GOSPODARKA Władimir Putin pobór do wojska​ społeczeństwo

"Niedobór talentów". Trudności w znalezieniu fachowców - z czego wynikają?

Z raportu "Niedobór talentów" wynika, że pracodawcy borykają się z brakiem fachowców. - Największe trudności z obsadzeniem miejsc pracy nowymi pracownikami mają firmy z obszaru finansów, nieruchomości, dóbr i usług konsumenckich, a także energetyki i usług komunalnych - mówi w Czwórce Piotr Zygmunt, ekspert rynku pracy.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia praca zatrudnienie pracodawcy pracownik pracownicy sztuczna inteligencja Kamil Jasieński

Eksperci: przed nami ożywienie w gospodarce, stabilny rynek pracy i stopy procentowe, ale sporo zmian

Nasza gospodarka dźwiga się ze spowolnienia, inflacja na ten moment spada, więc stopy procentowe zapewne na dłuższy czas pozostaną na nie zmienionym poziomie. Taka sytuacje każe też ze spokojem patrzeć na rynek pracy. Natomiast obciążenia przedsiębiorców, głównie tych najmniejszych, wymagają korekty czy to w zakresie obciążeń dotyczących składek emerytalnych czy zdrowotnych. Tu wakacje od ZUS wielu mogłyby chwilowo pomóc, ale projekt na pewno będzie wymagał szczegółowych obliczeń co do jego kosztów budżetowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja płaca minimalna zus składki pkb

Eksperci: płace pracowników muszą być dostosowane do możliwości firm

Zatrudnienie starszych osób jest i będzie potrzebne, ale raczej należy je same do tego zachęcić niż wprowadzać z tego powodu jakieś ulgi dla pracodawców. Nie ma też niebezpieczeństwa w kwestii braku pracy i konieczności wprowadzania dochodu podstawowego. Natomiast przeciętne wynagrodzenie w wysokości 10 tys. zł nie jest pewne, bo będzie to zależało przede wszystkim od możliwości finansowych pracodawców - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek inflacja

Mateusz Morawiecki w Sejmie: w czasach naszych rządów zasadniczo spadła luka płacowa

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "luka płacowa w naszych czasach zasadniczo spadła z 7 proc. do 4,5 proc.". - Bardzo leży mi na sercu to, aby luka płacowa malała, podniosę rękę za każdą legislacją, która będzie prowadziła do tego, aby wyrównywać szanse kobiet na rynku pracy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki pieniądze praca wynagrodzenia Sejm POLSKA polityka